Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstavu venuje pamiatke svojej manželky - sochárky

Výstavou Nostalgické obzretie sa Milan Marciňa vracia v spomienkach do šťastného obdobia 70. rokov minulého storočia, strávených s manželkou a dcérami Danou a Vierou.

Akademický sochár Milan Marciňa.(Zdroj: (ČE))

NITRA/LUŽIANKY. Pod názvom Nostalgické obzretie v Galérii CVŹV v Lužiankach vystavuje akademický sochár Milan Marciňa. Výstavu, ktorú si môžete pozrieť do konca novembra, venoval svoje manželke, akademickej sochárke Zuzane Marciňovej–Hetminskej, ktorá zomrela v roku 2002.

Šťastné chvíle

Už samotný názov výstavy napovedá, že autor sa v nej vo svojich spomienkach sa vracia do šťastného obdobia 70. rokov minulého storočia, strávených s manželkou a dcérami Danou a Vierou. Odozvou sú diela v technike gvašu, ktoré vytvoril na spoločných výletoch po Slovensku. Krajinné scenérie z rodného kraja – Púchovskej doliny pod Javorníkmií – zobrazujú rodnú chalupu, prostredie, v ktorom vyrastal, ale i portréty jemu najbližších – starej matky, manželky a detí.

„Táto výstava je výberom a prierezom tvorby autora od spomenutého obdobia 70. rokov až do súčasnosti. Nachádza sa tu veľa diel, ktoré počas jeho výstavnej činnosti boli iba zriedka prezentované alebo vôbec nie. Dnes však majú svoju premiéru – z úcty k jeho životnej partnerke – manželke Zuzane,“ hovorí kurátorka výstavy Marta Hučková.

„Súčasná tvorba autora sa orientuje na komornú plastiku, ktorá evokuje jeho vnútorné stenie. Prostredníctvom nej vnímame umelecky stvárnené momenty – lásku, smútok, radosť. Do svojin diel autor vkladá aj hlboké úvahy o zmysle života a súčasného diania. Posledné tvorivé obdobie v oblasti komornej tvorby charakterizujú biblické námety, podnietené úvahami o nekonečnom univerze, ktoré nás obklopuje. Myšlienkové posolstvo minulosti premieta do súčasného tvorivého programu.

Tvoril aj vo Francúzsku

Monumentálna tvorba Milana Marciňu je zastúpená symbolizujúcou plastikou. Umelec je autorom Stĺpu partnerstva družobných miest Nitry pred Mestským úradom v Nitre. Bustou slovenského maliara a grafika Jána Zelenáka, ktorá je umiestnená v ZŠ v Dražovciach, vzdáva poctu už dnes nežijúcemu priateľovi. V poslednom období vytvoril bustu básnika Valentína Beniaka v Chynoranoch, pamätnú tabuľu nitrianskeho biskupa Juraja II. Selepčéniho v Rímsko-katolíckom kostole v Slepčanoch.

Je aj autorom insígnie primátora mesta Nitry a vstupných pylónov s erbom Nitry, ktoré sú umiestnené na príjazdových cestách do mesta. Pre mesto Topoľčany vytvoril reliéf, ktorý je osadený v budove okresného súdu. Je tiež autorom keramického reliéfu na objekte obchodného strediska Topoľčany – Východ. Jeho zatiaľ poslednou plastikou z roku 2011 je busta generála Jána Goliana v Golianove. Popri monumentálnej tvorbe v architektúre sa venuje i medailérskej práci a drobnej plastike realizovanej v bronze.

„Napriek tomu, že sa sochár Milan Marciňa narodil v Trenčíne, je Nitranom, ktorý svojimi dielami obohatil a obohacuje prostredie nášho mesta. Takmer 20 rokov robil pre medzinárodný festival Agrofilm ceny, ktoré udeľovali najlepším filmom z oblasti vedy, ekológie a poľnohospodárstva,“ pokračuje Marta Hučková. „V roku 2012 dostal Cenu primátora Nitry za výrazný prínos v oblasti výtvarného umenia a formovania nitrianskeho prostredia.“

Počas svojho tvorivého života sa autor zúčastnil takej 10 samostatných a zhruba 20 spoločných výstav. V rokoch 1990-2000 priebežne žil a tvoril vo francúzskom Remeši v oblasti Champagne. V súčasnosti je bývalý vysokoškolský pedagog v slobodám povolaní, žije tvorí v Nitre.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 701
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 410
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 120
  4. Ivan Veľký 888
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 624
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 575
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 477
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 466
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 414
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 359

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Kam vyraziť