Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansky Ironbull so zlatom z Las Vegas

Silový trojboj alebo tlak na lavičke u nás nie sú príliš známe športy. V Nitre však aj napriek tomu od začiatku roka 2011 úspešne funguje klub, ktorý sa práve takýmto druhom zápolení zaoberá.

Počas necelých dvoch rokov svojej existencie zožal Ironbull Nitra niekoľko prestížnych ocenení, nielen na národnej, ale aj celosvetovej úrovni. Na Slovensku sa môžu popýšiť desiatimi republikovými titulmi, športovci klubu majú tiež kompletnú zbierku medailí zo svetových šampionátov alebo striebro z európskych majstrovstiev. Dovedna takto získali okolo 35 cenných kovov.

Založili si vlastný klub

„Kedysi sme viacerí chalani súťažili za Trnavu,“ začal svoje rozprávanie zakladateľ klubu Jozef Kopálek. „Chceli sme však fungovať v Nitre a rozhodli sme sa tu založiť klub. Momentálne máme osem členov, väčšina súťaží v juniorských a dorasteneckých podujatiach, traja borci fungujú medzi mužmi,“ pokračoval Kopálek.

V klube sa športovci zameriavajú hlavne na tlak na lavičke (bench press) a silový trojboj (skladá sa z drepu, tlaku na lavičke a mŕtveho ťahu). „Sústredíme sa na súťaženie bez špeciálnych dresov, čiže používame iba opasky a bandáže,“ priblížil Kopálek. Niektorým vrcholovým športovcom môže špičkový typ dresu pridať aj sto kíl na výkone. U každého je to ale individuálne, tiež závisí od druhu dresu. Ani ten však nezaručí pretekárovi úspech. „Nie je to také jednoduché, ako by si niekto mohol myslieť. Veľmi dôležité je tiež zvládnutie techniky, inak môže dôjsť k vážnym zraneniam,“ povedal zakladateľ klubu.

Úspech v meste kasín

Začiatkom novembra sa športovci klubu Ironbull Nitra predstavili aj na svetovom podujatí v americkom Las Vegas, kde súperilo 750 pretekárov z celého sveta. Výprava v zložení Jozef Kopálek (tréner), Vladimír Flimel a Lukáš Masár sa zúčastnila na majstrovstvách sveta najprestížnejšej federácie WPC, kde si pripísali ďalší parádny úspech.

Bratislavčan Vlado Flimel je bývalý úspešný kulturista, ktorý reprezentuje nitriansky Ironbull. V hmotnostnej kategórii RAW bez dresov do 100 kg Flimel zvíťazil, pričom jeho výkon 240 kg v tlaku na lavičke je svetovým rekordom. Stal sa tak už sedemnásobným majstrom sveta v tejto disciplíne, ale je prvým Slovákom, ktorý triumfoval v kategórii mužov vo federácii WPC. Druhý reprezentant Ironbullu Lukáš Masár napokon do súťaže kvôli zraneniu nezasiahol.

„Vladov úspech nás samozrejme nesmierne teší a sme naň v klube hrdí. Verím, že máme pred sebou ešte veľa podobných úspechov,“ netajil spokojnosť Jozef Kopálek. Finančne náročný výjazd, ktorý si športovci z veľkej časti hradili z vlastného vrecka, tak nevyšiel nazmar.

Tri federácie

Na Slovensku sú siláci združení v troch rôznych federáciách, každá má vlastné súťaže. Ironbull Nitra patrí pod Slovenskú asociáciu silového trojboja, ktorá je členom WPC (World Powerlifting Congress). Ďalšie svetové federácie sú IPF (International Powerlifting Federation, u nás SAKST, sem patrí napr. PWL Svätoplukovo) a WUAP (World United Amateur Powerlifting, u nás AWPC).

Fotogaléria z Las Vegas


Zľava tréner Jozef Kopálek, majster sveta Vladimír Flimel a Lukáš Masár.

Privítajú nových záujemcov

Klub Ironbull Nitra rád privíta do svojich radov nových nadšencov silového športu. Záujemcovia sa môžu prihlásiť a bližšie informácie o klube získať na mailovej adrese ironbullnitra@gmail.com alebo na sociálnej sieti.

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť