Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Radnica ocenila zásluhy Petra Bielika, Jána Grešša a Pavla Hrušovského

Mesto Nitra ocenilo dnes trojicu osobností, ktoré sa výraznou mierou pričinili o rozvoj a zviditeľnenie mesta doma i v zahraničí.

NITRA. Na dnešnom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva bola udelená Cena mesta Nitra tohtoročným šesťdesiatnikom Petrovi Bielikovi, Jánovi Greššovi a Pavlovi Hrušovskému. Univerzitný profesor Peter Bielik sa narodil v roku 1952 v Nitre a pôsobí na tunajšej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU). V roku 1999 ho prezident SR vymenoval za vysokoškolského profesora vo vednom odbore ekonomika a manažment poľnohospodárstva a potravinárstva. V roku 2010 bol zvolený za rektora SPU. Jeho ambíciou sa stala modernizácia vzdelávacej, výskumnej a sociálnej infraštruktúry univerzity a posilnenie jej medzinárodnej pozície. Je nositeľom čestného titulu doctor honoris causa na viacerých zahraničných univerzitách. "Peter Bielik sa výrazne pričinil o plodnú partnerskú spoluprácu s mestom Nitra, ktorá sa sústreďuje sa najmä na tvorbu a realizáciu projektov rozvoja SPU a mesta, ako aj projektov vedeckovýskumnej a vedecko-hospodárskej spolupráce, rozvoj spolupráce so zahraničnými partnermi a partnerskými mestami mesta Nitry," uvádza sa v návrhu na Bielikovo ocenenie.

Cenu mesta Nitra dnes udelili aj hercovi Jánovi Greššovi. Narodil sa v roku 1952 vo Zvolene. Štúdium herectva absolvoval v roku 1976 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od toho istého roku je členom súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V rokoch 1995 a 1996 zastával funkciu umeleckého šéfa nitrianskeho divadla. Od roku 2001 sa stal riaditeľom DAB. "Aj napriek svojej náročnej a zodpovednej funkcii, kedy nitrianske divadlo získalo množstvo domácich ocenení, zúčastnilo sa na desiatkach domácich aj zahraničných festivaloch a divácka návštevnosť sa stala v histórii divadla rekordná, zostal verný javisku ako herec. Ján Greššo má na svojom konte množstvo divadelných úloh i bohatú filmografiu a množstvo postáv vytvorených v televíznej hranej tvorbe," uvádza sa v návrhu na ocenenie. Ján Greššo je okrem toho často obsadzovaným dabingovým hercom. Od roku 1998 je aj poslancom mestského zastupiteľstva v Nitre. Je tiež držiteľom Gavalierskeho kríža, ktoré je najvyšším poľským vyznamenaním.

Cenu mesta Nitra si dnes prevzal aj ďalší šesťdesiatnik Pavol Hrušovský. Narodil sa 9. júna 1952 v Mani v okrese Nové Zámky. V roku 1978 vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1989 až 1992 pôsobil ako vedúci právneho oddelenia v nitrianskom spotrebnom družstve Jednota, potom bol prednostom Okresného úradu v Nitre. V rokoch 1990 až 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia. V rokoch 1992 až 1998 bol poslancom Národnej rady (NR) SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Pavol Hrušovský bol zvolený za poslanca NR SR aj vo volebnom období 2002 až 2006. Od roku 2002 do februára 2006 bol predsedom NR SR. V roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca NR SR. Od roku 2000 do roku 2009 bol predsedom KDH. V roku 2011 bol znovuzvolený za predsedu NR SR. Od roku 2012 je opäť poslancom Národnej rady SR. "Výrazne sa zaslúžil o rozvoj vysokého školstva a vznik Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Vedie dlhodobé podporné aktivity pre Biskupský úrad v Nitre a pre komunitu verbistov v Nitre," píše sa okrem iného v návrhu na jeho ocenenie.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť