Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dielo Cyrila a Metoda je témou trojdňovej medzinárodnej konferencie

Odborníci budú zároveň zhodnocovať aktuálne výsledky najnovších výskumov z oblasti archeológie, jazykovedy či literatúry.

NITRA. Vyzdvihnutie prínosu misie svätých Cyrila a Metoda je cieľom trojdňovej odbornej konferencie, ktorá sa od 13. do 15. novembra koná na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu sa budú vedci z niekoľkých európskych krajín a z viacerých vedných odborov zaoberať hlavnou tému konferencie, ktorou je tradícia a prítomnosť misijného diela oboch svätcov. Zároveň budú zhodnocovať aktuálne výsledky najnovších výskumov z oblasti archeológie, jazykovedy, literatúry, religionistiky, teológie, filozofie, kulturológie i pedagogiky.

Podľa organizátorov konferencie z Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda na UKF sa bude takmer 40 prednášajúcich venovať životu sv. Cyrila a sv. Metoda, tradícii, ktorú založili, a tiež morálnym, kultúrnym a literárnym hodnotám byzantskej misie.

Ako vo svojej prednáške zdôraznil historik Richard Marsina, význam misie Cyrila a Metoda bol pre strednú Európu veľký aj napriek tomu, že ich dielo nebolo prvou a ani poslednou misiou šíriacou kresťanstvo v tejto oblasti. Ako pripomenul, už pred príchodom Cyrila a Metoda prichádzali na územie dnešného Slovenska misionári napríklad z Aquileje či južného Nemecka.

"Konštantín a Metod nepriniesli slovanskú liturgiu, ako sa to často chybne hovorí. Tá zostávala stále rovnaká. Oni však zabezpečili, že sa liturgia konala aj v slovanskom jazyku," skonštatoval Marsina. Zároveň pripomenul, že samotná byzantská misia bola v našich dejinách iba krátkou 22-ročnou epizódou medzi rokmi 863 až 885.

"Táto misia mala napriek tomu veľký význam. Kresťanstvo znamená úplnú zmenu spoločenského života. Činnosť byzantskej misie sa presadzovala vo všeobecne zrozumiteľnom jazyku, čo malo potom veľký odraz aj v prejave náboženskej sféry," skonštatoval Marsina.

Súhlasí s ním aj archeológ Alexander Ruttkay, ktorý sa v úvodnej prednáške konferencie venoval prvým kresťanským pamiatkam na Slovensku.

"Napriek veľmi zložitým problémom christianizácie, práve misia Cyrila a Metoda priniesla istú jednotu. Už to, že žije aj v 21. storočí, znamená, že má celkom inú polohu ako všetky ostatné christianizačné úsilia, ktoré môžeme zachytiť v archeologickom materiáli na našom území. Tie zanikli, stratili sa a ostali v zabudnutí. Cyril a Metod však žijú ďalej," skonštatoval Ruttkay.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Šaľa zdolala St. Gallen a je v hre o postup

Hráči HKM Šaľa slávili v sobotu večer víťazstvo vo Vyzývacom pohári mužov (Challenge Cup) 2016/2017.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť