Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Komisia preberala zrušenie dvoch škôlok

Niektorí ľudia v Prílepoch už špekulujú, že za navrhnutým rušením škôlky je snaha získať budovu škôlky.

Riaditeľka škôlky na Parkovej Zuzana Šalingová.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Niektorí ľudia v Prílepoch už špekulujú, že za navrhnutým rušením škôlky je snaha získať budovu škôlky.

PRÍLEPY, ZLATÉ MORAVCE. Dve škôlky v meste by mohli po novom roku zaniknúť. Na snahu šetriť peniaze by mala doplatiť škôlka na Parkovej ulici v mestskej časti Prílepy a škôlka na Slnečnej ulici, kam dochádza dosť detí z druhej mestskej časti, z Chyzeroviec.

O tomto návrhu hovorila na neverejnom zasadnutí finančná komisia. Jej šéf Milan Galaba (Smer) si nepamätá, kto s návrhom prišiel – ako povedal, pri šesť-sedem hodinovom rokovaní sa to ani pamätať nedá. Podľa neho odznel len v diskusii a komisia k nemu zatiaľ nezaujala nijaké záväzné stanovisko. Vráti sa k nemu neskôr, keď bude mesto čeliť definitívnej príprave rozpočtu na budúci rok.

Galaba: Nie je to definitívne

Dve škôlky majú podľa našich zdrojov skončiť preto, lebo ostatné škôlky v meste majú dosť kapacít, aby poňali aj deti z Parkovej a Slnečnej. „Napríklad Štúrova má kapacitu 66, pri využití všetkých priestorov až 88 miest. Obsadenosť tam je pritom len 31,“ povedal jeden z našich zdrojov, ktorý si želal anonymitu. S týmito údajmi údajne operovala aj finančná komisia. Radnica aj riaditeľka škôlky v Prílepoch ale tieto čísla spochybnili.

Návrh, ktorý na komisii zaznel, nemal súvis s voľnými kapacitami v iných mestských škôlkach. Tvrdí to šéf komisie Galaba. „Rozpočet súvisí s príjmami a výdavkami mesta. Keď sa výdavky plánovali vyššie ako príjmy, tak sa logicky musí hľadať, kde ubrať,“ povedal. Návrh zrušiť dve škôlky podľa neho nie je definitívnym riešením a ani stanoviskom finančnej komisie.

Poslanec Galaba napriek tomu nevylúčil ani jednu z možností. Škôlky tak nemusia, ale aj môžu v budúcom roku skončiť.

Milan Galaba odpovedal vyhýbavo na otázku, či si spomenie aj na iné racionalizačné opatrenia okrem rušenia škôlok, o ktorých jeho komisia hovorila. Podľa neho sú komisie neverejné a všetky návrhy najskôr musia prejsť okrem komisií aj mestskou radou a zastupiteľstvom, aby vstúpili do platnosti.

Na snímke vľavo je Dávidko Holub - jeho rodičia tiež prispeli na opravu škôlky, ktorú komisia možno navrhne zrušiť. O takomto návrhu už raz diskutovala.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Rodičia investovali do škôlky

Návrh, ktorý bol vo finančnej komisii, pobúril rodičov detí aj vedenia oboch škôlok. Podľa nich je iróniou, že poslanci chcú šetriť práve na škôlkach, ktoré nedávno prešli čiastočnou rekonštrukciou. Na opravu škôlky v Prílepoch pritom v lete dali peniaze samotní rodičia a nie samospráva. Za 850 eur získaných sponzorsky sa prerobili toalety, spálňa aj podlaha. Mesto prispelo iba 165 eurami na kúpu kobercov.

Simona Holubová je mamičkou malého Dávida, ktorý do škôlky na Parkovej ulici chodí. Obáva sa, že ak škôlku zrušia, v rozpočte rodiny stúpnu náklady na prevoz detí do Zlatých Moraviec. Oveľa horšie na tom podľa nej budú ľudia, ktorí auto nemajú.

„Je to hlúposť, aby túto škôlku zrušili. Chodí sem dosť detí na to, že to je malá škôlka,“ povedala.

Škôlky už teraz šetria ako sa dá

Koniec škôlky v Prílepoch by bol veľkým negatívom nielen pre Prílepy, ale aj pre Zlaté Moravce, myslí si riaditeľka škôlky na Parkovej Zuzana Šalingová. „Sme škôlka rodinného typu, deti sa u nás cítia ako doma. Už teraz šetríme, kde sa len dá, všetko sa tu zháňa sponzorsky,“ povedala riaditeľka Šalingová. Zdôraznila, že správa o možnom rušení škôlky prichádza v čase, keď do škôlky rodičia dali peniaze na jej opravu.

Podobne vníma situáciu aj riaditeľka škôlky na Slnečnej ulici Eva Bieliková. Tu nedávno opravili nevyhovujúcu strechu. „Rušenie by nebolo dobrým riešením. Škôlka by sa mala zachovať hlavne v tejto dobe, keď sa uvažuje o predškolskej výchove rómskych detí. V Chyzerovciach, odkiaľ k nám chodí dosť detí, žije dosť veľká rómska komunita,“ povedala riaditeľka. Podľa nej by zrušenie škôlky negatívne ovplyvnilo aj pracujúcich rodičov, ktorí by svoje deti museli dovážať do niekoľko kilometrov vzdialených škôlok v meste.

Škôlky v Zlatých Moravciach

Mestských materských škôl je v Zlatých Moravciach päť. Uvádzame ich zjednodušené názvy a počty detí, ktoré ich navštevujú: Kalinčiakova (132), Parková (13), Slnečná (28), Štúrova (44), Žitavské nábrežie (117). Informácie poskytla radnica.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Na Slovane hrali sovietsku hymnu, Kazaške spievali o prostitútkach

Pre športovca je to slávnostný moment. Niekedy si ale organizátori hymnu jednoducho zmýlia.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť