Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cesty bude v kraji udržiavať jedna spoločnosť

Zo spájania správ ciest je zle jej zamestnancom – boja sa prepúšťania.

Ilustračné foto.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Zo spájania správ ciest je zle jej zamestnancom – boja sa prepúšťania.

NITRA. Z piatich akcioviek, ktoré sa v kraji starajú o údržbu ciest, bude už len jedna. Rozhodli o tom krajskí poslanci ktorí zlúčili päť regionálnych správ ciest do jedinej.

Od tohto kroku si župa sľubuje väčšiu efektívnosť pri správe ciest a úsporu financií na manažmentoch. Päť doterajších správ má formu akcioviek, ich stopercentným vlastníkom je kraj.

Burdová: Zamestnanci sú v strese

Z piatich doterajších akcioviek v Komárne, Leviciach, Nitre, Nových Zámkoch a Topoľčanoch bude od januára už iba jedna – Regionálna správa a údržba ciest Nitra. Táto už existujúca spoločnosť bude právnym nástupcom zaniknutých akcioviek, čo znamená, že prevezme základné imanie, majetok aj všetky záväzky a pohľadávky ostatných akcioviek.

Poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) upozornila, že zamestnanci regionálnych správ ciest žijú v permanentnom strese. Viacerí potvrdili, že sa obávajú prepúšťania.

„Pokiaľ ide o redukcie zamestnancov, netrúfam si povedať, ako bude konať nové vedenie,“ povedal riaditeľ župného úradu Peter Nagy.

Zmiznú nelogickosti

Župan Milan Belica (Smer-SDKÚ-KDH) tvrdí, že akciovka by nemala ľudí vyhadzovať na ulicu a ak príde k zníženiu počtu zamestnancov, mal by to byť prirodzený proces – napríklad odchodom do dôchodku.

Zlučovanie správ ciest ale považuje za prínosné. Upozornil, že nastali prípady, kedy úplne nelogicky posýpače napríklad z levickej správy zastali pri Kozárovciach, len kúsok za Zlatými Moravcami a ďalej sa ani nepohli, pretože cesty za hranicou okresu nespadali do ich pôsobností. Pritom stačilo odhrnúť možno len tristo metrov. „Riaditeľka z Nitry potom na tento úsek musela posielať svoj posýpač,“ povedal Belica. Ten musel prejsť desiatky kilometrov, kým sa dostal na spomínanú cestu.

Problémy môžu byť s technikou za europeniaze

Kraj má vo svojom vlastníctve 2 040 kilometrov ciest druhej a tretej triedy, o ktoré sa doteraz staralo päť regionálnych správ ciest.

Vedúci odboru dopravy na župe Martin Dananai v dôvodovej správe k zlúčeniu regionálnych správ ciest uviedol, že model piatich samostatných akciových spoločností nie je v žiadnom inom kraji na Slovensku iba v Nitrianskom. Podľa neho prevláda model jedného subjektu.

Dananai tiež upozornil, že podľa posledného hospodárskeho vývoja je zrejmé, že „obdobie obmedzených finančných zdrojov bude trvať, a preto je nevyhnutné prijímať systémové zmeny, ktoré zabezpečia lepšie využitie disponibilných zdrojov“.

Poslanci si ale v prípade zlučovania regionálnych správ ponechali aj zadné dvierka. Problémy totiž môže narobiť technika zakúpená pre jednotlivé správy aj zo zdrojov Európskej únie. Ak právne analýzy potvrdia, že Brusel môže robiť pri prechode tejto techniky pod jedinú spoločnosť problémy, uznesenie o zlučovaní akcioviek poslanci na decembrovom zasadnutí zrušia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť