Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Denisa Fulmeková: V písaní nachádzam zmysel života

Jej najnovšia kniha Materská je o popôrodnej depresii, ktorou sama prešla. Napísala aj knihu o tarote, do ktorého môže človek nahliadnuť ako do zrkadla.

Beseda v Krajskej knižnici Karola Kmeťka - zľava riaditeľka Monika Lobodášová, spisovateľka Denisa Fulmeková a redaktorka moderátorka Zuzana Belková.(Zdroj: (ČE))

Jej najnovšia kniha Materská je o popôrodnej depresii, ktorou sama prešla. Napísala aj knihu o tarote, do ktorého môže človek nahliadnuť ako do zrkadla.

NITRA. Veľmi príjemný večer prežili návštevníci besedy v krajskej knižnici v Nitre. Stretli sa s novinárkou a spisovateľkou Denisou Fulmekovou a jej priateľkou – rozhlasovou redaktorkou Zuzanou Belkovou, ktorá besedu moderovala.
Sympatická štyridsiatnička a matka dvoch dcér je autorkou deviatich kníh – zbierky poézie, poviedok, románov i príručky o tarote. Jej najčerstvejším titulom je kniha Materská, ktorú Fulmeková predstavila 9. novembra na knižnom veľtrhu Bibliotéka. Príbeh sa sčasti odohráva aj v Nitre, na obálke je dokonca reprodukcia maľby nitrianskej umelkyne Jany Farmanovej, spisovateľkinej priateľky.

Zmysel nachádza aj v ťažkostiach

Knihe Materská prechádzali tituly Dve čiarky nádeje a Čakáreň, v ktorých spisovateľka otvorene opísala bolesť žien, ktoré prišli o dieťa, a príbeh dvoch párov, ktoré sa rozhodli vstúpiť do čakárne centra asistovanej reprodukcie.

Kniha Materská na ne nepriamo naväzuje, je o tom, že ani dni a mesiace s vytúženým bábätkom nemusia byť ružové. Práve naopak...

„Takmer v každej knihe je časť môjho života, mojich skúseností, udalostí, ktoré som prežila ja alebo niekto v mojom veľmi blízkom okolí. Pre mňa každý životný zážitok - aj ten veľmi ťažký – je istým typom inšpirácie. Písanie mi umožňuje sa k týmto zážitkom vracať, nejako ich vo svojom živote transformovať a aj v tom ťažkom nachádzať zmysel,“ zhodnotila Denisa Fulmeková svoju tvorbu.

„Návrat k prežitému nebol cez písanie bolestivý. V písaní nachádzam zmysel svojho života a aj keď sa k traumatizujúcim udalostiam vraciam, zase sa niečo spätne o nich aj o sebe učím. Keď to nejako zaobalím do románového príbehu – hoci to znie kacírsky – dokážem sa na tom ešte aj baviť.“

Ako autorka narába s realitou veľmi slobodne, možno vraj niekedy na škodu svojej rodiny, ktorá si už zvykla, že sa občas vyskytuje v jej knihách. „Manžel je už úplne rezistentný na to, kde sa ocitne. Začalo to fejtónmi, kde bol ich hlavným hrdinom, a dnes, keď sa ho spýtam, či mu nebude vadiť to a to, už len mávne rukou a povie - píš, čo chceš.“

Materská s odretými ušami

Spisovateľka nepopiera, že v najnovšej knihe Materská, ktorú zatiaľ ako jedinú napísala v prvej osobe, popisuje problém popôrodnej depresie z vlastných skúseností.

„Popôrodná depresia ma veľmi zaskočila, bola to pre mňa veľmi bolestná skúsenosť vzhľadom na to, že som porodila vytúžené a vymodlené dieťa, a napriek tomu som sa z neho nevedela tešiť tak, ako som si predstavovala, že sa tešiť budem. Všetko, čo sa dialo po pôrode a na začiatku materskej, bolo pre mňa natoľko ťaživé, že som musela vyhľadať aj odbornú pomoc. Zaskočilo ma to, že som prišla o svoj osobný život, zrazu som nemala čas nieže čítať, ale ani učesať sa, umyť sa, v pokoji sa najesť, mala som mastné vlasy zviazané pomaly do gumičky od kompótovej fľaše, na prechádzku som vždy odchádzala so spoteným chrbtom. Bola to – a do istej miery ešte stále je - 24-hodinová šichta sedem dní v týždni. Stále odkázaná na vlastné sily, ktoré mi rapídne ubúdali, som odrazu mala pocit, že to nezvládam, že som zlá matka,“ otvorene priznáva autorka.

„Tento stav odchádzal postupne, pomaly a musela som byť veľmi opatrná v tom, aby som si povedala, že som už za vodou. Napriek všetkému som sa rozhodla, že svoj príbeh v beletrizovanej forme vyrozprávam. Možno ním pomôžem niektorým ženám na materskej zbaviť sa výčitiek svedomia z toho, že nie sú perfektné matky. Hlavnej hrdinke Eve často tečú slzy, často je v koncoch, ako som v nich bola aj ja. Prežije tú materskú s odretými ušami - ale tak to v živote veľakrát chodí. Nie každá žena na materskej vyzerá ako nastylované mamičky v médiách. Teraz, keď kniha vyšla, sa mi viacero žien priznalo, že aj ony prechádzali podobne ťažkým obdobím.“

Knihu autorka písala popri neprestajnej starostlivosti o dojča, s vypätím posledných síl a s obrovskou pomocou svojej rodiny. „Písať som ju ale chcela, priam potrebovala. Ani sama neviem, ako som ju pri tom všetkom dokončila. Čas na knihu som si musela krvopotne hľadať. Mnohokrát som to riešila tak, že som si na prechádzku zobrala zápisník, a keď som mimoriadne ukričané bábätko uspala, kočík som „odparkovala“ a na lavičke som si robila poznámky.“

Čelila silnej autocenzúre

Prvotným popudom k písaniu bola pre Denisu Fulmekovú detská hra. Odmala sa hrávala na spisovateľku, rada napodobňovala svojho otca, ktorý svojho času písal a vydával knižky. „Robila som si rôzne značky, kliky-háky, možno už tam niekde bola taká malá túžba raz sa tomu venovať. Keď som chodila na gymnázium a navštevovala literárny krúžok, mala som už ambíciu venovať sa literatúre hlbšie. Toto všetko bola však ešte taká prehistória môjho písania,“ vysvetľuje Fulmeková.

„Prvú knihu som napokon vydala až v 34 rokoch. Medzi tým som písala pre seba, ale venovala som sa najmä žurnalistike. V oblasti vlastnej literárnej tvorby som v tomto čase čelila veľmi silnej autocenzúre, odhodlať sa na to, aby som knihy aj vydávala, ma stálo veľa síl. Napokon som bola rada, že som nejakým spôsobom prerazila a prekonala bariéry sebakritiky, ktoré sú do istej miery dobré, ale na druhej strane môžu človek brániť, aby realizoval svoje sny.“

Denisa Fulmeková debutovala súborom textov na pomedzí poviedok a fejtónov pod názvom Tak čo teda? Vydala ho pod pseudonymom Mina Murrayová (hrdinka z knihy Dracula). „Túto knihu som čítala už v detstve. Rada som sa bála, preto som rada čítala hororové či detektívne príbehy. Mina sa mi páčila preto, že síce bola do deja príbehu vtiahnutá neblahým spôsobom, ale napokon z neho vyšla víťazne,“ hovorí spisovateľka.

„Dnes Draculu vnímam ako ľúbostnú romancu s prímesou strachu a napätia a tiež ako knihu o tom, ako ľudia zaobchádzajú so svojím strachom. Našla som v texte aj niečo hlbšie, je v ňom dosť silne popísaný strach z cudzincov. To, že cudzinec má v románe upírie zuby a prichádza ako niečo zlovestné, som vnímala skôr ako niečo symbolické.“

Na konte má autorka aj knihu básní Som takmer preč. Vznikla vraj celkom spontánne, básne zbierala viac než desaťročie. „Raz som o tom povedala istej poetke, niektoré básne jej poslala a zrazu som dozrela k rozhodnutie, že by bolo možno dobré urobiť z nich knihu. Aj keď bolo ťažké odhaliť svoje najvnútornejšie pocity, svoju dušu, spravila som to, a preto mám k tejto knižke trošku iný vzťah.“

Tarot ako breviár života

Denisa Fulmeková je aj autorkou príručky Tarot, 78 krokov k tvorivejšiemu životu. Podľa nej je na hony vzdialená od reklám na veštenie či obskúrnych televíznych relácií. Jej kniha je o prístupe k tarotovým kartám, ktorý je trochu iný ako iba veštecký. Ukazuje je v nej, ako tarot umožňuje človeku splniť si istý sen, ako sa v kartách odráža tvorivá púť človeka.

„Veštenie budúcnosti z tarotu sa mi zdá celkom zbytočné. Tarot je bohatým symbolickým a obrazovým breviárom nášho života – človek sa do neho môže dívať ako do zrkadla. Je to istý nástroj sebapoznania a inšpirácie, ktorý mne osobne veľmi príjemne zapadol do toho, čomu sa ja rada venujem. Je v ňom výtvarné umenie, symbolika i kúsok literatúry,“ vysvetlila Fulmeková.

Laptop miesto leporela

Denisa Fulmeková je matkou dvoch dcér. Miriam, 18-ročná gymnazistka, tak trochu kráča v maminých šľapajach – vymýšľa piesňové texty, zatiaľ v angličtine. „Texty iného žánru nepíše, iba ak by to robila potajomky. Má rada literatúru, rada číta, čo ma teší, ale veľa času trávi aj na facebooku, čo ma občas hnevá,“ hovorí spisovateľka. „Laura bude mať o chvíľu dva roky, učí sa pomaly rozprávať. Už sa teším, ako jej budem čítať knižky, v ktorých si zatiaľ len listuje. Momentálne však pred leporelom uprednostňuje laptop, interaktívna zábava je pre ňu príťažlivejšia ako kniha.“

Pani Denisa je na rodičovskej dovolenke, popri tom stále tvorí a zbiera nový materiál. Píše poviedky, perspektívne by z nich rada vydala knihu, a v pláne mám aj titul súvisiaci s ezoterikou.

Denisa Fulmeková so svojou čerstvou novinkou - knihou Materská. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 920
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 957
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 810
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 323
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 321
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 256
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 193
  8. Iuventa využila prvý mečbal, Šaľa má striebro (+FOTO) 187
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 163
  10. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 105

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

Kam vyraziť