Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Darcovia budú opäť vyberať projekty, ktoré finančne podporia

O granty z nadácie sa uchádzajú škola, občianske združenie aj neformálne skupina mladých ľudí.

NITRA. Členovia Klubu darcov budú tento týždeň v nitrianskej Synagóge rozhodovať o grantoch na projekty zamerané na rôzne verejnoprospešné aktivity. Klub darcov funguje pri Nitrianskej komunitnej nadácii (NKN). Jeho 35 členov bude rozdeľovať peniaze na päť projektov, o ktorých predtým rozhodovali v elektronickom hlasovaní.

"Predkladatelia budú svoje zámery prezentovať priamo pred darcami. O ich priazeň sa bude uchádzať napríklad projekt Hrajme sa zdravo a bezpečne. Za sumu 993 eur chcú jeho predkladatelia zrevitalizovať vnútorný dvor Materskej školy (MŠ) Beethovenova na sídlisku Klokočina. Pre 160 škôlkarov chcú zabezpečiť pieskoviská a spoločne s deťmi vysadia na terase škôlky kvety," uviedla manažérka NKN Petra Hadžová.

Ďalším projektom, ktorý sa bude uchádzať o peniaze darcov, je vytvorenie galérie pod holým nebom na sídlisku Klokočina. Open Air Gallery chcú vytvoriť mladí ľudia z občianskeho združenia ŠOK v okolí Komunitného centra na Nedbalovej ulici.

Grant sa pokúsi získať aj Základná škola (ZŠ) Fatranská na svoj projekt Starým veciam nový tvar. "V škole by chceli separovať odpad a vytvoriť zbernú sieť kontajnerov na použité plasty, papier a tetrapakové obaly. Na chodbách školy chcú pre približne 600 žiakov umiestniť 100-litrové nádoby na papier a plast. Za zber odpadu získa škola i finančné prostriedky, ktoré použije na nákup učebných pomôcok k environmentálnej výchove a nákup drobných odmien žiakom za prvenstvo v zbere," opísala zámer Hadžová.

Projekt Eko na to! chce zasa zrealizovať občianske združenie Campanulla. Jeho súčasťou je environmentálny vzdelávací program pre žiakov a pedagógov ZŠ Škultétyho. "Spoločne vytvoria ekozáhradky, pričom budú hovoriť o ich význame. Zapoja ich aj do tvorby náučného chodníka v Hide parku na Vodnej ulici, vyčistia rieku Nitra, park pod Borinou, lúku Tri duby. Okrem iného pripravia Deň Zeme, Deň vody i tvorivé dielne, kde budú záujemcov učiť, ako zdravo variť, ako tvoriť z prírodných a odpadových materiálov," vysvetlila Hadžová.

Zámer vybudovať takzvanú chillout zónu, teda alternatívnu kultúrnu zónu pre prezentáciu mladých amatérskych umelcov, predstaví darcom neformálna skupina mladých ľudí. Vo fotogalérii Trafačka chcú vybudovať priestor, kde sa budú konať besedy s umelcami, workshopy, literárne čítanie, ale aj premietanie študentských animovaných filmov a ďalšie aktivity.

Členovia Klubu darcov si budú vyberať projekty už túto stredu 7. novembra. Klub darcov funguje v Nitre už deviaty rok a doteraz podporil 62 verejnoprospešných aktivít v Nitre a v okolí sumou 30.974,03 eura. Členom klubu sa môže stať každý, kto je ochotný finančne prispieť na verejnoprospešné aktivity. "Darca, ktorý poukáže sumu najmenej 32 eur, sa stáva sympatizantom. Pri poukázaní sumy od 33 do 164 eur je v kategórii darca a ak niekto poukáže viac ako 166 eur stáva sa filantropom," vysvetlila Hadžová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť