Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
NITRIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ MÁ SVOJE ÚČTY V ŠTÁTNEJ POKLADNICI UŽ OD 1. JANUÁRA 2008, PO NOVOM TO MÁ BYŤ PRE VYŠŠIE ÚZEMNÉ CELKY POVINNOSŤ

Kraj má peniaze v Štátnej pokladnici už 5 rokov, pochvaľuje si

Nitriansky samosprávny kraj má svoje účty v Štátnej pokladnici už od 1. januára 2008.

Nitriansky samosprávny kraj má svoje účty v Štátnej pokladnici už od 1. januára 2008.

NITRA. Samosprávne kraje vrátane organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti už nebudú mať svoje financie v komerčných bankách, ale v Štátnej pokladnici. Počíta s tým návrh rezortu financií, ktorý pripravil na rokovanie vlády.

„Skúsenosť kraja je pozitívna. Nemáme žiadne problémy pri realizácii platobného styku. Ak sú z našej strany nové požiadavky, sú riešené primeraným spôsobom a v primeranom čase,“ povedal pre agentúru SITA hovorca predsedu kraja Stanislav Katrinec.

Zdôraznil, že kraj účty sústredil v Štátnej pokladnici dobrovoľne a je s tým spokojný. Výhodou podľa jeho slov je, že získal možnosť „využívať nadstavbovú funkcionalitu systému Štátnej pokladnice, ktorá umožňuje komplexné riadenie financií kraja vrátane všetkých 115 organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.“ Zároveň môže využívať rezortnú informačnú sieť Datacentra. „Nevýhodu neregistrujeme žiadnu,“ dodal Katrinec.

Podľa navrhovaného uznesenia by mal minister financií do konca marca budúceho roka pripraviť legislatívu, na základe ktorej budú samosprávne kraje povinne viesť účty a realizovať svoj rozpočet výlučne v Štátnej pokladnici.

V súčasnosti sú už v Štátnej pokladnici sústredené zdroje troch vyšších územných celkov – Nitrianskeho, Košického a Banskobystrického kraja. Zapojením dodatočných zdrojov samosprávnych krajov do systému sa predpokladá dosiahnutie trvalých úspor v oblasti nákladov štátu na priebežné krytie schodku a dlhu. Zároveň to má priniesť úsporu v oblasti poplatkov za bankové služby samosprávnych krajov.

„Realizácia zámeru vytvorí kvalitatívne lepšie predpoklady pre riadenie verejných financií ako celku,“ očakáva ministerstvo financií, o ktorého návrhu by mala vláda rokovať na niektorom z ďalších zasadnutí.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť