Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slovenský pravek spoznávame vďaka peniazom zo zahraničia

Peniaze z grantovej agentúry pomáhajú vedcom skúmať aj spôsoby, akými sa pri pravekej ťažbe získavala medená ruda.

NITRA. Slovenskí archeológovia zápasia s nedostatkom peňazí. Ako pred časom skonštatoval riaditeľ Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre Matej Ruttkay, chýbajú peniaze na výskumy i na ďalšiu vedeckú a prezentačnú činnosť. Aj napriek nedostatku peňazí sa však vedcom podarilo aj tento rok dosiahnuť viaceré úspechy pri výskume našich najstarších dejín.

V časoch, keď Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre dostáva zo štátneho rozpočtu peniaze iba na nevyhnutné prevádzkové náklady, pomáhajú zachraňovať slovenskú vedu peniaze zo zahraničia. Vďaka nim sa aj tento rok podarilo zrealizovať viaceré výskumy na západnom i strednom Slovensku.

"Ide napríklad o výskum vo Vrábľoch v okrese Nitra, kde je významná osada z doby bronzovej, ktorá bola väčšia ako známe grécke Mykény. Ide o projekt spolufinancovaný z nemeckej grantovej agentúry Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) v Römisch-Germanischen Kommission vo Frankfurte nad Mohanom, hovorí zástupca riaditeľa AÚ SAV v Nitre Ivan Chebeň.

Tento rok sa s nemeckým DFG podarilo podpísať dohodu aj na výskum osady z mladšej doby kamennej, rovnako vo Vrábľoch. Realizovali sa tu geofyzikálne merania, ktoré sú schopné zachytiť a zmerať anomálie pod zemou. Vďaka tomu sú vedci schopní nazrieť pod povrch zeme bez toho, aby museli kopať výskumné sondy.

"Je zameraných takmer 20 hektárov, na ktorých sa nachádza sídlisko zo staršieho neolitu. Ide o prvých roľníkov na našom území, konkrétne o kultúru s lineárnou keramikou. Geofyzikálny prieskum tu zachytil pozíciu jednotlivých pôdorysov takzvaných dlhých domov, máme tu doloženú ohradenú osadu. Tento rok tu bol aj sondážny výskum, ktorý dom najstarších roľníkov zachytil tam, kde ho našli geofyzikálne merania," hovorí Chebeň. Rovnakou metódou sa archeológom podarilo nájsť a zamerať aj sídlisko z mladšej doby kamennej v Čiernych Kľačanoch v okrese Zlaté Moravce.

"Sú tam tiež pôdorysy domov a s najväčšou pravdepodobnosťou bola aj tam priekopa, aby bolo istým spôsobom chránené. Keď sa zoženú financie, buď sponzorské, alebo sa získajú cez projekt, tak sa tam určite uskutoční výskum, minimálne na overenie nameraných objektov, povedal Chebeň.

Peniaze z nemeckej grantovej agentúry DFG pomáhajú našim vedcom skúmať aj spôsoby, akými sa pri pravekej ťažbe získavala medená ruda. V spolupráci s univerzitou v Bochume v Nemecku sa tento rok robil výskum v Ponikách v okrese Banská Bystrica. Šlo o takzvanú montánnu, teda banskú archeológiu.

"V Ponikách sa robil výskum v zaniknutej banskej štôlni, kde je šanca nájsť miesta, ktoré by skutočne doložili pravekú ťažbu medenej rudy, minimálne v období staršej doby bronzovej. Okrem toho sa nám podarilo zrealizovať aj prieskum v Španej Doline," hovorí Chebeň.

Peniaze zo zahraničia pomáhajú slovenskej archeológii aj pri záchrane unikátnych nálezov z hrobky germánskeho kniežaťa, ktorú objavili v roku 2005 v Poprade. Vzácne pamiatky sa v rámci medzinárodného projektu reštaurujú v špecializovaných laboratóriách v Nemecku. Peniaze od zahraničných partnerov a sponzorov musia pomáhať slovenskej vede aj pri výskume rozsiahleho a významného slovanského hradiska v Bojnej, či pri výskume v Cinobani.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť