Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slovenský pravek spoznávame vďaka peniazom zo zahraničia

Peniaze z grantovej agentúry pomáhajú vedcom skúmať aj spôsoby, akými sa pri pravekej ťažbe získavala medená ruda.

NITRA. Slovenskí archeológovia zápasia s nedostatkom peňazí. Ako pred časom skonštatoval riaditeľ Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre Matej Ruttkay, chýbajú peniaze na výskumy i na ďalšiu vedeckú a prezentačnú činnosť. Aj napriek nedostatku peňazí sa však vedcom podarilo aj tento rok dosiahnuť viaceré úspechy pri výskume našich najstarších dejín.

V časoch, keď Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre dostáva zo štátneho rozpočtu peniaze iba na nevyhnutné prevádzkové náklady, pomáhajú zachraňovať slovenskú vedu peniaze zo zahraničia. Vďaka nim sa aj tento rok podarilo zrealizovať viaceré výskumy na západnom i strednom Slovensku.

"Ide napríklad o výskum vo Vrábľoch v okrese Nitra, kde je významná osada z doby bronzovej, ktorá bola väčšia ako známe grécke Mykény. Ide o projekt spolufinancovaný z nemeckej grantovej agentúry Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) v Römisch-Germanischen Kommission vo Frankfurte nad Mohanom, hovorí zástupca riaditeľa AÚ SAV v Nitre Ivan Chebeň.

Tento rok sa s nemeckým DFG podarilo podpísať dohodu aj na výskum osady z mladšej doby kamennej, rovnako vo Vrábľoch. Realizovali sa tu geofyzikálne merania, ktoré sú schopné zachytiť a zmerať anomálie pod zemou. Vďaka tomu sú vedci schopní nazrieť pod povrch zeme bez toho, aby museli kopať výskumné sondy.

"Je zameraných takmer 20 hektárov, na ktorých sa nachádza sídlisko zo staršieho neolitu. Ide o prvých roľníkov na našom území, konkrétne o kultúru s lineárnou keramikou. Geofyzikálny prieskum tu zachytil pozíciu jednotlivých pôdorysov takzvaných dlhých domov, máme tu doloženú ohradenú osadu. Tento rok tu bol aj sondážny výskum, ktorý dom najstarších roľníkov zachytil tam, kde ho našli geofyzikálne merania," hovorí Chebeň. Rovnakou metódou sa archeológom podarilo nájsť a zamerať aj sídlisko z mladšej doby kamennej v Čiernych Kľačanoch v okrese Zlaté Moravce.

"Sú tam tiež pôdorysy domov a s najväčšou pravdepodobnosťou bola aj tam priekopa, aby bolo istým spôsobom chránené. Keď sa zoženú financie, buď sponzorské, alebo sa získajú cez projekt, tak sa tam určite uskutoční výskum, minimálne na overenie nameraných objektov, povedal Chebeň.

Peniaze z nemeckej grantovej agentúry DFG pomáhajú našim vedcom skúmať aj spôsoby, akými sa pri pravekej ťažbe získavala medená ruda. V spolupráci s univerzitou v Bochume v Nemecku sa tento rok robil výskum v Ponikách v okrese Banská Bystrica. Šlo o takzvanú montánnu, teda banskú archeológiu.

"V Ponikách sa robil výskum v zaniknutej banskej štôlni, kde je šanca nájsť miesta, ktoré by skutočne doložili pravekú ťažbu medenej rudy, minimálne v období staršej doby bronzovej. Okrem toho sa nám podarilo zrealizovať aj prieskum v Španej Doline," hovorí Chebeň.

Peniaze zo zahraničia pomáhajú slovenskej archeológii aj pri záchrane unikátnych nálezov z hrobky germánskeho kniežaťa, ktorú objavili v roku 2005 v Poprade. Vzácne pamiatky sa v rámci medzinárodného projektu reštaurujú v špecializovaných laboratóriách v Nemecku. Peniaze od zahraničných partnerov a sponzorov musia pomáhať slovenskej vede aj pri výskume rozsiahleho a významného slovanského hradiska v Bojnej, či pri výskume v Cinobani.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Kam vyraziť