Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Charita ukázala verejnosti, ako sa stará o ľudí v núdzi

Trvalo takmer 12 rokov, kým sa podarilo výstavbu hospicu zrealizovať. Okrem technických a finančných problémov bolo treba zápasiť predovšetkým s predsudkami ľudí, ktorí zo zariadenia pre zomierajúcich pacientov mali strach.

NITRA. Zoznámiť sa so zariadeniami sociálnych služieb Diecéznej charity v Nitre mali dnes možnosť návštevníci dňa otvorených dverí. Tie sa konali v nízkoprahovom dennom centre a nízkoprahovej nocľahárni Domu charity sv. Rafaela Nitra a v Hospici - domu pokoja a zmieru u Bernadetky.

V rámci podujatia sa mohli ľudia zoznámiť so službami, ktoré charita poskytuje ľuďom bez domova, v sociálnej núdzi, či pre smrteľne chorých pacientov. Možnosť pozrieť si nízkoprahové centrum i hospic dnes využili jednotlivci, ale aj študenti a odborníci, ktorí sa touto problematikou zaoberajú.

Hospic - dom pokoja a zmieru u Bernadetky v Brezovom hájiku v Nitre si prišli pozrieť napríklad aj študenti sociálnej práce a ošetrovateľstva Univerzity Konštantína Filozofa.

"Majú možnosť vidieť priestory hospicu, spoločenskú miestnosť, kaplnku, ktorá je prístupná v rámci omší aj pre okolie, pretože nie sme pre verejnosť uzavretí. Ukázali sme návštevníkom celé zariadenie a vybavenie izieb. Máme kapacitu 15 lôžok, všetky sú bezbariérové, vrátane toalety s kúpeľňou. Je tu aj samostatná kúpeľňa vybavená špeciálnym lôžkom na kúpanie, pretože máme prevažne imobilných a ležiacich pacientov, väčšinou s onkologickými ochoreniami", hovorí sociálna pracovníčka hospicu Margaréta Terlandayová.

Nitriansky hospic poskytuje služby zomierajúcim pacientom z celého Slovenska. Návštevníci dňa otvorených dverí sa dnes dozvedeli aj zložitú históriu jeho vzniku. S myšlienkou na jeho vybudovanie prišla Alena Rjabininová so skupinou nadšencov a dobrovoľníkov. Trvalo im takmer 12 rokov, kým sa podarilo výstavbu hospicu zrealizovať. Okrem technických a finančných problémov museli zápasiť predovšetkým s predsudkami ľudí, ktorí zo zariadenia pre zomierajúcich pacientov mali strach.

"Fungujeme šiesty rok. Pôvodne sme mali byť v Ivanke pri Nitre. Potom sme získali pozemok v Brezovom hájiku na sídlisku Chrenová. Krátko nato začali vznikať petície proti hospicu, ľudia sa ho jednoducho báli. Teraz je veľmi veľa tých, ktorí tu mali svojich príbuzných a sú vďační za to, že takéto zariadenie existuje," hovorí Terlandayová.

Dom pokoja a zmieru u Bernadetky je jediným hospicom v Nitre a momentálne je plný. Ľudí sem prijímajú na základe ich diagnózy. "Pretože do domovov sociálnych služieb ich neprijmú, keďže vyžadujú zdravotnú starostlivosť. V nemocniciach tiež nemôžu byť donekonečna. Takže zomierajúci pacienti, ktorí už potrebujú lekársku starostlivosť a nie je možné opatrovať ich doma, tak o nich sa potom staráme my," dodáva Terlandayová.

van ed

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť