Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Prokurátor sa v proteste zaoberá pyrotechnikou aj alkoholom

Mesto musí o proteste rozhodnúť do 30 dní od doručenia. Ak mu vyhovie, na nápravu má 90 dní.

Výnimka na alkohol platí aj počas vianočných trhov na Svätoplukovom námstí.(Zdroj: (jk))

NITRA. Okresný prokurátor podal protest proti viacerým ustanoveniam všeobecne záväzného nariadenia mesta o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty.

Súčasťou tohto VZN je aj zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách či zákaz používať zábavnú pyrotechniku.

„Prokurátor navrhol napadnuté ustanovenia zrušiť, prípadne nahradiť ustanoveniami, ktoré budú v súlade so zákonom,“ povedal hovorca prokuratúry Ján Ludva.

„Protestu vyhovieme,“ reagoval prednosta Igor Kršiak. Radnica pripravuje stanovisko, ktoré predloží poslancom na najbližšom zastupiteľstve.

Alkohol bez výnimiek

Okresná prokuratúra v Nitre sa zaoberala mestským nariadením na základe podnetu Pavla Pachníka, bývalého policajta z Dolného Kubína. Ten už úspešne napadol sporné VZN vo viacerých mestách.

Pachník spochybňuje najmä zákaz piť alkohol na verejných priestranstvách: „Mestá nemajú prečo zakazovať požívať alkohol na verejnosti, keďže na Slovensku nie je prohibícia.“

V Nitre platí takýto zákaz od roku 2007. Na väčšine územia Starého Mesta sa alkohol nesmie piť po celý týždeň od desiatej večer do šiestej rána. Výnimkou sú letné terasy, trhové akcie či jarmoky, ktoré povolí mesto.

A práve tieto výnimky sú podľa prokurátora neprípustné. Samotný zákaz piť alkohol nenapadol. „Ak obec vo VZN upraví, že vykonávanie určitých činností je zakázané alebo obmedzené na určitý čas, alebo na určitom mieste, nemôže z takéhoto zákazu následne vo VZN udeľovať výnimky,“ píše sa v proteste.

Ak je teda požívanie alkoholu zakázané, „nemôže byť legalizované súhlasom mesta, alebo z dôvodu, že ide o akciu organizovanú mestom, a už vôbec nie udelením výnimky primátorom mesta“.

Námestie v inom režime

Najčastejšie sa výnimky mesta vzťahujú na Svätoplukovo námestie, kde sa konajú jarmoky, vianočné trhy či pivný festival. Ak by mesto zákaz piť alkohol na námestí zrušilo, nemuselo by dávať na uvedené akcie výnimky. Radnica ale našla iné riešenie - administratívne.

„Zákaz ponecháme, výnimky z VZN vyhodíme. Necháme len jednu, ktorá sa bude vzťahovať na záber verejného priestranstva,“ povedal prednosta.

Ak bude na námestí napríklad jarmok, v rámci záberu verejného priestranstva bude územie v osobitnom režime užívania. „Je to ako keď dostane firma rozkopávkové povolenie. Cesta je vtedy vo zvláštnom režime užívania, zodpovedá za ňu firma, a nie správca,“ vysvetlil prednosta.

Otázne je, či bude s takýmto riešením súhlasiť prokurátor.

Nie paušálnemu zákazu

Protest smeruje aj proti ustanoveniu, ktoré sa zaoberá používaním zábavnej pyrotechniky. VZN ju povoľuje len 30. decembra a 1. januára, výnimku majú akcie povolené mestom.

Zákaz, ktorý sa vzťahuje na celé územie mesta, nielen na verejné priestranstvá, podľa prokurátora v neprípustnej miere zasahuje do súkromného života obyvateľov. Mesto podľa neho nemôže paušálne zakázať zábavnú pyrotechniku, „najmä keď niektoré druhy vyvolávajú iba svetelné efekty, respektíve minimálny hluk a ich použitie na súkromnom pozemku nemá vplyv na verejný poriadok“.

Aký postoj zaujme mesto k tejto otázke, ešte nie je jasné. Podľa prednostu však má záujem pyrotechniku aj v budúcnosti regulovať.

Príliš veľa regulácie

V proteste prokurátor tiež píše, že mesto upravuje vo svojom nariadení rôzne povinnosti vlastníkov, správcov a užívateľov nehnuteľností, pričom má zrejmú snahu regulovať viac právnych vzťahov, než mu skutočne prislúcha.

Rovnako má vraj mesto snahu regulovať občianskoprávne vzťahy, ktoré regulácii mesta jednoznačne nepodliehajú. „Ak sú spoločenské vzťahy upravené zákonmi, je potrebné rešpektovať túto úpravu a nie je ani namieste preberať ju do VZN,“ konštatuje prokurátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť