Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Novým partnerským mestom Nitry sa stal Veszprém

Dohodu o spolupráci medzi Nitrou a maďarským mestom Veszprém podpísali dnes primátori oboch miest Jozef Dvonč a Gyula Porga. K podpisu došlo na mimoriadnom rokovaní nitrianskeho mestského zastupiteľstva.

NITRA. V dohode sa obe strany zaviazali k rozvoju spolupráce medzi samosprávami, podnikateľskými subjektmi, inštitúciami v oblasti kultúry, vedy, školstva, cestovného ruchu a športu. Veszprém i Nitra okrem toho budú podporovať iniciatívy na vytváranie kontaktov medzi organizáciami a jedincami, ktorí v daných oblastiach pôsobia. "Obe strany budú venovať tiež osobitnú pozornosť vzájomnému rozširovaniu znalosti v oblasti národného a kultúrneho dedičstva oboch miest využívajúc pritom príslušné samosprávne a štátne inštitúcie," uvádza sa v podpísanej dohode.

Nadviazanie spolupráce iniciovala slovenská strana po tom, ako mesto Nitra na základe svojej stratégie začalo uzatvárať partnerské zmluvy s mestami v štátoch, ktoré susedia so Slovenskom. "Rokovanie o spolupráci medzi mestami sa začalo už pred pár rokmi, ale až minulý rok v lete Nitru prvýkrát navštívil primátor Veszprému Gyula Porga a onedlho na to aj primátor Nitry Dvonč zavítal do Veszprému. Mestá majú veľa spoločných čŕt, Veszprém je takisto sídlom biskupstva, univerzity a regiónu. Spolupráca sa už začala na úrovni kultúry a cestovného ruchu, keď sa regionálna organizácia cestovného ruchu z Veszprému zúčastnila na konferenciách zameraných na rozvíjanie spolupráce a načrtli sa prvé vízie vzájomnej spolupráce na úrovni cestovného ruchu," uviedla Katarína Čepeláková z Mestského úradu v Nitre.

Ako pripomenula, na podujatí Dni partnerských miest sa už zúčastnil aj umelec z Veszprému, ktorý Nitranom predviedol hru na tradičných maďarských nástrojoch. "Mesto Veszprém prejavilo záujem spolupracovať s Nitrou aj v rámci sociálnej oblasti a naše nadané rómske deti by chceli začleniť do programu hudobného vzdelávania. Pripravuje sa tiež spolupráca medzi umeleckými školami," pokračovala Čepeláková.

Mesto Veszprém je, rovnako ako Nitra na Slovensku, jedno z najstarších maďarských miest. Je sídlom župy Veszprém a arcibiskupstva. Podobne ako Nitra je vystavené na siedmich kopcoch. V minulosti tu boli korunované maďarské kráľovné. Univerzita už v súčasnosti spolupracuje s nitrianskou Univerzitou Konštantína Filozofa (UKF). Spolupráca medzi mestami prebieha aj v oblasti cestovného ruchu. V obciach Jásd a Szápár v župe Veszprém žije slovenská menšina.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Smútok v Alekšinciach, zomrel Ján Štajer st.

Ján Štajer odišiel vo veku 62 rokov. Potichu, nečakane, bez slovka rozlúčky s najbližšími. Smrť nemá spôsoby.

Futbalisti v príprave

Tímy z druhej a tretej ligy mali generálky. Pozrite si sumár futbalových výsledkov za minulý týždeň.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

Pomôcť Nitre aj sebe

Nitriansky stred poľa vystužil Christián Steinhübel, jesenný špílmacher Serede s trnavskou minulosťou.

Blízke regióny

Miesta na ktorých sa zastavil čas. Pozrite sa, ako to vyzerá v chátrajúcich pamiatkach nášho regiónu

Skupina nadšencov sa rozhodla zmapovať a spopularizovať priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné spustnuté objekty, ktoré sú zaujímavé. V spolupráci s webom ciernediery.sk vám priblížime miesta z nášho regiónu, na ktorých sa už dávno zastavil čas...

Objasňujú smrť 32-ročného Levičana

Telo muža našli dnes nadránom pod oknami paneláka v Bratislave.

V automobilke PSA zažehnali ďalší spor. V hre sú opäť mzdy

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením automobilky a odbormi prebiehalo už od septembra. V novembri ho však pozastavili. Obe strany nezhody doteraz nemedializovali.

Vodiči, pozor na zmenu dopravy

Počas výstavby novej kruhovej križovatky budú platiť obmedzenia.

ŠK Podlužany sa pripravujú na jarnú stíhaciu jazdu

Futbalisti ŠK Podlužany okupujú po jesennej časti Oblastných majstrovstiev druhé miesto a na jar by chceli potrápiť prvé Šahy.

Všetky správy

Boli hlavami chobotnice. Dnes podnikajú, poľujú a stavajú

Bývalí členovia vedenia štátnej poisťovne jej majú vrátiť 15-tisíc eur. Pretože to doteraz neurobili, dala ich na súd.

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Betónové mantinely, ktoré najmä pri personálnych nomináciách dal podľa odborníkov Smer Druckerovi, najlepšie vidno pri riaditeľoch nemocníc.

Kto je kto v zdravotníckej pyramíde vplyvu a prečo

Najsilnejším mužom zdravotníctva je premiér Robert Fico (Smer). Svoju silu naposledy ukázal pri úsporných opatreniach štátnej poisťovne.

Česká NOVA odchádza zo Slovenska a vyhráža sa žalobami

České stanice Novy by mali na Slovensku skončiť, Prima ešte rokuje.

Prípad Gáborík. Taký luxus si môže dovoliť málokto

Slovenský hokejista prežíva v Los Angeles jednu z bodovo najslabších sezón v kariére.

Kam vyraziť