Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrania dali posledné zbohom Eve Ruthovej

Bola redaktorkou, knihovníčkou, moderátorkou, sprievodkyňou, ale hlavne milujúcou ženou a matkou.

Eva Ruthová bola vyše 20 rokov dušou Literárneho klubu Janka Jesenského.(Zdroj: ARCHÍV E.R:)

Bola redaktorkou, knihovníčkou, moderátorkou, sprievodkyňou, ale hlavne milujúcou ženou a matkou.

NITRA. V stredu popoludní v Divadle Andreja Bagara dali rodina, príbuzní, priatelia a známi posledné zbohom zosnulej Eve Ruthovej. Zomrela v pondelok po ťažkej chorobe vo veku 78 rokov, ktoré oslávila 8. októbra. So zákerným ochorením bojovala statočne, nevzdávala sa, všetci sme jej držali palce, no choroba bola silnejšia.

Eva Ruthová nám bude chýbať. Okrem iných najmä priaznivcom zaujímavých stretnutí, ktoré vyše 20 rokov organizovala a moderovala ako predsedníčka Literárneho klubu Janka Jesenského (LKJJ). Spolu s nedávnom zosnulým Pavlom Sikom stáli pri zrode tohto klubu, v ktorého kresle sa vystriedali stovky spisovateľov, hercov, politikov, diplomatov, filozofov, vedcov či novinárov. Mnohé známe osobnosti klubovými stretnutiami oslávili svoje životné jubileá, mnoho kníh bolo uvedených do života práve počas besied v klube.

Druhá mama

V mene širokej kultúrnej obce i v mene seba samého, keďže ju považoval za svoju druhú mamu, sa s pani Evou rozlúčil Ján Greššo, riaditeľ DAB. Pomedzi slzy len ťažko hľadal slová rozlúčky. „Tak ako sme mali šťastie stretnúť sa s tebou na tomto svete, v tomto priestore vymedzenom umením, určite budeme mať šťastie navzájom sa s tebou stretnúť aj na svete, na ktorom ťa už vítajú všetci naši spoloční priatelia – Bubuša Slabejová, Adelka Gáborová, Ondro Rimko, Karol Spišák, Milanko Kišš, Ernest Šmigura, Dušan Lenci... Spomínane na nich tak, ako budeme aj na teba, s obdivom, úctou, láskou a pokorou. Všetci si vážime tvoj príklad, ktorým si nám ukázala, ako treba žiť v zhode so svedomím, ako neklesať na kolená pod ťarchou problémov a starostí, ako hľadať aj v tým najmenších náznakoch šťastie a radosť zo života,“ povedal Ján Greššo, ktorého pani Eva ešte ako chlapca priviedla k recitovaniu, k láske k literatúre a divadlu.

„Tvoj výnimočný pohľad na život a nezlomný optimizmus milovali nielen tvoji najbližší, ale aj priatelia a spolupracovníci, či už to bolo v niekdajšej okresnej knižnici, na mestskom úrade, v KOS, v Literárnom klube Janka Jesenského, vo filmovom klube i v DAB. Vďaka tebe je dnes naša divadelná knižnica v takom poriadku, v akom nikdy nebola. Mnohí spokojní turisti na teba v dobrom spomínajú ako na svoju milú sprievodkyňu na rôznych zahraničných cestách,“ dodal Greššo a svojej druhej mame naposledy zarecitoval.

Posledná pieseň

So zosnulou sa slovami o úprimnom priateľstve a obdive rozlúčili aj Darina Kárová, riaditeľka Divadelnej Nitry, Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice i herečka Emília Došeková, ktorá svojej dlhoročnej priateľke naposledy zaspievala. Na pani Evu slovami vďaky a obdivu zaspomínala aj zástupkyňa OZ Čakanka, s ktorým spolupracovala pri organizovaní prezentácií a krstov kníh.

Slová útechy pozostalým a priateľom tlmočil aj Ivan Eľko, zborový farár evanjelickej cirkvi a.v. v Nitre. Evu Ruthovú vyzdvihol ako vzácnu, obetavú ženu, ktorá nadovšetko milovala Boha a svoju rodinu. Záver rozlúčky bol spojený s evanjelickým obradom, po ktorom Evu Ruthovú pochovali na chrenovskom cintoríne.

Sprevádzala zosnulých aj mladomanželov

Eva Ruhtová sa vždy cítila Nitriankou, hoci sa v roku 1934 narodila a detstvo prežila v Zlatých Moravciach. Neskôr sa presťahovali do Nitry, kde vyštudovala gymnázium. Odmala sa túžila stať herečkou, bavilo ju recitovanie. Po gymnáziu začala diaľkovo v Prahe študovať filmovú vedu a kritiku, ktorú však nedokončila, lebo sa vydala za režiséra Karola Rutha a narodil sa jej syn Karol.

Nakoniec sa stala novinárkou. Jej prvým zamestnaním bola práca redaktorky v Hlase ľudu a Obrane lidu v Bratislave. V roku 1961 sa zamestnala v knižnici v Nitre, kde pracovala až do roku 1992. Istý čas tu viedla divadielko poézie a prednášala vo filmovom klube. Po odchode do dôchodku asi 20 rokov vyprevádzala zosnulých na ich poslednej ceste – bolo ich 1 518, takisto nechýbala pri sobášoch v miestnom evanjelickom kostole. V roku 2009 jej mestské zastupiteľstvo v Nitre udelilo Cenu mesta Nitry.

Pani Eva s milovaným, vytúženým synom Karolkom. FOTO: ARCHÍV E. R.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Nitru a Vráble spojí nový chodník pre cyklistov

Poslankyňa z Vrábel navrhla, aby došlo v budúcnosti k prepojeniu novej cyklotrasy na ďalší cyklistický chodník z Vrábeľ do Podhájskej.

Blízke regióny

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

'Vo Francúzsku vybuchla jadrová elektráreň, valí sa na nás radiácia' je hoax

Jód vo vzduchu je neškodný a nepochádza z elektrárne.

Kam vyraziť