Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dokážu si dať aj facku - aj keď sa nevidia

Po hre Študentove šibalstvá chce divadlo Zrakáč naštudovať Kráľa Leara. Plánuje sa s ním predstaviť na svetovom divadelnom festivale v Záhrebe.

Herci Divadla Zrakáč počas skúšky predstavenia.(Zdroj: (ČE))

Po hre Študentove šibalstvá chce divadlo Zrakáč naštudovať Kráľa Leara. Plánuje sa s ním predstaviť na svetovom divadelnom festivale v Záhrebe.

NITRA. V klasickej renesančnej komédii sa v Nitre predstavili herci Divadla Zrakáč. Nevidiaci a slabozrakí herci naštudovali hru Hansa Sachsa Študentove šibalstvá. Jej premiéru uviedli v apríli tohto roka. Je to v poradí druhá hra Zrakáča, pred dvoma rokmi sa predstavili svojou prvou inscenáciou Rómeo a Júlia.

Na postavách skúpych sedliakov sa autor v novej hre vysmieva z negatívnych ľudských vlastností. Tri príbehy do jedného predstavenia spájajú postavy študenta a principála súboru, ktoré sú vlastne dvoma podobami samotného autora hry.

Hrali v maskách

Hru Študentove šibalstvá pre divadlo Zrakáč z nemčiny prebásnil režisér Jozef Pražmári. Ako povedal, na naštudovaní pracovali rok, do hry obsadil jedenásť hercov plus seba, v prvom predstavení ich hralo sedem. „Hra o študentovi je dobová, renesančná, napriek tomu pranieruje všetky morálne negatíva človeka, ktoré bežne vidíme aj dnes – od nevery, cez klamstvo, chamtivosť až po podvod,“ hovorí Jozef Pražmári.

„Hra je zaujímavá tým, že v nej vystupuje dvojpostava. Sachs bol norimberský obuvník, ale súčasne bol aj autorom asi 500 jednoaktoviek a principálom divadla. V hre začína ako obuvník, ale počas predstavenia ho vidíme aj ako principála ale súčasne aj študenta.“

Herci sú oblečení v historických renesančných kostýmoch, ušitých zo súčasných materiálov. Hrajú v maskách, ktoré akoby zmazávali identitu človeka a divák až počas hry zisťuje, aký kto naozaj je. „V hre ide to také nakúkanie pod konvenčné masky ľudí, ktoré zastierajú pravú podstatu,“ doplnil Pražmári.

Rómeo spadol z javiska

Tesne pred predstavením v DAB si protagonisti hry urobili zbiehačku, pri ktorej si ešte raz obišli priestory javiska v Štúdiu. „Dvaja z našich hercov sú úplne nevidiaci, ostatní sú slabozrakí, preto je to pre nás veľmi dôležité. Raz sa nám stalo, že „Rómeo“ spadol z javiska, chceme sa tomu vyhnúť,“ pousmial sa Pražmári.

Pracovať s takto postihnutými hercami je podľa neho veľmi náročné. Slovne si musia vybudovať virtuálny priestor, ktorý sa herci musia naučiť naspamäť, aby sa v ňom dokázali pohybovať. „Herca musím chytiť za ruku a povedať mu: prejdeš päť krokov a si pri stole. No ja ho musím k tomu stolu aj priviesť,“ vysvetľuje Jozef Pražmári. „Ale títo herci sú šikovní, dokážu si dať aj facku - napriek tomu, že sa nevidia.“

Píšu si s New Yorkom aj Parížom

Divadlo Zrakáč už začína pracovať na svojom treťom predstavení. Podľa slov režiséra sa pokúsia naštudovať náročnú tému - Kráľa Leara. „Premiéru by sme chceli uviesť v lete - koncom sezóny, lebo v septembri sme pozvaní na svetový festival v Záhrebe. Ide o festival minoritných divadiel, organizuje ho tamojšie divadlo nevidiacich Nový život, ktoré funguje od roku 1948,“ pokračuje Pražmári.

„Nadviazali sme kontakt s ním, ale aj s viacerými divadlami nevidiacich – píšeme si s New Yorkom, Londýnom, Parížom, Los Angeles, takže sa tu asi všetci stretneme. Už sa na seba veľmi tešíme.“

Práve v Záhrebe by Zrakáč chcel uviesť spomínaného Kráľa Leara. Režisér dúfa, že sa im hru dovtedy podarí dokončiť. Ak to nestihnú, pôjdu na festival s jednou z dvoch aktuálnych inscenácií.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť