Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Plánovaná výroba anilínu znepokojuje miestnych

Duslo chce začať s investíciou v roku 2014.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. O tom, že spoločnosť Duslo, a.s., chce postaviť vo svojom šalianskom závode zariadenie na výrobu anilínu, sme nedávno informovali prostredníctvom tlačovej agentúry. Na článok reagovali „obyvatelia Šale“, ktorých investícia znepokojila. Spýtali sme sa preto detailnejšie kompetentných aj na vplyvy tejto látky.

Výstavba potrvá asi dva roky

Anilín v súčasnosti spoločnosť Duslo, a.s., Šaľa nakupuje od dodávateľov. Používa ho ako základnú surovinu pre výrobu celého radu svojich konečných produktov. Aktuálna ročná spotreba anilínu v spoločnosti je 36 500 ton.
Šalianska spoločnosť si chce výstavbou vlastného zariadenia na výrobu anilínu zabezpečiť sebestačnosť. Plánovaný objem výroby anilínu by mal byť po realizácii zámeru až 70-tisíc ton ročne. S realizá- ciou investície chcú začať v roku 2014, výstavba by mala trvať dva roky.

„Každá činnosť, ktorá predpokladá akékoľvek nakladanie s tak významným objemom chemických látok, znamená určité riziko pre človeka a pre životné prostredie. S výrobou, ako aj s akýmkoľvek nakladaním a používaním anilínu sú spojené vzhľadom na vlastnosti a charakter tejto chemickej látky zdravotné riziká aj pre zamestnancov v prevádzke, v prípade havárií a mimoriadnych udalostí aj pre občanov dotknutých území a sú možné aj negatívne vplyvy na životné prostredie,“ odpísala nám Eleonóra Halzlová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Miera negatívnych vplyvov na zdravie ľudí a na životné prostredie však podľa Halzlovej závisí od úrovne bezpečnostných opatrení a opatrení na ochranu zdravia.

„Pri realizácii zámeru výroby anilínu však spoločnosť deklaruje použitie BAT technológií, čo je najlepšia dostupná technika - najúčinnejšia technika z hľadiska dosiahnutia vysokej celkovej úrovne ochrany životného prostredia a zabezpečuje kontinuálny monitoring imisií v rámci „Autonómneho systému varovania a vyrozumenia osôb na ohrozenom území Duslo, a.s., Šaľa a okolitého územia“,“ upresnila.

Dodala, že všetky odpadové vody z technológie výroby anilínu budú prechádzať niekoľkými stupňami predúpravy, extrakcie, destilácie a následne sa budú spracovávať v čističke odpadových vôd. Odtiaľ sa podľa výsledkov stanovenia obsahu znečisťujúcich látok budú kontrolovane vypúšťať.

Prevádzky majú odborné certifikáty

Stanovisko k zámeru k činnosti pre povoľujúci orgán vydáva regionálny úrad verejného zdravotníctva. Povoľovacím orgánom je ministerstvo životného prostredia, ktoré buď odporučí, alebo neodporučí stavbu realizovať. „Ministerstvo sa k tejto stavbe respektíve zámeru vyjadruje v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, zákon EIA. V súčasnosti posudzujeme tento zámer a v tejto chvíli je predčasné akékoľvek konštatovanie,“ povedal hovorca Maroš Stano. Šaľania sú však investíciou znepokojení. Svoje obavy vyjadrili aj v liste, ktorý nám zaslali do redakcie.

„Základné suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu anilínu, majú na vreciach doslovne vymaľovanú smrtku s prekríženými kosťami, teda ide o výnimočne karcinogénnu látku. Je to chemikália, ktorú je v západnej Európe dlhodobo zakázané vyrábať. V súčasnosti sa vyrába v Čechách v okolí Třinca, i tu sa má výroba do roku 2013 ukončiť z dôvodu ochrany životného prostredia a zdravia občanov. Ďalej sa dovážala a aj dováža z bývalého sovietskeho Ruska z oblasti juhovýchodnej Ázie a nám dobre známeho Kemerova, no i tu sa už výroba anilínu pozastavila. Spracováva sa ešte v Dimitrovke v Bratislave, ktorej výroba podľa vyjadrenia bratislavského magistrátu má byť zastavená a najneskôr v roku 2014 presunutá do Dusla,“ napísali.


Každá veľká investícia je podľa Kateríny Jánošíkovej zo spoločnosti Duslo skokom v zlepšení životného prostredia. Vraví, že moderné technológie sú ekologickejšie a vyspelejšie. „Preto aj naša investícia bude výrazným prínosom k ochrane a zlepšeniu životného prostredia,“ povedala Jánošíková. Dodala, že prevádzky spoločnosti sú hodnotené odbornými certifikátmi ako vysoko moderné, vo svete nad-štandardné a konkurencieschopné v svetovom meradle. Ubezpečila, že týmto náročným kritériám bude zodpovedať aj ich budúca produkcia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť