Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto chce hospodárenie v tomto roku ukončiť s prebytkom

Do roku 2015 chce magistrát znížiť objem svojich záväzkov po lehote splatnosti tak, aby bol nižší ako 400 000 eur.

ŠAĽA. Mesto Šaľa chce pokračovať v ozdravovaní svojich financií. Ako radnica informuje v materiáli určenom na novembrové rokovanie mestských poslancov, do roku 2015 chce magistrát znížiť objem svojich záväzkov po lehote splatnosti tak, aby bol nižší ako 400.000 eur. Do tohto istého termínu chce mesto udržať úverovú zaťaženosť pod hranicou 30 percent. "Dlhodobým cieľom je jej znižovanie pod hranicu 25 percent do roku 2020. V tomto období chceme dosiahnuť aj zníženie výšky splácanej ročnej istiny pod úroveň tri percentá," uvádza sa v materiáli.

Šaľa chce zlepšovaním svojej ekonomiky predchádzať rizikám, ktoré podľa vedúcej oddelenia ekonomiky a podnikania na Mestskom úrade v Šali Daši Danadovej mestu hrozia. "Ide o nejasné prognózy vývoja slovenského hospodárstva, čo môže mať výrazný vplyv na výber dani z príjmov od fyzických osôb a tým aj príjem mesta z podielových daní. Ten je k 30. septembru 2012 vo výške 72,73 percenta z rozpočtovaných príjmov," skonštatovala.

K rizikám, ktoré môžu ohroziť rozpočtovú stabilitu mesta, patria podľa nej aj neisté príjmy z predaja majetku. Ide napríklad o peniaze z predaja pozemku na Kráľovskej ulici vo výške 400.000 eur.

"Rizikový je aj príjem z grantu Materskej školy Hollého vo výške 314 548 eur. Tieto prostriedky má mesto schválené ako refundáciu po kontrole riadiacim orgánom, avšak je ohrozený príjem v tomto roku pre nedostatok financií alokovaných na danú prioritu. Je veľký predpoklad, že peniaze prídu na účet mesta až v roku 2013," konštatovala Danadová. Ako pripomenula, existujúce riziká pomáha zmierňovať balík úsporných opatrení, ktorý zlepšil bilanciu bežného rozpočtu Šale o 600 000 eur.

Kľúčovým opatrením pre zlepšovanie ekonomickej situácie má byť podľa mesta vytváranie prebytku bežného rozpočtu. "Kapitálové príjmy sú rizikové. Ďalším nástrojom na tvorbu prebytku je preto aj spomalenie investičnej činnosti. Mesto bude realizovať len projekty, ktoré sú v takom štádiu rozpracovanosti, že ich zastavenie by bolo ekonomicky nevýhodné," uviedla Danadová.

Mesto Šaľa v tomto roku hospodári s rozpočtom, ktorý počíta s bežnými prímami vo výške 11.650.042 eur a výdavkami vo výške 11.246.175 eur. V prípade, že sa podarí príjmy i výdavky udržať na tejto úrovni, ukončí Šaľa hospodárenie v roku 2012 s prebytkom vo výške 403 867 eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť