Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Radnica uvažuje nad uzamykaním stanovíšť kontajnerov

Najideálnejším riešením, ako udržať poriadok, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

(Zdroj: (LAZ))

la s pravidelnou kontrolou medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa a všetkých stanovíšť kontajnerov. Reagovala tak na požiadavky obyvateľov, ktorí sa sťažovali na neporiadok najmä na sídlisku Veča.

Nainštalujú kameru nad váhou

Zber a odvoz odpadu zabezpečuje v Šali firma Sita Slovensko. S mestom má uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Súčasťou jej agendy je nielen likvidácia odpadu, ale aj udržiavanie stanovíšť v čistote. Podľa obyvateľov je však prax iná a v okolí kontajnerov je často neporiadok. Radnica preto od konca septembra zvýšila počet náhodných kontrol.

„Robíme ich v priemere 4 - 5-krát do týždňa, v prípade, že zistíme nejaké nedostatky, okamžite zašleme mail vedúcemu prevádzky spoločnosti v Šali, ktorý ich operatívne odstraňuje. Zameriavame sa nielen na čistotu, ale aj fyzický stav kontajnerov. Tie, ktoré sú v zlom technickom stave, sa vymieňajú,“ vraví prednostka Daniela Vargová.

Kontroly vykonáva aj SITA, zápisy oboch strán budú podľa prednostky raz za dva-tri mesiace vyhodnocované a spoločne konfrontované. „Na budúci týždeň by mala byť na váhe v medzisklade nainštalovaná kamera, ktorá bude monitorovať nakladanie s komunálnym odpadom. Na základe našej požiadavky Sita tiež označila kontajnery pre podnikateľské subjekty s uvedením frekvencie vývozu. Občania tak môžu kontrolovať, či podnikateľský subjekt nevyhadzuje svoj odpad do kontajnerov určených pre občanov,“ upresňuje.

Bytové jadrá pri smetiakoch

Doterajšie kontroly podľa Daniely Vargovej ukázali, že neporiadok na stanovištiach do veľkej miery tvorí najmä veľkorozmerný a objemný odpad položený pri kontajneroch. Ide väčšinou o starý nábytok. Jeho ukladanie na tieto miesta je však zakázané, každý je povinný ho likvidovať prostredníctvom zberných dvorov.
Sita prevádzkuje dva, na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči a na Dolnej ulici, zberový dvor pre nebezpečné odpady je v areáli Speko na Diakovskej ceste. Služby v nich sú pre fyzické osoby bezplatné.

„Pri kontajneroch nachádzame aj bytové jadrá po likvidácii, ktorých odvoz tiež hradí mesto. Platí, že každý, kto si robí úpravy bytového jadra, by to mal oznámiť stavebnému úradu a následne zabezpečiť likvidáciu odpadu na vlastné náklady. Kontrolovať tieto veci sa snažíme prostredníctvom mestskej polície.“

Najideálnejším riešením ako udržať poriadok, ako aj vytvoriť podmienky pre zavedenie spôsobu úhrady za skutočne vytvorené množstvo odpadu, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. V meste je ich v súčasnosti viac ako stodesať. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

Čierne skládky neubúdajú

Mesto ročne dopláca na komunálny odpad určitou čiastkou. Vlani išlo o sumu 264-tisíc eur, tento rok pôjde o približne 80-tisíc eur. Doplatok mesta na likvidáciu odpadov sa znížil potom, čo mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa od nového roka zvýšili poplatky za odvoz odpadu z pôvodných 19,50 eura na 28,50 eura.

„Zvýšenie poplatkov v tomto roku zvýšilo príjem mesta o 40 percent v porovnaní s rokom 2011. Hoci došlo k zmenšeniu deficitu vo financovaní odpadového hospodárstva, k ďalšiemu zlepšeniu bilancie je potrebné zvýšiť mieru separovania odpadu a najmä zmenšiť množstvo nelegálne vytváraného odpadu - nie len čiernych skládok, ale aj veľkorozmerného odpadu pri kontajneroch alebo dovezeného odpadu na územie mesta,“ vraví prednostka.

Z takzvaných čiernych skládok bolo tento rok odvezených viac už ako 60 ton odpadu. Mesto ich odstránenie vyšlo na zhruba 3800 eur. Pôvodcov skládok nezastaví pri ich zakladaní ani výška pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 663 eur, pre podnikateľov až na vyše 6600 eur.

„V tomto roku vykonala mestská polícia 53 cielených kontrol na miestach najčastejšieho výskytu čiernych skládok. Eviduje 22 prípadov nepovolených skládok, v niektorých ešte prebieha objasňovanie. Ak sú občania svedkami takéhoto konania, mali by okamžite kontaktovať políciu. Ide o peniaze daňových poplatníkov, ktoré by mohli byť využité iným spôsobom.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 1 527
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 481
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 444
  4. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 426
  5. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 415
  6. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 242
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 229
  8. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 218
  9. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 145
  10. Lancz už nie je trénerom Šale 138

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Sex s robotom: Môžu robotické napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice. Pýtali sme sa sexuológa, kam smeruje ľudská sexualita.

Kam vyraziť