Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Viceprimátor Šale chcel odpustiť dobrovoľníkom poplatok. Návrh mu zatiaľ neprešiel

Od nového roka bude zmenená sadzba niektorých daní. Týka sa nehnuteľností, zdravotne postihnutých, psov a smetí.

(Zdroj: FOTO: PETER ŽÁKOVIČ)

Nárok na zľavu pri kúpe parkovacieho miesta na rok budú mať po novom iba tí zdravotne postihnutí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.

ŠAĽA. Šaľania zaplatia na daniach z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch od nového roka o 5 percent viac. Do mestskej pokladnice tak pribudne približne o 6-tisíc eur navyše.

Daň za psa bude vyrúbená aj v osadách

Vlani mesto zvýšilo daň z nehnuteľností o 5 percent pre stavby na poľnohospodársku produkciu, priemyselné stavby a stavby na podnikateľskú činnosť. Daň za záhrady, zastavané plochy a nádvoria zvýšilo o 6,7 percenta. Daň pri ornej pôde a trvalých trávnatých porastoch zvýšilo o osem percent, 10-percentné zvýšenie nastalo pri stavebných pozemkoch. K zvýšeniu dane o 15 percent pristúpilo aj pri dani z bytov, nebytových priestorov, stavbách na bývanie, rekreačných a záhradných chatkách, samostatne stojacich garážach a viacúčelových stavbách.

Na budúci rok čaká Šaľanov zvýšenie dane z nehnuteľností pri bytoch a rodinných domoch o 5 percent. Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zastupiteľstve. Príjem mesta sa tým zvýši na 816-tisíc eur, v tomto roku je predpokladaná suma 810-tisíc eur.

„Pri štandardnom trojizbovom byte so 70 m2 to vychádza o 20-30 centov navyše za rok,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Úpravy sadzieb v mestskom nariadení o daniach a poplatkoch sa dotkli aj dane za psa. Týka sa však iba osád Hetmín a Kilič, kde doteraz daň vyrubovaná nebola. Na návrh poslanca Júliusa Morávka bude po novom tri eurá na rok.

„So psami má mesto nejaké výdavky, napríklad na koše, vrecká na exkrementy, na odchyt. V tých osadách nič takéto neriešime, preto asi nikto doteraz nevidel dôvod ich skasírovať. Vplyv na mestský rozpočet to nebude mať, predpokladáme, že tých psov tam bude možno desať,“ povedal Mečiar.

Sadzby za psy v rodinných domoch a pre podnikateľské subjekty neboli menené. Ostávajú vo výške 6 eur. Psičkári v bytoch platia naďalej 30 eur, osoby nad 62 rokov o desať eur menej.
„Stále tam chýba niečo o kastrovaní, čipovaní a uprednostňovaní psov s výcvikom. Delenie psičkárov, ktoré by ich motivovalo k zodpovednému správaniu, absentuje,“ podotkla poslankyňa Milena Verešová.

Zákon o dobrovoľníctve

Poslanci na rokovaní zvýšili aj poplatok za komunálny odpad pre podnikateľov o 40 percent. Podľa radnice totiž patrí medzi najnižšie v porovnaní s inými samosprávami, a to aj po navrhovanom zvýšení. Radnica argumentuje, že podnikatelia môžu znížiť náklady na likvidáciu komunálneho odpadu separáciou, čo zatiaľ robia v minimálnej miere. Mesto zároveň likviduje biologicko-rozložiteľný odpad pochádzajúci od podnikateľov na vlastné náklady.

„Je to pokračovaním toho, čo sa stalo pred rokom, keď sme o 40 percent zvýšili dane pre obyvateľov,“ poznamenal viceprimátor. Na zastupiteľstve predniesol návrh, ktorým by sa znížil, respektíve odpustil poplatok za komunálny odpad pre dobrovoľníkov. Podporu u poslancov však zatiaľ nenašiel.

„Od minulého roka existuje na základe nového zákona o dobrovoľníctve možnosť znížiť tento poplatok alebo ho úplne odpustiť ľuďom, ktorí na základe zmluvného vzťahu vykonávajú dobrovoľnícku činnosť. Ide o 28,5 eura, skôr som to vnímal ako formu ocenenia ľudí, ktorí dobrovoľne niečo vykonávajú v prospech mesta,“ povedal. Na základe čoho by sa posudzovali dobrovoľníci a ich práca, zatiaľ nekonkretizoval, podľa neho to má vzísť z debaty so zástupcami dobrovoľníckych skupín a občianskych združení. Tých registrovaných je v Šali 134.

„Chcel som len urobiť priestor, aby bolo niečo takéto v budúcom roku možné, pripraviť samostatné VZN, ktoré túto vec bude riešiť.“ Poslankyňa Milen Verešová označila jeho návrh za „trochu populistický“. Spôsob, ktorý je formou odmeny jednotlivcovi, a nie projektu, nepovažuje ani za systémový, ani za spravodlivý.

„Úprava povedie k zbytočnému napätiu a v konečnom dôsledku k postupnej dehonestácii dobrovoľníckej práce, ktorá má sama v názve povedané, že je dobrovoľnícka, a nie je nárokom na odmenu. Osobne poznám dobrovoľníkov, ktorí majú odpracované stovky hodín, a tento návrh nepovažujú za zmysluplný a ani taký, ktorý by oceňoval ich prácu. Naozaj si neviem predstaviť, kto bude ten, kto povie, že táto práca je pre mesto prospešná, a táto nie.“

Okruh žiadateľov sa zníži

Ďalšia zmena, ktorú poslanci schválili, sa týkala zdravotne ťažko postihnutých. Tých je v Šali okolo 1400. Poslankyňa Erika Velasquezová navrhla, aby mali nárok na úľavu na dani za užívanie verejného priestranstva iba tí, ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
Na návrh poslanca Petra Gomboša sa zmenila aj výška ročnej zľavy na parkovacie miesto. Zo 75 percent klesla na 50.

„Myslím si, že zdravotné postihnutie majú rôzne skupiny obyvateľov, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu. Týmto sa to zúžilo práve na tých, ktorí sa naozaj nevedia inak pohybovať, sú imobilní a potrebujú tie miesta. Myslím si, že po úprave to bude spravodlivejšie,“ dodala Velasquezová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 017
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 1 000
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 724
  4. Vargová z Veselí do Šale 627
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 397
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 351
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 351
  8. Neded s cenným víťazstvom 306
  9. Ivan Veľký 188
  10. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť