Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Parkovacie automaty v Nitre možno nahradia ľudia

Mestské služby vyčíslili, že ľudia vyjdú podstatne drahšie ako parkovacie automaty.

Na Hodžovej ulici mali byť dva automaty už v týchto dňoch. Mestské služby stornovali ich nákup na základe rozhodnutia radnice.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestské služby pozastavili nákup dvoch parkovacích automatov, ktoré chceli v novembri umiestniť na Hodžovej ulici. Na dodávku ďalších siedmich automatov, ktoré mali byť pod Kalváriou, plánovali vypísať verejnú súťaž. Je však možné, že namiesto strojov budú parkovné vyberať ľudia.

S takouto myšlienkou prišla radnica, hoci podľa prepočtov vyjdú automaty lacnejšie. Náš zdroj tvrdí, že vedenie mesta svoj zámer zdôvodnilo aj hospodárskou krízou a snahou dať prácu nezamestnaným.

Rozhodnú do konca roka

„Zámerom mesta bolo možno obdobne, ako v historickej časti Bratislavy, fyzicky dohliadať na parkovanie a platenie parkovného na určených miestach,“ povedal prednosta Igor Kršiak.

Dodal, že vyberači parkovného by mali zabezpečiť aj lepšiu reguláciu parkovania, lepšiu kontrolu nad platením parkovaného a súčasne by mali sekundárne zabezpečovať čistenie zverených rajónov.

„Myslím, že čiastočné zvýšenie zamestnanosti, kontrola parkovania a udržiavanie čistoty v meste boli dostatočne zmysluplným motívom,“ poznamenal prednosta.

„Myslím si, že človek nemá šancu ustrážiť takú dlhú ulicu, ako je napríklad Špitálska, takže o zvýšení kontroly zaplateného parkovného pochybujem. Tiež si neviem predstaviť, ako by vyberač reguloval parkovanie,“ reagoval náš zdroj.

O tom, či budú na novospoplatnených miestach parkovacie automaty, alebo ľudia, zatiaľ nie je rozhodnuté. Kúpa automatov je pozastavená do konca roka.

Spoplatnia aj parkovanie na Špitálskej ulici pri nemocnici. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude poplatok vyberať človek alebo automat. Foto: (jk)

Porovnali náklady

V Nitre je momentálne 42 parkovacích automatov, ľudia parkovné nevyberajú.

„Pôvodne radnica tvrdila, že ľudia budú lacnejší ako stroje, ale ekonomické prepočty ukázali presný opak,“ tvrdí náš zdroj.

Tento fakt nám potvrdili aj na Mestských službách. „Vychádza nám, že pri vyberaní parkovného cez automaty sú náklady pod hranicou 50% v porovnaní s tým, keby parkovné vyberali ľudia,“ povedal námestník riaditeľa Ľudovít Janček.

Napríklad deväť parkovacích automatov, ktoré sú plánované pod Kalváriou, by malo nahradiť šesť ľudí. Automaty vyjdú približne 42 000 eur, túto sumu by Mestské služby odpisovali šesť rokov. K tomu treba pripočítať náklady na prevádzku a údržbu.

„Ročné náklady na automaty pod Kalváriou by vyšli na 18-19 000 eur, v prípade šiestich ľudí by išlo o sumu do 50 000 eur,“ vyčíslil Janček. Po šiestich rokoch, keď budú automaty odpísané, náklady ešte klesnú.

V prípade ľudí treba počítať aj s investíciou do registračných pokladní a zrejme aj mobilných telefónov, aby sa v prípade problémov mohli kontaktovať so zamestnávateľom či mestskou políciou. „Ak budú mať dovolenku alebo budú práceneschopní, treba nájsť náhradu,“ konštatoval námestník.

Spoplatnia celú centrálnu mestskú zónu

Parkovné sa bude platiť nielen pod Kalváriou, ale aj v centrálnej mestskej zóne. Prednosta povedal, že tam chcú postupne spoplatniť všetky parkovacie miesta: „Malo by to prispieť k lepšej regulácii parkovania, a tým k obmedzeniu statickej dopravy v centre mesta.“

Parkovanie pod Kalváriou bude spoplatnené ako prvé v poradí. Radnica preto dala ešte koncom októbra zjednosmerniť viaceré ulice v lokalite. Dôvodom boli najmä časté sťažnosti obyvateľov na problémy s parkovaním. Sťažovali sa aj vodiči autobusov a vozidiel pre zber odpadu, ktorí mali problém prejsť po Špitálskej ulici.

Ak sa radnica rozhodne, že nové parkovacie automaty nekúpi a zamestná ľudí, budú parkovné vyberať pod Kalváriou aj v centrálnej mestskej zóne.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť