Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Viceprimátor Šale chcel odpustiť dobrovoľníkom poplatok. Návrh mu zatiaľ neprešiel

Od nového roka bude zmenená sadzba niektorých daní. Týka sa nehnuteľností, zdravotne postihnutých, psov a smetí.

(Zdroj: FOTO: PETER ŽÁKOVIČ)

Nárok na zľavu pri kúpe parkovacieho miesta na rok budú mať po novom iba tí zdravotne postihnutí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

ŠAĽA. Šaľania zaplatia na daniach z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch od nového roka o 5 percent viac. Do mestskej pokladnice tak pribudne približne o 6-tisíc eur navyše.

Daň za psa bude vyrúbená aj v osadách

Vlani mesto zvýšilo daň z nehnuteľností o 5 percent pre stavby na poľnohospodársku produkciu, priemyselné stavby a stavby na podnikateľskú činnosť. Daň za záhrady, zastavané plochy a nádvoria zvýšilo o 6,7 percenta. Daň pri ornej pôde a trvalých trávnatých porastoch zvýšilo o osem percent, 10-percentné zvýšenie nastalo pri stavebných pozemkoch. K zvýšeniu dane o 15 percent pristúpilo aj pri dani z bytov, nebytových priestorov, stavbách na bývanie, rekreačných a záhradných chatkách, samostatne stojacich garážach a viacúčelových stavbách.

Na budúci rok čaká Šaľanov zvýšenie dane z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch o 5 percent. Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zastupiteľstve. Príjem mesta sa tým zvýši na 816-tisíc eur, v tomto roku je predpokladaná suma 810-tisíc eur.

„Pri štandardnom trojizbovom byte so 70 m2 to vychádza o 20-30 centov navyše za rok,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Úpravy sadzieb v mestskom nariadení o daniach a poplatkoch sa dotkli aj dane za psa. Týka sa však iba osád Hetmín a Kilič, kde doteraz daň vyrubovaná nebola. Na návrh poslanca Júliusa Morávka bude po novom tri eurá na rok.

„So psami má mesto nejaké výdavky, napríklad na koše, vrecká na exkrementy, na odchyt. V tých osadách nič takéto neriešime, preto asi nikto doteraz nevidel dôvod ich skasírovať. Vplyv na mestský rozpočet to nebude mať, predpokladáme, že tých psov tam bude možno desať,“ povedal Mečiar.

Sadzby za psy v rodinných domoch a pre podnikateľské subjekty neboli menené. Ostávajú vo výške 6 eur. Psičkári v bytoch platia naďalej 30 eur, osoby nad 62 rokov o desať eur menej.
„Stále tam chýba niečo o kastrovaní, čipovaní a uprednostňovaní psov s výcvikom. Delenie psičkárov, ktoré by ich motivovalo k zodpovednému správaniu, absentuje,“ podotkla poslankyňa Milena Verešová.

Zákon o dobrovoľníctve

Poslanci na rokovaní zvýšili aj poplatok za komunálny odpad pre podnikateľov o 40 percent. Podľa radnice totiž patrí medzi najnižšie v porovnaní s inými samosprávami, a to aj po navrhovanom zvýšení. Radnica argumentuje, že podnikatelia môžu znížiť náklady na likvidáciu komunálneho odpadu separáciou, čo zatiaľ robia v minimálnej miere. Mesto zároveň likviduje biologicko-rozložiteľný odpad pochádzajúci od podnikateľov na vlastné náklady.

„Je to pokračovaním toho, čo sa stalo pred rokom, keď sme o 40 percent zvýšili dane pre obyvateľov,“ poznamenal viceprimátor. Na zastupiteľstve predniesol návrh, ktorým by sa znížil, respektíve odpustil poplatok za komunálny odpad pre dobrovoľníkov. Podporu u poslancov však zatiaľ nenašiel.

„Od minulého roka existuje na základe nového zákona o dobrovoľníctve možnosť znížiť tento poplatok alebo ho úplne odpustiť ľuďom, ktorí na základe zmluvného vzťahu vykonávajú dobrovoľnícku činnosť. Ide o 28,5 eura, skôr som to vnímal ako formu ocenenia ľudí, ktorí dobrovoľne niečo vykonávajú v prospech mesta,“ povedal. Na základe čoho by sa posudzovali dobrovoľníci a ich práca, zatiaľ nekonkretizoval, podľa neho to má vzísť z debaty so zástupcami dobrovoľníckych skupín a občianskych združení. Tých registrovaných je v Šali 134.

„Chcel som len urobiť priestor, aby bolo niečo takéto v budúcom roku možné, pripraviť samostatné VZN, ktoré túto vec bude riešiť.“ Poslankyňa Milen Verešová označila jeho návrh za „trochu populistický“. Spôsob, ktorý je formou odmeny jednotlivcovi, a nie projektu, nepovažuje ani za systémový, ani za spravodlivý.

„Úprava povedie k zbytočnému napätiu a v konečnom dôsledku k postupnej dehonestácii dobrovoľníckej práce, ktorá má sama v názve povedané, že je dobrovoľnícka, a nie je nárokom na odmenu. Osobne poznám dobrovoľníkov, ktorí majú odpracované stovky hodín, a tento návrh nepovažujú za zmysluplný a ani taký, ktorý by oceňoval ich prácu. Naozaj si neviem predstaviť, kto bude ten, kto povie, že táto práca je pre mesto prospešná, a táto nie.“

Okruh žiadateľov sa zníži

Ďalšia zmena, ktorú poslanci schválili, sa týkala zdravotne ťažko postihnutých. Tých je v Šali okolo 1400. Poslankyňa Erika Velasquezová navrhla, aby mali nárok na úľavu na dani za užívanie verejného priestranstva iba tí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
Na návrh poslanca Petra Gomboša sa zmenila aj výška ročnej zľavy na parkovacie miesto. Zo 75 percent klesla na 50.

„Myslím si, že zdravotné postihnutie majú rôzne skupiny obyvateľov, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu. Týmto sa to zúžilo práve na tých, ktorí sa naozaj nevedia inak pohybovať, sú imobilní a potrebujú tie miesta. Myslím si, že po úprave to bude spravodlivejšie,“ dodala Velasquezová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť