Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Osobné zážitky s jemnou iróniou

Časti detskej postieľky, 29 obrázkov stoličiek aj objekty z papiera evokujúce vajíčka môžete vidieť v Galérii mladých.

Monika Pascoe Mikyšková pri fotografiách z módnych časopisov v duchu retropoetiky – nazvala ich Rómeovi je to jedno a Júlia nevyzerá byť smutná. Vavrínové vence sú akoby rámiky na fotky.(Zdroj: (ČE))

NITRA. V Galérii mladých sa predstavuje Monika Pascoe Mikyšková. Výstavou s názvom To, čo nás spája, to nás rozdeľuje sa autorka zamýšľa nad otázkou, do akej miery rodinné prostredie ovplyvňuje alebo predurčuje vývoj človeka. Vo svojich dielach reflektuje vzťah muža a ženy i osobné spomienky na vlastné detstvo.

O ľudských vzťahoch

Dvadsaťdeväťročná Monika je absolventkou VŠVU, teraz v škole pokračuje v pozícii doktorandky. V Nitrianskej galérii vystavuje po prvýkrát samostatne. Prezentuje kresby, akvarely, fotografie, objekt, inštalácie aj video. „Výstavu som koncipovala tak, že každé z diel funguje samostatne ale aj medzi sebou. Sú to väčšinou práce, ktoré rozoberajú ľudské vzťahy. Názov To, čo nás spája, to nás rozdeľuje rozpráva o istých situáciách, napríklad vo vzťahu muža a ženy,“ hovorí Monika Pascoe Mikyšková.

„Pri väčšine mojich prác sú pohnútky k ich vzniku individuálne, osobné, ale ich odkaz či posolstvo sa snažím zovšeobecniť, aplikovať na niečo, čo sa bežne stáva väčšine ľudí. Reagujem napríklad na témy ako láska, rodina, detstvo, sklamanie, rutina, zraniteľnosť, obavy z nepoznaného či starnutie.“

Inšpiráciou detská hra

Podľa slov kurátorky Barbory Geržovej má v autorkinej tvorbe dominantné postavenie maľba a kresba, no v poslednom období začína využívať aj fotografiu, videoobjekt či inštaláciu. Aj súčasná výstava je vytvorená ako istý druh inštalácie, v ktorej jednotlivé diela nereprezentujú len samé seba, ale ich hlbší zmysel sa posilní, keď vstupujú do vzájomných súvislostí.

V dielach sa umelkyňa venuje analýze vzťahu muž a ženy, ktorý je často komplikovaný a plný protikladov. Pracuje intuitívne, nerobí to však naivným, romantickým spôsobom. Ide, naopak, o hĺbavé uvažovanie nad problematikou, ktorá sa jej oisobne dotýka, napriek tomu ju dokáže odľahčiť jemnou iróniou.

„Inštaláciou krehkých objektov z kašírovaného papiera autorka evokuje vajíčkovú škrupinku, spájanú so symbolom zrodu ako počiatku niečoho nového – napríklad narodenie dieťaťa. Kontext rodiny a partnerského vzťahu je prítomný aj v objekte, ktorý tvorí voľne rozložená detská drevená postieľka. Súčasťou výstavy je aj inštalácia 29 dní – tvoria ju kresby, akési denné zápisky autorky, ktorá každý deň nakreslila jednu stoličku vždy v inej pozícii. Sériu realizoval v poslednom štádiu tehotenstva, preto je posledná kresba v deň pôrodu nedokončená,“ uviedla Geržová.

Inšpiráciou pre video bola detská hra na rozvoj jemnej motoriky a hmatu. Na videoslučke je detailný záber pohybu kovových hlavičiek, v ktorých ešte vidieť stopky po prstoch.

Séria obrázkov 29 stoličiek.

Inštalácia detskej postieľky a objektov z kašírovaného papiera. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť