Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kuly spieval s Vanesskou i Silviou. Aj v rómčine

Desmod vydal výberovku Javorový album, Cigánski diabli plánujú natočiť CD s českým muzikantom Jaroslavom Svěceným. Obe kapely zatiaľ spája spoločná aktivita – turné po celom Slovensku, ktoré odštartovalo v Nitre.

Kuly si na pódiu zaspieval aj s Vanesskou. Išlo im to výborne.(Zdroj: (ČE))

Desmod vydal výberovku Javorový album, Cigánski diabli plánujú natočiť CD s českým muzikantom Jaroslavom Svěceným. Obe kapely zatiaľ spája spoločná aktivita – turné po celom Slovensku, ktoré odštartovalo v Nitre.

NITRA. Originálne spojenie pop-rocku a gypsy music ponúkli dva beznádejne vypredané koncerty Desmodu a Cigánskych diablov. Sedadlá v sále Divadla Andreja Bagara nestačili, organizátori museli pridať ďalšie stoličky.

Nitrianske vystúpenia boli otváracími koncertmi spoločného turné, ktoré sa z nášho mesta vydalo do Žiliny, Banskej Bystrice, Ružomberku a ďalších miest. Bodkou bude 17. decembra koncert v Trnave.

Bez predsudkov

Ľudia si na hlavné hviezdy večera museli trochu počkať. Na tú správnu vlnu ich najprv naladila nitrianska speváčka Nika Karch so skupinou.

Po nej už pódium patrilo temperamentným i pomalším melódiám – podľa toho, kto spieval a hral. Na osvieženie programu si Desmod nacvičil skladby Cigánskch diablov a naopak. Kuly si zaspieval aj v duetách s Silviou i Vanessou Šarköziovými, dokonca spieval aj v rómčine.

„Mne sa toto netradičné spojenie štýlov veľmi páči, verím, že oslovilo aj divákov v sále. Taký normálny človek, čo nemá žiadne predsudky a nečaká „symfonický orchester z Talianska“, bol určite spokojný,“ povedal vysmiaty Kuly. „I keď sa musím priznať, že ja osobne v súkromí etno hudbu nepočúvam, ale náš basgitarista Dušan Minka na nej fičí. Ja som cigánsku hudbu objavil až s Cigánskymi diablami.“

Pri naštudovaní koncertného programu sa „Diabli“ i Desmod naladili na spoločnú vlnovú dĺžku. „Spolupráca s nimi bola výborná – povedali nám, čo chcú od nás, my im, čo očakávame od nich. Sú to skutoční profesionáli, skromní a plní humoru,“ dodal Kuly.

Naučili sa niečo nové

Gitarista Rišo Synčák doplnil, že naskúšaniu programu venovali mesiac. Cigánsku muziku rovnako ako Kuly v súkromí doposiaľ nepočúval, aj keď ju poznal. Hneď ho však „dostala“. „Je to nákazlivá hudba. Manželka si ma už doberala, či mi zašibalo, keď som si po skúške vždy vyspevoval cigánske pesničky,“ smeje sa Synčák.

„S Diablami to bola zaujímavá spolupráca, sú to fantastickí ľudia a výborní muzikanti. Pri naštudovaní ich pesničiek nám to išlo trošku ťažšie – ich melodika je iná ako naša, oni hrajú 40 akordov, my jeden na to isté, ale myslím si, že sme to dokázali veľmi príjemne skĺbiť a vzájomne sme sa od seba niečo nové naučili.“

Členovia Desmodu majú v hlave viacero nápadov na spoločné akcie s ďalšími interpretmi. Turné s Cigánskmyi Diablami je podľa Kulyho komornejšie podujatie v divadlách, budúce turné opäť plánujú v športových halách.

Jandová, Stivín aj Rottrová

V týchto dňoch sa pulty dostáva novinka Desmodu – akustická výberovka Javorový album. Ide o zmes 14 notoricky známych starších skladieb v iných aranžmánoch – rýchlejšie rockové pesničky dostali pomalšie romantické tempo. „Máme tu veľa hostí, ktorí spievajú naše skladby – aj ako duety s Kulym, napríklad Marie Rottrová, Jiří Stivín, Marta Jandová, Ivan Táslera, Close Harmony Friends aj Miro Šmajda. Je tam harmonika, klavír, španielky, taká pohodička. V rádiách momentálne beží prvý singel s Martou Jandovou Otvorím ťa dokorán,“ dodali Kuly s Rišom.

Miluje pop-rock

Spoluprácu s nitrianskou kapelou si pochvaľovali aj Cigánski diabli. Nápad urobiť takéto netradičné turné vznikol na ich narodeninovom koncerte v Bratislave, kde sa stretlo asi 3000 ľudí a veľa ďalších hostí zo zahraničia. „Oslavovali sme 20. výročie našej kapely a vtedy sme si na koncert pozvali Kulyho. Spolupráca sa nám zapáčila, tak sme si povedali, že ešte niečo spoločné – aj s celou skupinou Desmod – vymyslíme. Výsledkom je toto turné,“ prezradila Silvia Šarköziová, ktorá sa aj s rodinou nedávno presťahovala z Dunajskej Lužnej do nového domčeka v Bratislave.

„V pláne máme ďalšie novinky, napríklad chceme vydať album s českým husľovým virtuózom Jaroslavom Svěceným. Nedávno sme dokončili videoklip na cigánsku pieseň. V trende tradičných cigánskych piesní chceme pokračovať, doteraz sme sa venovali najmä klasike,“ pokračuje Ernest Šarközi. „Hudbu Desmodu máme radi, počúvame ju najmä v aute, ich piesne máme vžité.“ Dcéra Vanesska sa pridala: „Aj mne sa Desmod veľmi páči, ja milujem pop-rock, takže ich hudba je pre mňa to najlepšie.“

Šarköziovci hudbu Desmodu majú veľmi radi, počúvajú ju najmä v aute na CD. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť