Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto obišlo smernicu, štátni zamestnanci dostali extra zľavu na parkovnom

Štátni zamestnanci majú lacné parkovacie karty, ktoré nie sú určené pre zamestnancov. Mesto ich vydalo v rozpore so svojimi vlastnými pravidlami.

Výhodné parkovacie karty vydalo mesto aj na Damborského ulicu.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestské služby vydali vyše dve stovky ročných parkovacích kariet, ktoré sú v rozpore s mestskou smernicou o parkovaní. Urobili tak na žiadosť radnice.

Ide o parkovacie karty, ktoré umožňujú lacnejšie parkovať zamestnancom ústavu na výkon väzby, prokuratúry, súdu a daňového úradu. Viacerí z nich zaplatia za celý rok len desať eur. Ročná zamestnanecká karta pritom stojí 70 eur. Smernica, ktorá je zverejnená na webovej stránke mesta, neumožňuje z tejto sumy poskytnúť zľavu.

Zaujímavé je, že minimálne zamestnancom ústavu na výkon väzby a prokuratúry vydali Mestské služby 10-eurové občianske parkovacie karty. Tie sú pritom podľa smernice určené iba „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“.

Kto rozhodol o vydaní občianskej karty pre zamestnancov, sme sa nedozvedeli. „Karty vydávajú Mestské služby,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek. „Zľavnené karty sme vydali na príkaz mesta,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko.

Občianska parkovacia karta je určená „pre občana s trvalým pobytom v zóne spoplatneného parkovania“. Využíva ju však štátny zamestnanec, ktorý by mal podľa smernice mať zamestnaneckú kartu za 70 eur. FOTO: (MH)

Karty dostali na rok

Okresná a krajská prokuratúra, ktorá sídli na Damborského ulici, dostala od mesta 54 občianskych parkovacích kariet. „Umožňujú parkovanie na uliciach Damborského a Piaristická. Karty boli vydané na základe žiadosti z júla 2012 s platnosťou do 5. 8. 2013,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.

Dodal, že mesto vydalo občianske parkovacie karty z dôvodu nedostatku parkovacích miest v areáli prokuratúry. „V prípade ich nevydania by mohlo dôjsť k podstatnému sťaženiu dochádzky zamestnancov prokuratúry na pracovisko.“

Ústav na výkon väzby, ktorý sídli na Cintorínskej ulici, má od mesta 119 kariet, o ich vydanie požiadal vlani v novembri. „Dôvodom podania žiadosti bolo zníženie parkovacích kapacít na Cintorínskej ulici,“ povedal Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Upresnil, že karty umožňujú parkovať na Damborského ulici a na Námestí Kráľovnej pokoja pri cintoríne.

Okresný súd nám údaje neposkytol. Predseda Eduard Heinrich cez hovorcu odkázal, že „súd sa neangažoval vo veci individuálnych žiadostí zamestnancov súdu o parkovacie miesta (karty)“.

Neznáma matematika

Prednosta radnice Igor Kršiak povedal, že o parkovacie karty žiadali inštitúcie, nie individuálni zamestnanci. „Napríklad daňový úrad žiadal vyše 100 kariet, my sme ich vydali približne 25.“

Celkový počet parkovacích kariet vydaných pre súdy, prokuratúry, ústav na výkon väzby a daňový úrad odhadol na 250. Viazané sú na parkovacie miesta na Námestí Kráľovnej pokoja, na Cintorínskej, Damborského a Piaristickej ulici a na parkovisko pred Domom služieb na Štúrovej ulici. Vydané sú v troch cenových kategóriách. Podľa prednostu za-platili pracovníci prokuratúry a ústavu na výkon väzby 10 eur, pracovníci súdu 15 eur a pracovníci daňového úradu 34 eur.

Na základe čoho sa mesto dopracovalo k týmto sumám, je záhadou. Podľa smernice, zverejnenej na stránke mesta aj na stránke Mestských služieb, totiž stojí zamestnanecká karta 70 eur. Ako sme už spomenuli, existuje aj občianska 10-eurová karta, tá ale nie je určená pre zamestnancov.

Zverejnená smernica umožňuje na základe rozhodnutia primátora poskytnúť zľavu len z voľnej ročnej parkovacej karty, ktorá stojí 170 eur (umožňuje parkovať na spoplatnených miestach v celom meste). V prípadoch hodných osobitného zreteľa môže zľava dosiahnuť 20 až 40 percent.

Prednosta nám v piatok tvrdil, že smernica, ktorá je na mestskom webe, je už neaktuálna. Údajne bola vydaná nová, ktorá primátora v udeľovaní zliav neobmedzuje. Napriek prísľubu nám ju však neposlal.

O novej smernici nič nevie ani riaditeľ Mestských služieb. Povedal, že tá, ktorú majú na webe, je aktuálna.

Damborského ulica. Vľavo je súd, vpravo prokuratúra a daňový úrad. Väčšina áut, ktoré tu parkujú, majú karty. FOTO: (MH)

Rozdielny meter

Karty boli vydané s platnosťou na jeden rok. „Zatiaľ nepočítame s vydaním ani ďalších kariet, ani s predĺžením ich platnosti,“ povedal prednosta.

„V opätovnom vydaní kariet pre štátnych zamestnancov nevidím problém, problém je v obchádzaní smernice a v cene. Iní zamestnanci nemajú šancu dostať ročnú kartu za 10 eur. Mesto pritom prichádza o peniaze, keď dáva také veľké zľavy. Navyše, v rozpore so smernicou. Len na 173 kartách pre prokuratúru a ústav na výkon väzby prišiel rozpočet o 10 380 eur,“ konštatoval človek blízky mestu.

Rozdielny meter pri posudzovaní žiadostí o karty v podstate potvrdila aj radnica. „Občan, ktorý potrebuje zaparkovať pri práci, si môže zakúpiť zamestnaneckú kartu v hodnote 70 eur na rok alebo 40 eur na polrok,“ povedal prednosta.

Keď sme oponovali, že vyše dvesto štátnych zamestnancov dostalo karty za podstatne nižšiu cenu, reagoval: „Každý môže požiadať o zľavu z ceny karty. Treba však poznamenať, že mesto neiniciovalo nasťahovanie veľkých štátnych inštitúcií do centra. Nakoľko takáto skutočnosť nastala, nemôžeme sa tváriť, že problémy s parkovaním zamestnancov týchto úradov neexistujú.“

Aký má vplyv na riešenie problému s parkovaním samotná cena karty, prednosta nevysvetlil. Na „obranu" mesta dodal, že „v žiadnom prípade nesplnilo všetky požiadavky týchto úradov, nakoľko žiadostí o parkovacie karty bolo oveľa viac“.

Mesto nepripúšťa, že by „nejakým spôsobom niektoré subjekty alebo osoby zvýhodňovalo". Svedčí vraj o tom fakt, že „vedenie mesta dávno zrušilo voľné parkovacie karty aj zamestnancom mesta a mestských organizácií“. Ako to súvisí s kartami pre štátnych zamestnancov, sme nezistili.

Plánujú zmeniť smernicu

Radnica uvažuje nad zmenou smernice o parkovaní. „Jedným z dôvodov je skutočnosť, že mesto je oslovené, a teda je aj nútené zaujať stanovisko k parkovaniu takých veľkých inštitúcií, ako sú súd, prokuratúra, banky, poisťovne a iné úrady v centre mesta,“ zdôvodnil Igor Kršiak.

Povedal, že zamestnanecké karty by sa mohli viazať len na určité časové obdobie dňa, ktoré by bolo spoplatnené „osobitnou zamestnaneckou sadzbou“.

Radnica zatiaľ neoznámila, ako bude riešiť porušenie súčasnej smernice.

Parkovisko na Námestí Kráľovnej pokoja sa nachádza pri cintoríne. Spoplatnené je od 7. do 16. hodiny. Parkujú tu pracovníci ústavu na výkon väzby. Foto: (JK)

Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde parkovať

Na existenciu zľavnených kariet pre štátnych zamestnancov poukázal obyvateľ Nitry, ktorý nenašiel voľné miesto na parkovisku pri cintoríne - na Námestí Kráľovnej pokoja. Zistil, že asi polovicu z päťdesiatky miest zaplnili majitelia lacných parkovacích kariet.

„Ľudia, ktorí prídu na pohreb, nemajú kde zaparkovať," potvrdili nám svedkovia.

Parkovisko bolo pôvodne bezplatné. Keď ho začali využívať pracovníci okolitých firiem a inštitúcií, mesto ho spoplatnilo od 7. do 16. hodiny. Vraj preto, aby zostali voľné miesta pre ľudí, čo idú na cintorín.

„Pre Zbor väzenskej a justičnej stráže sme vydali 119 parkovacích kariet, ktoré umožňujú parkovať na Námestí Kráľovnej pokoja a na Cintorínskej ulici. Títo pracovníci sa však striedajú na tri zmeny, preto reálne v spoplatnený čas využíva parkovaciu kartu len tretina počtu držiteľov,“ povedal prednosta.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 705
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 936
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 618
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 462
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 347
  6. Neded prekvapil v Galante Foto 320
  7. Štartuje play-off Ligy internacionálov 292
  8. Nový Život môže doma spečatiť triumf 267
  9. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 259
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 258

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Mnohí voliči neodpustili Bugárovi vstup do koalície, iní sa snažia vidieť na ňom aspoň niečo pozitívne. Ale ich trpezlivosť nemožno skúšať donekonečna.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Kam vyraziť