Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zmena môže prísť, je len na ľuďoch

Hoci sú ľudia viac ako nespokojní so súčasným stavom v štáte, väčšina z nich sa bojí otvorene povedať svoj názor.

NITRA. K spontánnym občianskym protestom proti súčasnej politicko-spoločenskej klíme, ktoré sa pri výročí Nežnej revolúcie konali v sobotu po celom Slovensku, sa pridala aj Nitra. Na námestí pred divadlom sa pred 15. h trúsili malé skupinky, ktoré sa neskôr spojili do davu niekoľkých desiatok ľudí rôzneho veku, bolo ich okolo tridsať.

Najprv sa účastníci zdráhali čokoľvek povedať s odôvodnením, že médiá aj tak všetko prekrútia. Menšiu účasť pripisovali tomu, že ľudia sa stále boja povedať svoj názor. Neskôr sa tí smelší odhodlali...

„Som nespokojný s touto vládou. Chcel by som zmeniť tie „veľké“ peniaze, čo berú robotníci, obyčajní ľudia a dôchodcovia. Za tých 23 rokov od revolúcie sa nič nezmenilo, akurát drahota, drahota a drahota. Je to všetko na grc,“ znechutene konštatoval 65-ročný Jozef z Nitry „Druhé meno vám ani nepoviem, však ma zajtra zavrú.“

„Neveríme ani niektorým médiám, napíšu si čo chcú, klamú, zatajujú pravdu. To, čo má občan vedieť, to nám nepovedia,“ povedali staršia žena s mužom.

K davu sa pridal mladý študent, ktorý rozdával leták s textom Memorandum slobodného občana. Začína s vetou „Ja, slobodný občan, v hlbokej úcte voči kultúrnemu a národnému dedičstvu, vyhlasujme, že sa ujímam vlády“. Dve stránky textu končia vetou „Aj tvoj podpis čoskoro zmení Slovensko“. Ako povedal 18-ročný študent Martin, leták rozmnožili ľudia, ktorým záleží na Slovensku. On sám nie je členom žiadnej strany, nie je extrémista, nacionalista, je len obyčajný aktívny človek.

„Zmena môže prísť, je len na ľuďoch, či sa zobudia. Stále sa boja, že niečo stratia, ale už ani nie je čo stratiť. Nežnú revolúciu som nezažil, ale prišiel som sem preto, že za tých 23 rokov to ide stále k horšiemu. Ľudia pomaly nemajú z čoho žiť. Vládnuca strana Smer-SD si dovolí dať do názvu sociálna, a popri tom sa o ľudí nestará. Chcel by som sa spýtať, kde sú tí sociálne zmýšľajúci ľudia a mimovládni aktivisti, keď osamelá matka po nociach plače, lebo nemôže dať svojmu dieťaťu, čo potrebuje? Kde je vláda, keď starý človek za to, že celý život pracoval, dostane smiešny dôchodok, z ktorého nemôže vyžiť?" hovorí Martin.

„Na čo sú im vo vláde platy 3-4-tisíc eur, plus diéty, 13. a 14. plat? Za to, že sedia na zadku, že desaťkrát do roka majú dôležité rokovanie a v ostatnom čase si v parlamente lúštia krížovky alebo spia? Peňazí je v štáte veľa, prečo nejdú na ľudí? Ako príklad si vezmime tých 6 miliárd, ktorými sme sa zaručili, že prispejeme do eurovalu. Vypočítal som si zaujímavý fakt: na Slovensku je 5 miliónov 410 tisíc obyvateľov, znamená to, že len týmto prísľubom sme všetkých od novorodenca po starého človeka zadĺžili sumou 1 109 eur. Keby sa tých 6 mld eur dalo ľuďom, každý občan SR by dostal 554,5 l mlieka a 554,5 bochníka chleba. A to je len smietka z toho, čo za 23 rokov odišlo z tejto krajiny pánbohvie kde.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť