Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Radnica uvažuje nad uzamykaním stanovíšť kontajnerov

Najideálnejším riešením, ako udržať poriadok, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

(Zdroj: (LAZ))

la s pravidelnou kontrolou medziskladu na Ulici Fraňa Kráľa a všetkých stanovíšť kontajnerov. Reagovala tak na požiadavky obyvateľov, ktorí sa sťažovali na neporiadok najmä na sídlisku Veča.

Nainštalujú kameru nad váhou

Zber a odvoz odpadu zabezpečuje v Šali firma Sita Slovensko. S mestom má uzatvorenú zmluvu do konca roka 2019. Súčasťou jej agendy je nielen likvidácia odpadu, ale aj udržiavanie stanovíšť v čistote. Podľa obyvateľov je však prax iná a v okolí kontajnerov je často neporiadok. Radnica preto od konca septembra zvýšila počet náhodných kontrol.

„Robíme ich v priemere 4 - 5-krát do týždňa, v prípade, že zistíme nejaké nedostatky, okamžite zašleme mail vedúcemu prevádzky spoločnosti v Šali, ktorý ich operatívne odstraňuje. Zameriavame sa nielen na čistotu, ale aj fyzický stav kontajnerov. Tie, ktoré sú v zlom technickom stave, sa vymieňajú,“ vraví prednostka Daniela Vargová.

Kontroly vykonáva aj SITA, zápisy oboch strán budú podľa prednostky raz za dva-tri mesiace vyhodnocované a spoločne konfrontované. „Na budúci týždeň by mala byť na váhe v medzisklade nainštalovaná kamera, ktorá bude monitorovať nakladanie s komunálnym odpadom. Na základe našej požiadavky Sita tiež označila kontajnery pre podnikateľské subjekty s uvedením frekvencie vývozu. Občania tak môžu kontrolovať, či podnikateľský subjekt nevyhadzuje svoj odpad do kontajnerov určených pre občanov,“ upresňuje.

Bytové jadrá pri smetiakoch

Doterajšie kontroly podľa Daniely Vargovej ukázali, že neporiadok na stanovištiach do veľkej miery tvorí najmä veľkorozmerný a objemný odpad položený pri kontajneroch. Ide väčšinou o starý nábytok. Jeho ukladanie na tieto miesta je však zakázané, každý je povinný ho likvidovať prostredníctvom zberných dvorov.
Sita prevádzkuje dva, na Ulici Fraňa Kráľa vo Veči a na Dolnej ulici, zberový dvor pre nebezpečné odpady je v areáli Speko na Diakovskej ceste. Služby v nich sú pre fyzické osoby bezplatné.

„Pri kontajneroch nachádzame aj bytové jadrá po likvidácii, ktorých odvoz tiež hradí mesto. Platí, že každý, kto si robí úpravy bytového jadra, by to mal oznámiť stavebnému úradu a následne zabezpečiť likvidáciu odpadu na vlastné náklady. Kontrolovať tieto veci sa snažíme prostredníctvom mestskej polície.“

Najideálnejším riešením ako udržať poriadok, ako aj vytvoriť podmienky pre zavedenie spôsobu úhrady za skutočne vytvorené množstvo odpadu, by podľa prednostky bolo oplotiť a uzamknúť stanovištia. V meste je ich v súčasnosti viac ako stodesať. Táto investícia by mesto vyšla na zhruba 400-tisíc eur.

Čierne skládky neubúdajú

Mesto ročne dopláca na komunálny odpad určitou čiastkou. Vlani išlo o sumu 264-tisíc eur, tento rok pôjde o približne 80-tisíc eur. Doplatok mesta na likvidáciu odpadov sa znížil potom, čo mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa od nového roka zvýšili poplatky za odvoz odpadu z pôvodných 19,50 eura na 28,50 eura.

„Zvýšenie poplatkov v tomto roku zvýšilo príjem mesta o 40 percent v porovnaní s rokom 2011. Hoci došlo k zmenšeniu deficitu vo financovaní odpadového hospodárstva, k ďalšiemu zlepšeniu bilancie je potrebné zvýšiť mieru separovania odpadu a najmä zmenšiť množstvo nelegálne vytváraného odpadu - nie len čiernych skládok, ale aj veľkorozmerného odpadu pri kontajneroch alebo dovezeného odpadu na územie mesta,“ vraví prednostka.

Z takzvaných čiernych skládok bolo tento rok odvezených viac už ako 60 ton odpadu. Mesto ich odstránenie vyšlo na zhruba 3800 eur. Pôvodcov skládok nezastaví pri ich zakladaní ani výška pokuty, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 663 eur, pre podnikateľov až na vyše 6600 eur.

„V tomto roku vykonala mestská polícia 53 cielených kontrol na miestach najčastejšieho výskytu čiernych skládok. Eviduje 22 prípadov nepovolených skládok, v niektorých ešte prebieha objasňovanie. Ak sú občania svedkami takéhoto konania, mali by okamžite kontaktovať políciu. Ide o peniaze daňových poplatníkov, ktoré by mohli byť využité iným spôsobom.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť