Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prílepčania zasypali zastupiteľstvo výčitkami

Sťažností na to, čo všetko mesto má a pár kilometrov vzdialená mestská časť nie, nemajú konca.

Rokovanie zlatomoravského parlamentu bolo po prvý raz výjazdové, uskutočnilo sa v štyri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy. Na snímke v popredí je Ivan Hritz, jediný mestský poslanec za Prílepy.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PRÍLEPY, ZLATÉ MORAVCE. Po prvý raz vycestovali mestskí poslanci na zasadnutie zastupiteľstva do tri kilometre vzdialenej mestskej časti. V Prílepoch rokoval mestský parlament po prvý raz.

V decembri by mala nasledovať ďalšia mestská časť – Chyzerovce.

Stavia sa v rozpore s územným plánom

Pre Prílepčanov bola prítomnosť mestských poslancov priamo 'v dedine' dôvodom, aby do miestneho kultúrneho domu prišli v hojnom počte. Občanov bolo v sále niekoľkokrát viac ako býva na riadnom rokovaní v meste.

Obyvatelia Prílep poslancom aj vedeniu mesta mali čo vyčítať – podľa nich mesto dokáže od Prílepčanov len vyberať dane, k obyvateľom mestskej časti sa pritom správa macošsky.

Niekoľko miestnych prišlo na zhromaždenie protestovať proti stavbám súkromného podnikateľa, ktoré postavil v rozpore s územným plánom a zrejme aj načierno. „Pán primátor trávi hodiny u tohto podnikateľa – je toto normálne?“ poukázala na prepojenie samosprávy a súkromníka Božena Laktišová, obyvateľka, ktorá žije v susedstve veľkých podnikateľových hál.

Primátora Petra Lednára (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS) videlo u spomínaného podnikateľa viacero ľudí. Lednár na tom ale nič zlé nevidí, podľa neho je ale normálne, že sa ako šéf mesta stretáva aj s ľuďmi z podnikateľského prostredia.

Ďalší občania protestovali za urýchlenú výstavbu odvodňovacieho rigola v poliach neďaleko Novej ulice. Ten dodnes chýba a lokalita bola preto v čase topenia snehu a prudkých dažďov niekoľkokrát zaplavená.

Mamičky: Ak zrušia škôlku, nič tu neostane

Na výjazdové rokovanie prišlo aj niekoľko mamičiek nespokojných s návrhom, o ktorom prednedávnom hovorila finančná komisia. Jeden z poslancov na komisii navrhol zrušiť škôlku v Prílepoch. Ľudia sa o tom dočítali až v novinách, schôdza komisie bola totiž neverejná.

K tomuto návrhu sa odrazu nikto z poslancov nehlásil, viacerí sa tvárili, že o ňom ani nevedia. Našli sa aj takí, čo obvinili novinárov z fabulovania a ľudí vyzývali, aby niektoré periodiká radšej nečítali.

Rozhorčení rodičia škôlkarov ale prišli na rokovanie so zápisnicou z finančnej komisie, ktorá jasne vravela o tom, že na komisii jeden z poslancov skutočne navrhol v rámci šetrenia zrušiť dve škôlky v meste. Rodičov poburoval najmä fakt, že padnúť by mala škôlka, na ktorej rekonštrukciu investovali v lete svoje vlastné peniaze.

„Tu by už vážne nič neostalo, ak by nám ešte aj škôlku vzali. Neviem, kam by potom deti odtiaľto chodili a ani ako by ich rodičia vozievali,“ povedala jedna z mamičiek.

Hritz: Peniaze zo školy sme nevideli

Šéf komisie Milan Galaba (Smer) už pár dní pred zastupiteľstvom povedal, že zatiaľ išlo len o diskusiu na komisii a nie o definitívny návrh.

Niektorí poslanci na rokovaní rodičom sľúbili, že ak by aj z finančnej komisie vyšiel definitívny návrh na zrušenie škôlky, na mestskom zastupiteľstve ho nepodporia.

O to svojich kolegov požiadal aj Ivan Hritz (KSS), jediný poslanec za mestskú časť Prílepy. „Škôlka je jediná vymoženosť, ktorú tu máme. Prišli sme už aj o školu. Budova sa predala, ale peniaze sa nevrátili do Prílep. Prišli sme aj o futbalové ihrisko – súkromný podnikateľ dal majiteľom pozemkov takú ponuku, že to bolo pre nich výhodné,“ hovoril o situácii v Prílepoch Hritz.

Ako od macochy

Obyvateľom mestskej časti prekáža aj celkový prístup mesta, ktorého sú súčasťou, no zároveň sa cítia byť odstrkovaní na vedľajšiu koľaj.

„Peniaze od nás vedia zobrať, ale všetko je v Moravciach. Všetci primátori nám napríklad sľubovali kanalizáciu, tá tu dodnes nie je. Cesty sú rozbité nadobro, niektoré sú v takom stave, že ani retardéry na ne netreba,“ hovorí František Jamrich, miestny aktivista.

Časť poslaneckého zboru uznala námietky Prílepčanov a chápe, že sa môžu oprávnene cítiť odstrkovaní. Poslanec Pavol Petrovič (nezávislý) navrhol, aby sa spravil prepočet, akými financiami prispievajú do mestského rozpočtu Prílepčania. Toľko by sa podľa poslanca Petroviča malo tejto mestskej časti v podobe investícií aj vrátiť.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť