Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto obišlo smernicu, štátni zamestnanci dostali extra zľavu na parkovnom

Štátni zamestnanci majú lacné parkovacie karty, ktoré nie sú určené pre zamestnancov. Mesto ich vydalo v rozpore so svojimi vlastnými pravidlami.

Výhodné parkovacie karty vydalo mesto aj na Damborského ulicu.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestské služby vydali vyše dve stovky ročných parkovacích kariet, ktoré sú v rozpore s mestskou smernicou o parkovaní. Urobili tak na žiadosť radnice.

Ide o parkovacie karty, ktoré umožňujú lacnejšie parkovať zamestnancom ústavu na výkon väzby, prokuratúry, súdu a daňového úradu. Viacerí z nich zaplatia za celý rok len desať eur. Ročná zamestnanecká karta pritom stojí 70 eur. Smernica, ktorá je zverejnená na webovej stránke mesta, neumožňuje z tejto sumy poskytnúť zľavu.

Zaujímavé je, že minimálne zamestnancom ústavu na výkon väzby a prokuratúry vydali Mestské služby 10-eurové občianske parkovacie karty. Tie sú pritom podľa smernice určené iba „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“.

Kto rozhodol o vydaní občianskej karty pre zamestnancov, sme sa nedozvedeli. „Karty vydávajú Mestské služby,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek. „Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko.

Občianska parkovacia karta je určená „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“. Využíva ju však štátny zamestnanec, ktorý by mal podľa smernice mať zamestnaneckú kartu za 70 eur. FOTO: (MH)

Karty dostali na rok

Okresná a krajská prokuratúra, ktorá sídli na Damborského ulici, dostala od mesta 54 občianskych parkovacích kariet. „Umožňujú parkovanie na uliciach Damborského a Piaristická. Karty boli vydané na základe žiadosti z júla 2012 s platnosťou do 5. 8. 2013,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.

Dodal, že mesto vydalo občianske parkovacie karty z dôvodu nedostatku parkovacích miest v areáli prokuratúry. „V prípade ich nevydania by mohlo dôjsť k podstatnému sťaženiu dochádzky zamestnancov prokuratúry na pracovisko.“

Ústav na výkon väzby, ktorý sídli na Cintorínskej ulici, má od mesta 119 kariet, o ich vydanie požiadal vlani v novembri. „Dôvodom podania žiadosti bolo zníženie parkovacích kapacít na Cintorínskej ulici,“ povedal Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Upresnil, že karty umožňujú parkovať na Damborského ulici a na Námestí Kráľovnej pokoja pri cintoríne.

Okresný súd nám údaje neposkytol. Predseda Eduard Heinrich cez hovorcu odkázal, že „súd sa neangažoval vo veci individuálnych žiadostí zamestnancov súdu o parkovacie miesta (karty)“.

Neznáma matematika

Prednosta radnice Igor Kršiak povedal, že o parkovacie karty žiadali inštitúcie, nie individuálni zamestnanci. „Napríklad daňový úrad žiadal vyše 100 kariet, my sme ich vydali približne 25.“

Celkový počet parkovacích kariet vydaných pre súdy, prokuratúry, ústav na výkon väzby a daňový úrad odhadol na 250. Viazané sú na parkovacie miesta na Námestí Kráľovnej pokoja, na Cintorínskej, Damborského a Piaristickej ulici a na parkovisko pred Domom služieb na Štúrovej ulici. Vydané sú v troch cenových kategóriách. Podľa prednostu za-platili pracovníci prokuratúry a ústavu na výkon väzby 10 eur, pracovníci súdu 15 eur a pracovníci daňového úradu 34 eur.

Na základe čoho sa mesto dopracovalo k týmto sumám, je záhadou. Podľa smernice, zverejnenej na stránke mesta aj na stránke Mestských služieb, totiž stojí zamestnanecká karta 70 eur. Ako sme už spomenuli, existuje aj občianska 10-eurová karta, tá ale nie je určená pre zamestnancov.

Zverejnená smernica umožňuje na základe rozhodnutia primátora poskytnúť zľavu len z voľnej ročnej parkovacej karty, ktorá stojí 170 eur (umožňuje parkovať na spoplatnených miestach v celom meste). V prípadoch hodných osobitného zreteľa môže zľava dosiahnuť 20 až 40 percent.

Prednosta nám v piatok tvrdil, že smernica, ktorá je na mestskom webe, je už neaktuálna. Údajne bola vydaná nová, ktorá primátora v udeľovaní zliav neobmedzuje. Napriek prísľubu nám ju však neposlal.

O novej smernici nič nevie ani riaditeľ Mestských služieb. Povedal, že tá, ktorú majú na webe, je aktuálna.

Damborského ulica. Vľavo je súd, vpravo prokuratúra a daňový úrad. Väčšina áut, ktoré tu parkujú, majú karty. FOTO: (MH)

Rozdielny meter

Karty boli vydané s platnosťou na jeden rok. „Zatiaľ nepočítame s vydaním ani ďalších kariet, ani s predĺžením ich platnosti,“ povedal prednosta.

„V opätovnom vydaní kariet pre štátnych zamestnancov nevidím problém, problém je v obchádzaní smernice a v cene. Iní zamestnanci nemajú šancu dostať ročnú kartu za 10 eur. Mesto pritom prichádza o peniaze, keď dáva také veľké zľavy. Navyše, v rozpore so smernicou. Len na 173 kartách pre prokuratúru a ústav na výkon väzby prišiel rozpočet o 10 380 eur,“ konštatoval človek blízky mestu.

Rozdielny meter pri posudzovaní žiadostí o karty v podstate potvrdila aj radnica. „Občan, ktorý potrebuje zaparkovať pri práci, si môže zakúpiť zamestnaneckú kartu v hodnote 70 eur na rok alebo 40 eur na polrok,“ povedal prednosta.

Keď sme oponovali, že vyše dvesto štátnych zamestnancov dostalo karty za podstatne nižšiu cenu, reagoval: „Každý môže požiadať o zľavu z ceny karty. Treba však poznamenať, že mesto neiniciovalo nasťahovanie veľkých štátnych inštitúcií do centra. Nakoľko takáto skutočnosť nastala, nemôžeme sa tváriť, že problémy s parkovaním zamestnancov týchto úradov neexistujú.“

Aký má vplyv na riešenie problému s parkovaním samotná cena karty, prednosta nevysvetlil. Na „obranu" mesta dodal, že „v žiadnom prípade nesplnilo všetky požiadavky týchto úradov, nakoľko žiadostí o parkovacie karty bolo oveľa viac“.

Mesto nepripúšťa, že by „nejakým spôsobom niektoré subjekty alebo osoby zvýhodňovalo". Svedčí vraj o tom fakt, že „vedenie mesta dávno zrušilo voľné parkovacie karty aj zamestnancom mesta a mestských organizácií“. Ako to súvisí s kartami pre štátnych zamestnancov, sme nezistili.

Plánujú zmeniť smernicu

Radnica uvažuje nad zmenou smernice o parkovaní. „Jedným z dôvodov je skutočnosť, že mesto je oslovené, a teda je aj nútené zaujať stanovisko k parkovaniu takých veľkých inštitúcií, ako sú súd, prokuratúra, banky, poisťovne a iné úrady v centre mesta,“ zdôvodnil Igor Kršiak.

Povedal, že zamestnanecké karty by sa mohli viazať len na určité časové obdobie dňa, ktoré by bolo spoplatnené „osobitnou zamestnaneckou sadzbou“.

Radnica zatiaľ neoznámila, ako bude riešiť porušenie súčasnej smernice.

Parkovisko na Námestí Kráľovnej pokoja sa nachádza pri cintoríne. Spoplatnené je od 7. do 16. hodiny. Parkujú tu pracovníci ústavu na výkon väzby. Foto: (JK)

Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde parkovať

Na existenciu zľavnených kariet pre štátnych zamestnancov poukázal obyvateľ Nitry, ktorý nenašiel voľné miesto na parkovisku pri cintoríne - na Námestí Kráľovnej pokoja. Zistil, že asi polovicu z päťdesiatky miest zaplnili majitelia lacných parkovacích kariet.

„Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde zaparkovať," potvrdili nám svedkovia.

Parkovisko bolo pôvodne bezplatné. Keď ho začali využívať pracovníci okolitých firiem a inštitúcií, mesto ho spoplatnilo od 7. do 16. hodiny. Vraj preto, aby zostali voľné miesta pre ľudí, čo idú na cintorín.

„Pre Zbor väzenskej a justičnej stráže sme vydali 119 parkovacích kariet, ktoré umožňujú parkovať na Námestí Kráľovnej pokoja a na Cintorínskej ulici. Títo pracovníci sa však striedajú na tri zmeny, preto reálne v spoplatnený čas využíva parkovaciu kartu len tretina počtu držiteľov,“ povedal prednosta.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť