Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V bývalom kine Palace možno bude Fórum mladých

Budova kina je už roky nevyužitá. Jej oprava a adaptácia by podľa odhadov stála 590-tisíc eur.

Kino skončilo s premietaním v roku 2005. Budova na Radlinského ulici z roku 1924 bola istý čas na zozname prebytočného majetku. Vlani ju z neho vyradili.(Zdroj: (mh))

NITRA. Poslanci žiadajú, aby radnica našla pre Fórum mladých mestské priestory. Chcú znížiť náklady na jeho prevádzku. Nájomné, ktoré mesto platí súkromnej firme, sa im zdá vysoké. Ročne ide o takmer 60-tisíc eur.

Radnica už predvlani deklarovala, že chce Fórum mladých presunúť do vlastných priestorov. Poslanci kritizujú, že v tejto veci dodnes nič neurobila. Jednou z možností je zrekonštruovať bývalé mestské kino Palace, ktoré je už roky nevyužité. Budova sa nachádza v centre Nitry.

Fórum mladých sídli na Ulici Fraňa Mojtu. Foto: (mh)

Rácová: Je to luxus

Fórum mladých ponúka od roku 2010 voľnočasové aktivity pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Nitre. Funguje v prenajatých priestoroch na Ulici Fraňa Mojtu.

V predbežnom návrhu rozpočtu mesta na rok 2013 sú nevyhnutné výdavky pre celý odbor kultúry vyčíslené na 88 087 eur, z toho 77 070 eur stojí Fórum mladých. V tejto sume sú zahrnuté náklady na prevádzku, energie a nájomné, ktoré predstavuje 59 790 eur.

„Je to veľký luxus. My skutočne nevieme nájsť vhodnejšie priestory pre Fórum mladých?“ pýtala sa na zastupiteľstve poslankyňa Marta Rácová. Rovnaký názor má aj poslankyňa Renáta Kolenčíková: „Nie je vhodné, aby sme ďalej sídlili v týchto priestoroch, lebo suma, ktorú tam platíme, je vysoká.“

Podľa poslankyne Anny Šmehilovej sa mal mestský úrad zaoberať drahým nájomným už oveľa skôr: „Mne je ľúto, že nad tým začína vedenie mesta takto vážne uvažovať až teraz, lebo to je problém, ktorý sa rieši už od vzniku Fóra mladých.“

Foto: (mh)

Najskôr len skúšali

Vytvorenie Fóra mladých avizoval primátor Jozef Dvonč (Smer) vo svojom volebnom programe. Už pred jeho otvorením radnica deklarovala, že prenájom priestorov je len dočasným riešením. Zvažovala, že projekt časom presunie do svojej budovy - spomínali sa bývalé kiná Palace, Lipa a bývalé kasárne pod Zoborom.

Viceprimátor Štefan Štefek na októbrovom zastupiteľstve povedal, že najskôr chceli odskúšať, či bude o Fórum mladých záujem.

„Myslím, že by bolo nerozumné investovať do nejakého priestoru možno 400-tisíc eur a nikto by nám tam nechodil. Ukázalo sa, že Fórum mladých má v Nitre opodstatnenie,“ dodal Štefek.

O konkrétnej budove, kam by sa mohlo fórum presťahovať, hovoriť nechcel. Myslí si však, že by mala stáť v centre.

Podľa viceprimátora Jána Vanča by mohlo na tieto účely slúžiť bývalé kino Palace. Oprava a adaptácia budovy by podľa odhadov stála 590-tisíc eur. „To znamená, že za nejaké osemročné obdobie by sa nám vrátilo to, čo by sme dali na nájomné,“ dodal Vančo.

Štefek predpokladá, že Fórum mladých bude fungovať v súčasných priestoroch ešte minimálne rok.

Chceli stavať na zelenej lúke

Radnica pôvodne zvažovala, že budovu pre Fórum mladých postaví na trávniku pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Nitrania ale písali petície, nesúhlasili so zastavaním zeleného priestranstva. Poslanci napokon schválili prenájom súkromných priestorov na dobu neurčitú s trojmesačnou

výpovednou lehotou. Zastupiteľstvo zároveň zaviazalo prednostu, aby do návrhu rozpočtu na rok 2011 zapracoval peniaze na rekonštrukciu mestského objektu. Komisia kultúry odporučila Palace. O vhodnej budove však nie je rozhodnuté dodnes.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť