Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Tržnica je pamiatkou, bude na nej menej reklamy

Reklamné tabule a označenia prevádzok musia zmeniť nájomníci na vlastné náklady.

Stavba z konca 19. storočia slúžila ako kasárne.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestská tržnica, ktorá bola pôvodne mestskými kasárňami, je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Fungovanie prevádzok, ktoré v nej sídlia, to neobmedzí.

„Vzhľadom na zachovanie dobrého stavu objektu je spôsob jeho súčasného využitia vyhovujúci,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Zmenia sa však podmienky pre umiestňovanie reklamných tabúľ a označení prevádzok. „V zásade ide o to, aby sa znížil počet a rôznorodosť prvkov umiestnených na fasádach. Je potrebné odstrániť, prípadne dodatočne legalizovať prvky, ktoré doteraz neboli povolené,“ vysvetlila Valeková.

Bočná fasáda na Štúrovej ulici. Aj tu bude treba upraviť tabule. Foto: (mh)

Foto: (jk)

Menšie a jednotnejšie

Podmienky pre osadenie reklamných tabúľ a označenie prevádzok vypracúva mesto v spolupráci s pamiatkarmi. Týkajú sa výtvarného aj materiálového riešenia.

„Treba upustiť od veľkorozmerných tabúľ, vo všeobecnosti tabule nahradiť plastickým písmom obmedzených rozmerov, jednu prevádzku označiť maximálne nápisom nad vstupom a prípadne vývesným štítom určených rozmerov,“ povedala šéfka pamiatkarov.

Reklamné prvky na fasáde nemôžu byť vyššie ako je úroveň prvého podzemného podlažia. Obdobné zásady platia pre priebežné chodby v objekte.

„Každá tabuľa je teraz iná, niektoré sú gýčové. Nie sme na kolotoči, malo by to mať jednotný vzhľad,“ poznamenal viceprimátor Štefan Štefek. Tabule budú musieť nájomníci zmeniť, respektíve upraviť na vlastné náklady. Štefek povedal, že na to dostanú od mesta dostatočný čas.

Nové podmienky, ktoré pripravuje radnica s pamiatkarmi, budú mať zrejme dosah aj na iné objekty v centre. „Myslím si, že tieto novokoncipované pravidlá by mohli mať širšie pôsobenie primerane uplatňované minimálne v centrálnej mestskej zóne,“ povedal hlavný architekt mesta Jozef Hrozenský.

Historická budova sa nachádza v centre mesta. Foto: (jk)

Sídlila tu domobrana

Pamiatkari trvajú aj na osadení jednotného informačného systému pri hlavnom vchode na tržnicu a pri vedľajších vstupoch. „Informačné tabule sme už osadili,“ reagoval Štefek. Budove zatiaľ chýba označenie, že je kultúrnou pamiatkou. Bronzová tabuľka na nej pribudne až na budúci rok. Dôvody sú vraj finančné.

Trojkrídlový objekt s nádvorím bol postavený v rokoch 1889-1890 podľa projektu J. Lyku pre potreby vojakov. Umiestnený tu bol 60. prápor nitrianskej domobrany. Budova sa stala typovým vzorom podobných stavieb v Uhorsku. Podľa pamiatkarov disponuje významnými architektonickými a výtvarnými hodnotami, zachovali sa aj pôvodné remeselné detaily.

Mestské kasárne stáli za hradbami mesta. Mestské trhovisko bolo v tom čase na Damborského ulici. „V roku 1922 mestské zastupiteľstvo rozhodlo o jeho preložení za nádražie, čo bolo zrealizované v roku 1926. Spojenie Čermáňa s mestským trhoviskom zabezpečil novovybudovaný most ponad železničnú trať. Po dokončení budovy novej pošty v roku 1930 upravili priestor za ňou na nové mestské trhovisko,“ píše sa na mestskej stránke.

Vančo: Nitra je zavalená reklamou

V súvislosti s plánovanou redukciou reklamných tabúľ na tržnici sa v zastupiteľstve rozprúdila diskusia o premnožených reklamách v Nitre. „Naše mesto je zavalené reklamou, ktorú nikto nepotrebuje. Otravuje nás, zakrýva fasády, ničí výhľady. Sme presýtení reklamou, ktorá stráca účinok. Niektoré mestá zaviedli jej prísnu reguláciu napriek tomu, že z nej mali príjmy,“ povedal Ján Vančo, viceprimátor a predseda Výboru mestskej časti Staré Mesto.

Vyzval radnicu, aby s premnoženou reklamou niečo robila: „Minimálne čierne reklamy by sme mali vyčistiť.“ Vančo vyjadril podozrenie, že možno až 50 percent reklamy v Nitre je načierno.

Poslanec Juraj Gajdoš si nemyslí, že je situácia taká zlá. „Nitra je jedným z mála miest, ktoré má centrum oslobodené od bilbordov, okrem Palárikovej ulice. V tomto je Nitra dobrá, pešia zóna je bez bilbordov,“ povedal Gajdoš.

„Schvaľujeme bilbordy na výbore mestskej časti, sú na Piaristickej, Sládkovičovej, Palárikovej... Mám ďalej menovať?“ reagoval Ján Vančo.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť