Ján Greššo: Divadlo mi vzalo kus súkromia, ale neľutujem

Na jednej scéne si párkrát zahral aj so svojím otcom. Nikdy ho vraj za jeho výkony nezvykol slovne pochváliť, len ho potľapkal po pleci, čo však bolo jasným gestom uznania.

Ján Greššo sa v novembri dožil okrúhleho jubilea 60 rokov.Ján Greššo sa v novembri dožil okrúhleho jubilea 60 rokov. (Zdroj: ARCHÍV J. G.)

Na jednej scéne si párkrát zahral aj so svojím otcom. Nikdy ho vraj za jeho výkony nezvykol slovne pochváliť, len ho potľapkal po pleci, čo však bolo jasným gestom uznania.

NITRA. V novembri okrúhle životné jubileum oslávil herec a riaditeľ Divadla Andreja Bagara Ján Greššo. Čerstvý šesťdesiatnik mal už od detstva jasno v tom, čo chce v živote robiť.

Hoci sa venoval futbalu aj hokeju, významne ovplyvnený rodinným prostredím o ničom inom ako o herectve vážnejšie ani neuvažoval. Chodil do divadielka poézie, rád recitoval –štyrikrát sa prebojoval do celoslovenského kola Hviezdoslavovho Kubína, detskú súťaž raz aj vyhral s úryvkom z knihy Maroško. Na základnej škole bol jediným z triednych bavičov, ktorý sa vydal na „komediantskú“ dráhu. Dnes má za sebou 36 rokov hereckého chlebíka.

Ostrihal si vlasy

„Pri športe som zistil, že to asi nebude celkom moja parketa, tak som si povedal, že sa budem venovať tomu, čo ma odmalička bavilo, priam až magnetizovalo,“ priznal Ján Greššo, rodák zo Zvolena, ktorý svoju prvú postavu v Ibsenovej Nore hral vo zvolenskom divadle ako dvojročný. Na jeho dlhé vlasy mu dali mašľu a ako dievčatko hľadal na javisku svoju mamu.

„Pamätám si to len z rozprávania mojej mamy. Údajne som mal takú averziu k tej postave dievčatka, že som si vlasy ostrihal nakrátko.“

Neskôr sa Ján Greššo objavil v ďalších detských a študentských postavách - v Macbethovi v martinskom divadle, vo Fyzikoch v trnavskom divadle, v nitrianskom divadle v hrách Leto a dym, Kto zachráni kovboja, Prvý deň karnevalu či Smrť Ďurka Langsfelda. Celkom prirodzene potom vyplynulo, že po strednej škole pokračoval na VŠMU štúdiom herectva. Rodičia ho vychovávali v duchu kontrolovanej slobody. Jeho otec – významný slovenský herec Ľudovít Greššo - mu síce prízvukoval, že to nie je ľahká profesia, ale nezasahoval do jeho rozhodnutí.

Prvá rola bol doktor

Ako čerstvý absolvent VŠMU nastúpil Ján Greššo v roku 1976 do vtedy ešte Krajového divadla v Nitre. Jeho prvá postava bol doktor v hre Kto ukradne nohu, bude mať šťastie v láske. Až doposiaľ sú to desiatky postáv v hrách domácich i hosťujúcich režisérov. Na jednej scéne si párkrát zahral aj so svojím otcom. Nikdy ho vraj za jeho výkony nezvykol slovne pochváliť, len ho potľapkal po pleci, čo však bolo jasným gestom uznania.

„Všetky svoje roly som mal rád, ale snáď najradšej spomínam na Rómea v klasike Rómeo a Júlia, Abolianinova v hre Zojkin byt, Mórica v Jarnom prebudení či na otca v Príbehoch obyčajného šialenstva. Páčili sa mi aj úlohy Adolpha v predstavení Pekár, pekárka a ich učeň a kňaza Bridaina v hre S láskou sa neradno zahrávať. Z tých posledných vo mne rezonuje najmä postava otca v najnovšej hre Láska a peniaze. „Hral som aj v muzikáloch, ale pre istotu som v nich nespieval. Spev nikdy nebola moja silná stránka“, hovorí jubilant.

Ako otec a syn v Starom včelárovi

Otca a syna si Greššovci zahrali len raz v živote – nie však v divadle, ale v televíznom filme Starý včelár. Svoju prvú filmovú postavu Ján Greššo dostal ako druhák VŠMU vo filme Do zbrane, kuruci! Počas nakrúcania sa stretol s veľkými hereckými hviezdami – M. Dočolomanským, V. Müllerom, M. Hubom, J. Kukurom či I. Mistríkom. „Tieto veľké osobnosti sa netvárili, že zjedli všetku múdrosť sveta, a prijali ma medzi seba. Povedal som si, že keď ja raz budem starším hercom, budem sa k mladším kolegom správať rovnako. O to sa snažím doteraz,len neviem, čo si tí mladí o tom myslia“ konštatuje Greššo.

„Potom prišli ďalšie filmové postavy – v snímkach Studené podnebie, Rozdelení, Rača, láska moja, Noční jazdci, Chlapec z majera, Amálka, ja sa zbláznim! O mužoch, ženách a deťoch, aj v seriáli Alžbetin dvor. Hral som aj v na tú dobu veľmi kontroverznom filme Zbožňovaná. Naposledy to bol film Obhliadka s režisérkou Marianou Čengel-Solčanskou, kde som hral záchranára. Príležitosť som dostal aj v seriáloch – hral som v Ordinácii v ružovej záhrade a teraz účinkujem v Horúcej krvi. A pánboh zaplať, v dabingu som stále.“

Zodpovedná dvojúloha

Divadlo dalo Jánovi Greššovi zmysel života, vždy vedel, kade chce ísť a čo chce robiť. „Boli a stále sú veľmi príjemné chvíle, keď ma ľudia na ulici pozdravia a povedia mi, že sa im páčim v tej či onej postave,“ hovorí oslávenec. „A čo mi divadlo vzalo? Vzalo mi kus súkromia. Občas túžim byť anonymným človekom, ale to sa nedá. No za to všetko, čo som s divadlom a v divadle prežil, to stálo. V živote má všetko dve stránky, s tým treba rátať.“

Rozhodnutie byť hercom nikdy neoľutoval. Divadlo je jeho život, ako vraví, úplne mu prepadol a je šťastný, že je stále pri ňom. „A mimoriadne šťastný som preto, že som v nitrianskom divadle, ktoré diváci milujú,“ vyznáva sa z lásky k divadlu, a špeciálne nitrianskemu herec, ktorý je od roku 2001 aj šéfom DAB. „Som v takej dvojúlohe, ktorá so sebou prináša viac starostí a zodpovednosti, nielen za to, čo urobím ma javisku, ale aj za chod celého divadla.“

Deti Jána Grešša v jeho šľapajach nekráčajú. Dcéra Dagmar skončila produkciu a manažment na VŠMU a syn Ján vyštudoval právo.

Do politiky ho pritiahol skelet

Ján Greššo je od roku 1998 aj mestským poslancom, funkciu sa však čoskoro chystá zavesiť na klinec. „Vzhľadom na vek a psychické aj fyzické sily chcem svoje aktivity zredukovať. Aj keď musím povedať, že ma „poslancovanie“ bavilo. Najmä s pani Martou Rácovou sme sa vkladali do mnohých akcií, z ktorých treba spomenúť Klokočinský jarmok, zriadenie pošty na Čermáni či zbúranie skeletu na mieste, kde dnes stojí Kaufland,“ hovorí Greššo.

„Vlastne ten skelet ma pritiahol do komunálnej politiky – špatil prostredie a bol nebezpečný pre deti. Keď som do toho šiel, bol som presvedčený, že za tri mesiace skelet padne. Trvalo to štyri roky, ale aspoň sa to nakoniec podarilo.“

S príchodom dôchodku plánuje Ján Greššo aj odchod z postu riaditeľa. „Z javiska však nechcem odísť – chcem dohrávať svoje postavy v predstaveniach Sladká Charity a Láska a peniaze, nová rola ma čaká aj v pripravovanej premiére Kocúrkovo.“

Želá si pokoj

K 60. narodeninám si Ján Greššo najviac želá pokoj. „Mám pocit, že teraz žijeme nezmyselný spôsob života a to vo mne vyvoláva nepokoj. Musíme sa oveľa viac narobiť na tom, aby sme udržali chod divadla. Máme divákov, ktorí s radosťou chodia do divadla, ale pritom náklady na prevádzku sú stále vyššie. Už nepoznáme víkendy, máme 7-dňové pracovné týždne. Hlboko sa klaniam pred ľuďmi v divadle, ktorí to všetko zvládajú. Doba je, žiaľ, krutá,“ zamyslel sa Ján Greššo.

Nežije pre medaily

Ján Greššo je od roku 2008 držiteľom najvyššieho poľského vyznamenania - Gavalierskeho kríža za činnosť DAB smerom k poľskej kultúre. Poslanci ho nedávno navrhli aj na udelenie Ceny mesta Nitry. Obe ocenenia si váži, ale neprikladá im v živote veľký význam. „Nežijeme pre medaily a ocenenia. Všetko, čo som robil, som robil pre radosť svoju i divákov, za všetko som dostal zaplatené, tak načo zbytočné chvály? Pre mňa je najvyšším ocenením to, keď ma niekto na ulici pozdraví a povie, že je s mojou robotou spokojný,“ zdôraznil Ján Greššo.

Jana Černáková

Ján Greššo ako dvojročný v Ibsenovej hre Nora.

Ako tínedžer v nitrianskom predstavení Leto a dym.

Pri preberaní diplomu absolventa VŠMU.

Ján Greššo vo filme Noční jazdci.

Pred rokmi s vnučkami.

Ján Greššo dnes.

Riaditeľ DAB pri vítaní hostí na tradičnom Župnom a divadelnom plese v nitrianskom divadle.

Ján Greššo je jedným z patrónov Tesco behu pre život. Sám si trasu aj aktívne prebehne.

V jednom z aktuálnych predstavení DAB Láska a peniaze s kolegyňou Danielou Kuffelovou.

Foto na pamiatku - z koncertu Elánu v DAB. FOTKY: ARCHÍVY DAB a J. G.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu