Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstavu venuje pamiatke svojej manželky - sochárky

Výstavou Nostalgické obzretie sa Milan Marciňa vracia v spomienkach do šťastného obdobia 70. rokov minulého storočia, strávených s manželkou a dcérami Danou a Vierou.

Akademický sochár Milan Marciňa.(Zdroj: (ČE))

NITRA/LUŽIANKY. Pod názvom Nostalgické obzretie v Galérii CVŹV v Lužiankach vystavuje akademický sochár Milan Marciňa. Výstavu, ktorú si môžete pozrieť do konca novembra, venoval svoje manželke, akademickej sochárke Zuzane Marciňovej–Hetminskej, ktorá zomrela v roku 2002.

Šťastné chvíle

Už samotný názov výstavy napovedá, že autor sa v nej vo svojich spomienkach sa vracia do šťastného obdobia 70. rokov minulého storočia, strávených s manželkou a dcérami Danou a Vierou. Odozvou sú diela v technike gvašu, ktoré vytvoril na spoločných výletoch po Slovensku. Krajinné scenérie z rodného kraja – Púchovskej doliny pod Javorníkmií – zobrazujú rodnú chalupu, prostredie, v ktorom vyrastal, ale i portréty jemu najbližších – starej matky, manželky a detí.

„Táto výstava je výberom a prierezom tvorby autora od spomenutého obdobia 70. rokov až do súčasnosti. Nachádza sa tu veľa diel, ktoré počas jeho výstavnej činnosti boli iba zriedka prezentované alebo vôbec nie. Dnes však majú svoju premiéru – z úcty k jeho životnej partnerke – manželke Zuzane,“ hovorí kurátorka výstavy Marta Hučková.

„Súčasná tvorba autora sa orientuje na komornú plastiku, ktorá evokuje jeho vnútorné stenie. Prostredníctvom nej vnímame umelecky stvárnené momenty – lásku, smútok, radosť. Do svojin diel autor vkladá aj hlboké úvahy o zmysle života a súčasného diania. Posledné tvorivé obdobie v oblasti komornej tvorby charakterizujú biblické námety, podnietené úvahami o nekonečnom univerze, ktoré nás obklopuje. Myšlienkové posolstvo minulosti premieta do súčasného tvorivého programu.

Tvoril aj vo Francúzsku

Monumentálna tvorba Milana Marciňu je zastúpená symbolizujúcou plastikou. Umelec je autorom Stĺpu partnerstva družobných miest Nitry pred Mestským úradom v Nitre. Bustou slovenského maliara a grafika Jána Zelenáka, ktorá je umiestnená v ZŠ v Dražovciach, vzdáva poctu už dnes nežijúcemu priateľovi. V poslednom období vytvoril bustu básnika Valentína Beniaka v Chynoranoch, pamätnú tabuľu nitrianskeho biskupa Juraja II. Selepčéniho v Rímsko-katolíckom kostole v Slepčanoch.

Je aj autorom insígnie primátora mesta Nitry a vstupných pylónov s erbom Nitry, ktoré sú umiestnené na príjazdových cestách do mesta. Pre mesto Topoľčany vytvoril reliéf, ktorý je osadený v budove okresného súdu. Je tiež autorom keramického reliéfu na objekte obchodného strediska Topoľčany – Východ. Jeho zatiaľ poslednou plastikou z roku 2011 je busta generála Jána Goliana v Golianove. Popri monumentálnej tvorbe v architektúre sa venuje i medailérskej práci a drobnej plastike realizovanej v bronze.

„Napriek tomu, že sa sochár Milan Marciňa narodil v Trenčíne, je Nitranom, ktorý svojimi dielami obohatil a obohacuje prostredie nášho mesta. Takmer 20 rokov robil pre medzinárodný festival Agrofilm ceny, ktoré udeľovali najlepším filmom z oblasti vedy, ekológie a poľnohospodárstva,“ pokračuje Marta Hučková. „V roku 2012 dostal Cenu primátora Nitry za výrazný prínos v oblasti výtvarného umenia a formovania nitrianskeho prostredia.“

Počas svojho tvorivého života sa autor zúčastnil takej 10 samostatných a zhruba 20 spoločných výstav. V rokoch 1990-2000 priebežne žil a tvoril vo francúzskom Remeši v oblasti Champagne. V súčasnosti je bývalý vysokoškolský pedagog v slobodám povolaní, žije tvorí v Nitre.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť