Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Plánovaná výroba anilínu znepokojuje miestnych

Duslo chce začať s investíciou v roku 2014.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. O tom, že spoločnosť Duslo, a.s., chce postaviť vo svojom šalianskom závode zariadenie na výrobu anilínu, sme nedávno informovali prostredníctvom tlačovej agentúry. Na článok reagovali „obyvatelia Šale“, ktorých investícia znepokojila. Spýtali sme sa preto detailnejšie kompetentných aj na vplyvy tejto látky.

Výstavba potrvá asi dva roky

Anilín v súčasnosti spoločnosť Duslo, a.s., Šaľa nakupuje od dodávateľov. Používa ho ako základnú surovinu pre výrobu celého radu svojich konečných produktov. Aktuálna ročná spotreba anilínu v spoločnosti je 36 500 ton.
Šalianska spoločnosť si chce výstavbou vlastného zariadenia na výrobu anilínu zabezpečiť sebestačnosť. Plánovaný objem výroby anilínu by mal byť po realizácii zámeru až 70-tisíc ton ročne. S realizá- ciou investície chcú začať v roku 2014, výstavba by mala trvať dva roky.

„Každá činnosť, ktorá predpokladá akékoľvek nakladanie s tak významným objemom chemických látok, znamená určité riziko pre človeka a pre životné prostredie. S výrobou, ako aj s akýmkoľvek nakladaním a používaním anilínu sú spojené vzhľadom na vlastnosti a charakter tejto chemickej látky zdravotné riziká aj pre zamestnancov v prevádzke, v prípade havárií a mimoriadnych udalostí aj pre občanov dotknutých území a sú možné aj negatívne vplyvy na životné prostredie,“ odpísala nám Eleonóra Halzlová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Miera negatívnych vplyvov na zdravie ľudí a na životné prostredie však podľa Halzlovej závisí od úrovne bezpečnostných opatrení a opatrení na ochranu zdravia.

„Pri realizácii zámeru výroby anilínu však spoločnosť deklaruje použitie BAT technológií, čo je najlepšia dostupná technika - najúčinnejšia technika z hľadiska dosiahnutia vysokej celkovej úrovne ochrany životného prostredia a zabezpečuje kontinuálny monitoring imisií v rámci „Autonómneho systému varovania a vyrozumenia osôb na ohrozenom území Duslo, a.s., Šaľa a okolitého územia“,“ upresnila.

Dodala, že všetky odpadové vody z technológie výroby anilínu budú prechádzať niekoľkými stupňami predúpravy, extrakcie, destilácie a následne sa budú spracovávať v čističke odpadových vôd. Odtiaľ sa podľa výsledkov stanovenia obsahu znečisťujúcich látok budú kontrolovane vypúšťať.

Prevádzky majú odborné certifikáty

Stanovisko k zámeru k činnosti pre povoľujúci orgán vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva. Povoľovacím orgánom je ministerstvo životného prostredia, ktoré buď odporučí, alebo neodporučí stavbu realizovať. „Ministerstvo sa k tejto stavbe respektíve zámeru vyjadruje v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, zákon EIA. V súčasnosti posudzujeme tento zámer a v tejto chvíli je predčasné akékoľvek konštatovanie,“ povedal hovorca Maroš Stano. Šaľania sú však investíciou znepokojení. Svoje obavy vyjadrili aj v liste, ktorý nám zaslali do redakcie.

„Základné suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu anilínu, majú na vreciach doslovne vymaľovanú smrtku s prekríženými kosťami, teda ide o výnimočne karcinogénnu látku. Je to chemikália, ktorú je v západnej Európe dlhodobo zakázané vyrábať. V súčasnosti sa vyrába v Čechách v okolí Třinca, i tu sa má výroba do roku 2013 ukončiť z dôvodu ochrany životného prostredia a zdravia občanov. Ďalej sa dovážala a aj dováža z bývalého sovietskeho Ruska z oblasti juhovýchodnej Ázie a nám dobre známeho Kemerova, no i tu sa už výroba anilínu pozastavila. Spracováva sa ešte v Dimitrovke v Bratislave, ktorej výroba podľa vyjadrenia bratislavského magistrátu má byť zastavená a najneskôr v roku 2014 presunutá do Dusla,“ napísali.


Každá veľká investícia je podľa Kateríny Jánošíkovej zo spoločnosti Duslo skokom v zlepšení životného prostredia. Vraví, že moderné technológie sú ekologickejšie a vyspelejšie. „Preto aj naša investícia bude výrazným prínosom k ochrane a zlepšeniu životného prostredia,“ povedala Jánošíková. Dodala, že prevádzky spoločnosti sú hodnotené odbornými certifikátmi ako vysoko moderné, vo svete nad-štandardné a konkurencieschopné v svetovom meradle. Ubezpečila, že týmto náročným kritériám bude zodpovedať aj ich budúca produkcia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 584
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 623
  3. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 534
  4. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 510
  5. Pozrite si majstrov okresu v atletike 298
  6. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 288
  7. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 234
  8. Plávať budú už po deviatykrát 216
  9. Sereď opäť doma remizovala 189
  10. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 181

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Blízke regióny

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Kam vyraziť