Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské noviny ostanú, no nemali by byť plné primátora

Tekovské noviny poslanci po tlaku verejnosti nezrušia. Trvajú ale na ich objektivite a chcú, aby si na seba dokázali zarobiť.

Tekovské noviny takmer doplatili na politické boje medzi poslancami a primátorom.(Zdroj: zlatemoravce.info)

Mestské noviny poslanci po tlaku verejnosti nezrušia. Trvajú ale na ich objektivite a chcú, aby si na seba dokázali zarobiť.

ZLATÉ MORAVCE. Tekovské noviny zrejme ostanú vychádzať aj po Silvestri. V náklade zhruba 750 kusov ich vydáva mesto, ročne ho noviny vyjdú na 15-tisíc eur. Noviny by mali mať dvojtýždennú periodicitu, no v posledných mesiacoch vychádzali zriedkavejšie.

Poslanci sa tradičné mestské noviny so 130-ročnou históriou pokúsili zrušiť. Prekážalo im, že sú jednostranné a píšu v prospech súčasného primátora Petra Lednára (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS), s ktorým je väčšina poslaneckého zboru na nože.

Noviny si majú na seba zarobiť

Návrh na zrušenie novín primátor vetoval a poslanci sa ho po kritike verejnosti nepokúsili prelomiť. Z rokovania zastupiteľstva tento bod odsunuli.

Pred pár dňami sa novinami zaoberala komisia kultúry. Tá sa zhodla, že noviny by mali ostať zachované, no musí sa v nich zmeniť niekoľko vecí.

V novinách má byť po novom napríklad riadne platená inzercia, aby boli schopné si aspoň čiastočne na seba zarobiť. Právnička mesta teraz skúma, ako dosiahnuť, aby inzercia v mestských novinách mohla vychádzať. V tejto súvislosti sa hovorí o tom, že periodikum prejde pod mestské stredisko kultúry a športu.

Petrovič: Noviny venované výlevom primátora

Tekovské noviny by podľa poslancov mali rešpektovať právo verejnosti na vyvážené a objektívne spravodajstvo. „Posledné dve čísla boli venované výlevom pána primátora,“ podotkol na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanec Pavol Petrovič (nezávislý), ktorý šéfuje komisii kultúry.

Výhrady voči novinám mali aj ďalší zástupcovia ľudu. „Poslanci v tých novinách boli stále delení na tých dobrých a tí, čo hlasovali proti tebe, boli vykreslení ako najväčší nepriatelia mesta,“ povedal primátorovi poslanec Ladislav Boršč (Smer).

Podľa Pavla Petroviča by objektivitu Tekovských novín úplne vyriešilo, ak by tam „polovica nebola o primátorovi“. Poslanec preto navrhol, aby v novinách bolo menej politiky a viac praktických informácii pre ľudí či článkov o zaujímavých občanoch mesta.

Ide o obsah

Zachovaním Tekovských novín tak padol návrh poslancov, ktorí miesto nich chceli zradiť nové noviny s odlišným názvom. „Nejde nám o ten názov, ale o obsah mestských novín, ktoré majú informovať objektívne o dianí v meste,“ vysvetlil Pavol Petrovič.

„Zrušením Tekovských novín nechcel nikto spôsobiť, aby vzniklo informačné vákuum,“ povedal poslanec Milan Galaba (Smer), ktorý šéfuje najsilnejšiemu poslaneckému klubu strán Smer a KDH v mestskom parlamente.

Tekovské noviny založili v roku 1882, kedy aj vyšlo prvé číslo. Zanikli po desaťročiach, nevie sa však, kedy presne. Obnovili ich v roku 1991.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Slovenské cherry rajčiny z Babindolu získali Značku kvality SK Gold

Farma pestuje od roku 2014 na ploche 2,4 hektára od októbra do júla nasledujúceho roku cherry paradajky odrôd Tramezzino a McDreamy.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť