Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Tržnica je pamiatkou, bude na nej menej reklamy

Reklamné tabule a označenia prevádzok musia zmeniť nájomníci na vlastné náklady.

Stavba z konca 19. storočia slúžila ako kasárne.(Zdroj: (JK))

NITRA. Mestská tržnica, ktorá bola pôvodne mestskými kasárňami, je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Fungovanie prevádzok, ktoré v nej sídlia, to neobmedzí.

„Vzhľadom na zachovanie dobrého stavu objektu je spôsob jeho súčasného využitia vyhovujúci,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.

Zmenia sa však podmienky pre umiestňovanie reklamných tabúľ a označení prevádzok. „V zásade ide o to, aby sa znížil počet a rôznorodosť prvkov umiestnených na fasádach. Je potrebné odstrániť, prípadne dodatočne legalizovať prvky, ktoré doteraz neboli povolené,“ vysvetlila Valeková.

Bočná fasáda na Štúrovej ulici. Aj tu bude treba upraviť tabule. Foto: (mh)

Foto: (jk)

Menšie a jednotnejšie

Podmienky pre osadenie reklamných tabúľ a označenie prevádzok vypracúva mesto v spolupráci s pamiatkarmi. Týkajú sa výtvarného aj materiálového riešenia.

„Treba upustiť od veľkorozmerných tabúľ, vo všeobecnosti tabule nahradiť plastickým písmom obmedzených rozmerov, jednu prevádzku označiť maximálne nápisom nad vstupom a prípadne vývesným štítom určených rozmerov,“ povedala šéfka pamiatkarov.

Reklamné prvky na fasáde nemôžu byť vyššie ako je úroveň prvého podzemného podlažia. Obdobné zásady platia pre priebežné chodby v objekte.

„Každá tabuľa je teraz iná, niektoré sú gýčové. Nie sme na kolotoči, malo by to mať jednotný vzhľad,“ poznamenal viceprimátor Štefan Štefek. Tabule budú musieť nájomníci zmeniť, respektíve upraviť na vlastné náklady. Štefek povedal, že na to dostanú od mesta dostatočný čas.

Nové podmienky, ktoré pripravuje radnica s pamiatkarmi, budú mať zrejme dosah aj na iné objekty v centre. „Myslím si, že tieto novokoncipované pravidlá by mohli mať širšie pôsobenie primerane uplatňované minimálne v centrálnej mestskej zóne,“ povedal hlavný architekt mesta Jozef Hrozenský.

Historická budova sa nachádza v centre mesta. Foto: (jk)

Sídlila tu domobrana

Pamiatkari trvajú aj na osadení jednotného informačného systému pri hlavnom vchode na tržnicu a pri vedľajších vstupoch. „Informačné tabule sme už osadili,“ reagoval Štefek. Budove zatiaľ chýba označenie, že je kultúrnou pamiatkou. Bronzová tabuľka na nej pribudne až na budúci rok. Dôvody sú vraj finančné.

Trojkrídlový objekt s nádvorím bol postavený v rokoch 1889-1890 podľa projektu J. Lyku pre potreby vojakov. Umiestnený tu bol 60. prápor nitrianskej domobrany. Budova sa stala typovým vzorom podobných stavieb v Uhorsku. Podľa pamiatkarov disponuje významnými architektonickými a výtvarnými hodnotami, zachovali sa aj pôvodné remeselné detaily.

Mestské kasárne stáli za hradbami mesta. Mestské trhovisko bolo v tom čase na Damborského ulici. „V roku 1922 mestské zastupiteľstvo rozhodlo o jeho preložení za nádražie, čo bolo zrealizované v roku 1926. Spojenie Čermáňa s mestským trhoviskom zabezpečil novovybudovaný most ponad železničnú trať. Po dokončení budovy novej pošty v roku 1930 upravili priestor za ňou na nové mestské trhovisko,“ píše sa na mestskej stránke.

Vančo: Nitra je zavalená reklamou

V súvislosti s plánovanou redukciou reklamných tabúľ na tržnici sa v zastupiteľstve rozprúdila diskusia o premnožených reklamách v Nitre. „Naše mesto je zavalené reklamou, ktorú nikto nepotrebuje. Otravuje nás, zakrýva fasády, ničí výhľady. Sme presýtení reklamou, ktorá stráca účinok. Niektoré mestá zaviedli jej prísnu reguláciu napriek tomu, že z nej mali príjmy,“ povedal Ján Vančo, viceprimátor a predseda Výboru mestskej časti Staré Mesto.

Vyzval radnicu, aby s premnoženou reklamou niečo robila: „Minimálne čierne reklamy by sme mali vyčistiť.“ Vančo vyjadril podozrenie, že možno až 50 percent reklamy v Nitre je načierno.

Poslanec Juraj Gajdoš si nemyslí, že je situácia taká zlá. „Nitra je jedným z mála miest, ktoré má centrum oslobodené od bilbordov, okrem Palárikovej ulice. V tomto je Nitra dobrá, pešia zóna je bez bilbordov,“ povedal Gajdoš.

„Schvaľujeme bilbordy na výbore mestskej časti, sú na Piaristickej, Sládkovičovej, Palárikovej... Mám ďalej menovať?“ reagoval Ján Vančo.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Začali so stavebnými prácami na Tehelnom poli, hrubá stavba bude do konca roka

Štát poskytne na výstavbu štadióna dotáciu 27,2 milióna eur.

Kam vyraziť