Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z bývalej budovy školy môže byť podľa investora aj čerpacia stanica

Primátor presadzuje, aby časť peňazí z predaja použil kraj na zateplenie školy vo Veči.

(Zdroj: MONIKA LAUKOVÁ)

ŠAĽA. Bývalá budova spojenej školy už nepatrí kraju. Predal ju súkromnej spoločnosti z Vlčian. Tá konkrétny zámer využitia budovy vraj zatiaľ nevie.

Kraj ju predal v piatom kole

Bývalá budova spojenej školy na Ulici Pazmáňa v Šali už dva roky chátra. Kedysi v nej pôsobili aj triedy obchodnej akadémie, z ekonomických dôvodov ich presťahovali do spoločného sídla Nivy 2 v Šali-Veči. Odvtedy sa kraj, ktorému budova patrila, snažil nehnuteľnosť odpredať. V piatom kole obchodnej verejnej súťaže ju odkúpila firma z Vlčian (okres Šaľa). V podmienkach súťaže však kraj nepožadoval od uchádzača predloženie zámeru budúceho využitia nehnuteľnosti.

„Pri kúpno-predajnej zmluve nebola klauzula o ďalšom využívaní. Toto nie je prípad zdravotníctva respektíve nemocnice, pri ktorej chceme, aby aj v budúcnosti slúžila na zdravotnícke účely,“ vraví hovorca nitrianskej župy Stanislav Katrinec.
Konkrétny zámer využitia budovy nemajú ani majitelia firmy. „Chceme tam niečo spraviť, to je pravda, ale zatiaľ to nie je rozhodnuté. Máme všelijaké plány, ale zatiaľ nechcem o tom rozprávať,“ hovorí jeden z dvoch konateľov Jopi Trade, spol. s r.o., Štefan Nagy.

Podľa obchodného registra má firma v predmete činnosti sprostredkovateľskú činnosť, verejnú cestnú nákladnú dopravu, poľnohospodársku rastlinnú výrobu, požičiavanie motorových vozidiel. Prevádzkuje aj štyri čerpacie stanice, jednu z nich priamo vo Vlčanoch. Štefan Nagy pripustil, že jednou z alternatív využitia budovy je aj benzínová pumpa. „Možno, uvidíme,“ dodal.

Novú výstavbu alebo prestavbu objektu môže firma spraviť iba v zmysle územného plánu mesta Šaľa.
„Podľa neho tam okrem výroby môže byť čokoľvek: služby, bývanie, obchod, teoreticky aj stanica. Ale myslím si, že zbúranie a likvidácia budovy by bola drahšia, ako jej vybudovanie. Bude z toho skôr nejaká ubytovňa alebo kancelárie,“ domnieva sa viceprimátor Jozef Mečiar.

Prebytočný majetok

Pôvodná hodnota budovy, ktorú určil znalec, bola vo výške milión 240-tisíc eur. Kraj ju odpredal za 890-tisíc eur. Primátor Šale Martin Alföldi, ako člen výberovej komisie, navrhol, aby sa z časti týchto finančných prostriedkov čiastočne zateplila Spojená škola vo Veči. Podľa jeho slov by škola potrebovala výmenu okien, aby sa znížila jej energetická náročnosť, keďže má veľké podlžnosti voči firme Energo za dodávky tepla. Energetická spoločnosť je vo vlastníctve kraja.

„Pred zastupiteľstvom som návrh preposlal predsedom poslaneckých klubov, jednotlivým vedúcim odborov, ktorým prekážalo, že to nebolo prerokované v komisiách a v rade. Keď som argumentoval, že veľa materiálov prerokovávame na zastupiteľstve bez toho, aby prešli týmto postupom, obvinili ma, že vytváram precedens. Ja si to nemyslím, prečo by sa nemohlo investovať do majetku samosprávneho kraja na území mesta práve z peňazí, ktoré sa získali z odpredaja prebytočného majetku, ktorý užívala tá istá škola,“ vraví Alföldi.

Dodal, že jeho návrh napokon zapracovala župa do rozpočtu na rok 2013. Na ďalšom zastupiteľstve ho však musia schváliť krajskí poslanci.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť