Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V komédii Prefíkaná vdova možno uvidíme aj travesty šou

Podľa režiséra Michala Náhlika bude Goldoniho komédia odohrávajúca sa v bazéne, veľkou groteskou. Dúfa, že sa budú zabávať herci aj diváci.

Režisér Michal Náhlik (v pozadí v strede) s hercami na prvej čítačke.(Zdroj: (ČE))

Podľa režiséra Michala Náhlika bude Goldoniho komédia odohrávajúca sa v bazéne, veľkou groteskou. Dúfa, že sa budú zabávať herci aj diváci.

NITRA. V týchto dňoch v Divadle Andreja Bagara pomaly finišujú na naštudovaní klasickej komédie Carla Goldoniho Prefíkaná vdova.Predstavenie svojou premiérou 7. decembra otvorí sezónu smiechu, v ktorej DAB uvedie najznámejšie klasické veselohry z pera svetových autorov.

Vdova a jej nápadníci

Prefíkaná vdova je rozmarná komédia, ktorá odhaľuje pozadie lásky a princíp fungovania mužsko-ženského vábenia. Hr-dinkou je vdova Rosaura v zrelom veku, ktorá si vyberá z oveľa mladších nápadníkov.

Goldoni v komédii tká sieť horúcich ľúbostných dvorení, neplánovaných darčekových zámen, náhodných odhalení, falošných prísľubov a rýchlych citových či fyzických vzplanutí. A to všetko so šťastným koncom. Pre Rosauru určite...

V čase talianskeho osvietenstva sa práve touto hrou v roku 1748 otváralo benátske karnevalové obdobie. Preto je hra plná prevlekov, prestrojení, skúšok vernosti, gavalierskych príhovorov i darčekov z lásky od utajených ctiteľov. Vdova vie, ako na to

Originálna je len zápletka

Režisérom predstavenia je Michal Náhlik z Košíc. Je to jeho prvá spolupráca s nitrianskym divadlom, pričom režírujem už 12 rokov. Posledných 5,5 roka je umeleckým šéfom a režisérom Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

„Komédiu z 18. storočia prenášame do 21. storočia – čo sa týka kostýmov, scény aj jazyku. Príbeh je tom, ako sa čerstvá nevesta stane čerstvou vdovou a vďaka štyrom športovcom sa snaží stať opäť čerstvou nevestou. Mala by to byť veľká groteska, dúfam, že sa budú zabávať herci aj diváci,“ povedal Michal Náhlik.

„Ako som už spomínal, scénicky aj kostýmovo je hra výsostne súčasná, originálna zostala akurát zápletka. Archaický jazyk pôvodnej taliančiny sme preniesli do hovorovej slovenčiny, inak by to ľudí zrejme nebavilo.“

Vzťahy naruby

Podľa slov dramaturgičky Miriam Kičiňovej, hrou Prefíkaná vdova spustil Carlo Goldoni svoju veľkú divadelnú reformu. Spočívala vtom, že staršiu komédiu del arte istým spôsobom narušil, zvýraznil charaktery postáv a odstránil hercom masky, aby mohli pracovať s mimikou. „Tento text sme chytili do rúk z trochu iného konca. Hľadali sme, akým spôsobom urobiť tento príbeh súčasným. Dnes je napríklad oveľa viac žien ako mužov a čo sa stane, ak si staršia dáma hľadá mladšieho manžela...? Vzťahové záležitosti a citové záchvevy budú v predstavení riešiť štyri výrazné ženské aj mužské typy,“ hovorí Kičiňová.

„Príbeh je určený širokému spektru divákov – od mladých ľudí, ktorí riešia svoje prvé citové vzplanutia, až po príslušníkov staršej generácie, ktorí už majú menej príležitostí, ale tiež chcú byť radšej s niekým, ako sami.“

Scenár je novým prekladom, asi polovica z pôvodného textu šla preč, bolo ho treba úplne zaktualizovať a zhutniť dramatické situácie. „Keďže hra je z obdobia karnevalu, času prevlekov a otočených vzťahov fungujúcich trochu naruby, „vyhráme sa“ s týmto obdobím, diváci sa teda môžu tešiť možno aj na istú travesty šou,“ dodala Kičiňová.

Bazén ako scéna

Kostýmy pre Prefíkanú vdovu navrhla výtvarníčka Lenka Kadlečíková. Hoci v hre ide o karnevalové obdobie, karnevalová bude podľa jej slov vlastne len jedna postava – harlekyno s typickou benátskou maskou, ktorý si prezlečený za dámu nahovára všetkých „kandidátov“ vdovy a snaží sa zistiť, ktorý má o ňu skutočný záujem.

„Inak je to celé posunuté do súčasnosti. Aj čo sa týka kostýmov, je to prudká súčasnosť. V predstavení budú herci odetí v noblesných oblekoch, spoločenských a svadobných šatách aj v plavkách. Bude sa na čo pozerať,“ prezrádza Kadlečíková.

„Ocitneme sa v športovom klube, kde si štyria športovci - pólisti nahovárajú vdovu. Keďže scéna bude viac-menej jednofarebná, poskytuje dobrý priestor pre farebnosť kostýmov. Dámy budú mať biele, ružové, modré i fialkové šaty a klobúky, chlapi budú jednoduchší – bielo-čierni, šedí, strieborní. Najviac farebný bude harlekyno.“

Scénu ako statický jednotný neutrálny priestor navrhla scénografka Anita Szőkeová. „Dej sa bude odohrávať v priestore jednofarebného vykachličkovaného bazéna, v ktorom je asi päť dvier a vedú do neho schody. Na vrchu bazéna bude plošina, kde sa bude odohrávať určitá časť deja,“ doplnila Szőkeová.

Režisér Michal Náhlik.

Scénografka Anita Szőkeová prestavuje scénu, ktorej dominantou je bazén.

Kostýmová výtvarníčka Lenka Kadlečíková ukazuje návrhy kostýmov pre novú komédiu. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť