Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Investor dlhuje mestu za temperovanie bytov

Za nedodržanie termínu výstavby nemôže mesto investora pokutovať. Žiadne sankcie v zmluve totiž nie sú zakotvené.

(Zdroj: (LAZ))

SEREĎ. Nedobudované zaburinené sídlisko Meander robí vedeniu mesta vrásky na čele. Výstavba ďalších bytových domov roky stojí, predaj bytov v existujúcich bytových domoch ide veľmi pomaly.
Dlh za temperovanie neobsadených bytov sa za posledné roky vyšplhal až na vyše 43-tisíc eur. Investor má pripraviť splátkový kalendár.

Dva bytové domy

Spoločnosť SL.S Sereď, s.r.o., odkúpila pozemky na Kukučínovej ulici od mesta v roku 2005. Vtedajším primátorom, ktorý podpísal zmluvu o kúpe, bol Ján Lehota.
Zámerom spoločnosti, ktorá vznikla necelé dva mesiace pred podpisom zmluvy, bolo vybudovanie sídliska Meander. Malo ho tvoriť 7 bytových domov so 410 bytmi. Dodatkom z roku 2006 sa zmenil počet bytových domov na šesť, počet bytov špecifikovaný nebol. Ďalšími dodatkami sa posunula aj ich výstavba. Investor mal s ňou začať do troch mesiacov od stavebného povolenia, začal však až o dva roky.

Dodnes spoločnosť postavila iba dva bytové domy s vyše 50 bytmi. V jednom z nich je voľných asi 12, v druhom je prázdna viac ako polovica. Mestský bytový podnik, ktorý vykonáva správu budov, musí však temperovať všetky byty, vrátane tých neobsadených. Investor mu za to dlhuje už vyše 43,5-tisíca eur. V sume je zarátaná nielen dlžoba voči správcovi, ale aj dlh do fondu opráv a do fondu prevádzky.

„S investorom sme jednali už niekoľkokrát, ale vidím, že situácia je patová, pretože na to, aby sa dohodol nejaký postup, treba dve strany. Načrtli sme im napríklad, aby nám vo výške dlhu dali byt, alebo by sme pomohli s príjazdovou cestou a oni by to kompenzovali bytom. Zatiaľ povedali, že nie. Nechcú ani spätne predať pozemok,“ povedal primátor Martin Tomčányi.

S investorom by malo mesto najbližšie rokovať v decembri, kedy by si mal pripraviť splátkový kalendár. Na to, v akej bude výške, sme sa chceli spýtať priamo spoločnosti, avšak Shmuel Levy z Izraela sa na Slovensko vráti až koncom novembra.

Shmuel Levy je v súčasnosti jediným konateľom. Viktor Weber z Maďarska v spoločnosti nefiguruje od 15. októbra tohto roka, Tatiana Lulkovičová z Bratislavy už od februára tohto roka.

Záložné právo

Dlžoba je podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického iba časť problémov. Tá najzávažnejšia spočíva v tom, že obsah zmluvy a dodatkov o prevode pozemku na účel výstavby sídliska sú postavené tak, že nie sú v nich zadefinované žiadne sankcie.

„Na ostatnom rokovaní primátor upozornil zástupcu spoločnosti, že v prípade, ak nedôjde k nejakému pozitívnemu posunu, hľadáme aj iné právne možnosti. Problém je však v tom, že prednostné právo na byty v prípade exekúcie má banka, pretože spoločnosť za úver ručila tým, čo ešte len v budúcnosti postaví,“ povedal viceprimátor. Podľa konateľa mestského bytového podniku Róberta Áča situáciu komplikuje fakt, že výklad záložného práva je v katastrálnom zákone iný ako v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

„Zákon o vlastníctve bytu hovorí, že vlastníci si záložným právom ručia aj voči budúcim pohľadávkam a zákon o katastri hovorí, že záložné právo sa zapíše podľa poradia. Z toho vyplýva, že tí ostatní vlastníci bytov sú v nevýhode, pretože sú druhí v poradí,“ dodal Áč.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť