Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prílepčania zasypali zastupiteľstvo výčitkami

Sťažností na to, čo všetko mesto má a pár kilometrov vzdialená mestská časť nie, nemajú konca.

Rokovanie zlatomoravského parlamentu bolo po prvý raz výjazdové, uskutočnilo sa v štyri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy. Na snímke v popredí je Ivan Hritz, jediný mestský poslanec za Prílepy.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

PRÍLEPY, ZLATÉ MORAVCE. Po prvý raz vycestovali mestskí poslanci na zasadnutie zastupiteľstva do tri kilometre vzdialenej mestskej časti. V Prílepoch rokoval mestský parlament po prvý raz.

V decembri by mala nasledovať ďalšia mestská časť – Chyzerovce.

Stavia sa v rozpore s územným plánom

Pre Prílepčanov bola prítomnosť mestských poslancov priamo 'v dedine' dôvodom, aby do miestneho kultúrneho domu prišli v hojnom počte. Občanov bolo v sále niekoľkokrát viac ako býva na riadnom rokovaní v meste.

Obyvatelia Prílep poslancom aj vedeniu mesta mali čo vyčítať – podľa nich mesto dokáže od Prílepčanov len vyberať dane, k obyvateľom mestskej časti sa pritom správa macošsky.

Niekoľko miestnych prišlo na zhromaždenie protestovať proti stavbám súkromného podnikateľa, ktoré postavil v rozpore s územným plánom a zrejme aj načierno. „Pán primátor trávi hodiny u tohto podnikateľa – je toto normálne?“ poukázala na prepojenie samosprávy a súkromníka Božena Laktišová, obyvateľka, ktorá žije v susedstve veľkých podnikateľových hál.

Primátora Petra Lednára (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS) videlo u spomínaného podnikateľa viacero ľudí. Lednár na tom ale nič zlé nevidí, podľa neho je ale normálne, že sa ako šéf mesta stretáva aj s ľuďmi z podnikateľského prostredia.

Ďalší občania protestovali za urýchlenú výstavbu odvodňovacieho rigola v poliach neďaleko Novej ulice. Ten dodnes chýba a lokalita bola preto v čase topenia snehu a prudkých dažďov niekoľkokrát zaplavená.

Mamičky: Ak zrušia škôlku, nič tu neostane

Na výjazdové rokovanie prišlo aj niekoľko mamičiek nespokojných s návrhom, o ktorom prednedávnom hovorila finančná komisia. Jeden z poslancov na komisii navrhol zrušiť škôlku v Prílepoch. Ľudia sa o tom dočítali až v novinách, schôdza komisie bola totiž neverejná.

K tomuto návrhu sa odrazu nikto z poslancov nehlásil, viacerí sa tvárili, že o ňom ani nevedia. Našli sa aj takí, čo obvinili novinárov z fabulovania a ľudí vyzývali, aby niektoré periodiká radšej nečítali.

Rozhorčení rodičia škôlkarov ale prišli na rokovanie so zápisnicou z finančnej komisie, ktorá jasne vravela o tom, že na komisii jeden z poslancov skutočne navrhol v rámci šetrenia zrušiť dve škôlky v meste. Rodičov poburoval najmä fakt, že padnúť by mala škôlka, na ktorej rekonštrukciu investovali v lete svoje vlastné peniaze.

„Tu by už vážne nič neostalo, ak by nám ešte aj škôlku vzali. Neviem, kam by potom deti odtiaľto chodili a ani ako by ich rodičia vozievali,“ povedala jedna z mamičiek.

Hritz: Peniaze zo školy sme nevideli

Šéf komisie Milan Galaba (Smer) už pár dní pred zastupiteľstvom povedal, že zatiaľ išlo len o diskusiu na komisii a nie o definitívny návrh.

Niektorí poslanci na rokovaní rodičom sľúbili, že ak by aj z finančnej komisie vyšiel definitívny návrh na zrušenie škôlky, na mestskom zastupiteľstve ho nepodporia.

O to svojich kolegov požiadal aj Ivan Hritz (KSS), jediný poslanec za mestskú časť Prílepy. „Škôlka je jediná vymoženosť, ktorú tu máme. Prišli sme už aj o školu. Budova sa predala, ale peniaze sa nevrátili do Prílep. Prišli sme aj o futbalové ihrisko – súkromný podnikateľ dal majiteľom pozemkov takú ponuku, že to bolo pre nich výhodné,“ hovoril o situácii v Prílepoch Hritz.

Ako od macochy

Obyvateľom mestskej časti prekáža aj celkový prístup mesta, ktorého sú súčasťou, no zároveň sa cítia byť odstrkovaní na vedľajšiu koľaj.

„Peniaze od nás vedia zobrať, ale všetko je v Moravciach. Všetci primátori nám napríklad sľubovali kanalizáciu, tá tu dodnes nie je. Cesty sú rozbité nadobro, niektoré sú v takom stave, že ani retardéry na ne netreba,“ hovorí František Jamrich, miestny aktivista.

Časť poslaneckého zboru uznala námietky Prílepčanov a chápe, že sa môžu oprávnene cítiť odstrkovaní. Poslanec Pavol Petrovič (nezávislý) navrhol, aby sa spravil prepočet, akými financiami prispievajú do mestského rozpočtu Prílepčania. Toľko by sa podľa poslanca Petroviča malo tejto mestskej časti v podobe investícií aj vrátiť.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 730
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 422
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 134
  4. Ivan Veľký 897
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 646
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 583
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 485
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 459
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 397
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 347

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Guráž na cestu autom si dodali pohárikmi pred cestou

Miešať alkohol so šoférovaním nie je vôbec zodpovedné. Počas víkendu sa dvaja vodiči vybrali na cesty značne podgurážení.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť