Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hradný kopec zostáva zahltený autami, pešiu zónu cirkev nechce

Vjazd na hradný kopec by podľa cirkvi nemal byť obmedzený. Namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

Z historickej lokality sa stalo parkovisko. Platí tu pritom zákaz vjazdu, výnimku má len dopravná obsluha.(Zdroj: (JK))

NITRA. Dopravná situácia na hradnom kopci zrejme tak skoro vyriešená nebude. Vodiči naďalej porušujú zákaz vjazdu do historickej lokality a polícia to toleruje.

Mesto pritom už pred prázdninami avizovalo, že problém vyrieši. Na hradnom kopci chcelo zriadiť pešiu zónu, do ktorej má povolený vjazd nielen dopravná obsluha, ale aj veriaci počas bohoslužieb v hradnej katedrále.

„Nie je dohoda medzi zainteresovanými stranami. Keď nepríde ku kompromisu, nebudeme to tlačiť,“ povedal viceprimátor Ján Vančo (KDH), ktorý je zároveň predsedom výboru mestskej časti Staré Mesto.

Pri historických budovách na hradnom kopci, vzadu františkánsky kostol, parkujú autá. FOTO: (JK)

Tolerantní k priestupkom

Rokovanie, na ktorom sa má hľadať riešenie medzi zainteresovanými stranami, radnica avizuje už niekoľko týždňov.

„Nebudeme rokovať pod stresom,“ reagoval Ján Vančo, keď sme sa opakovane pýtali na termín. „Keď to má byť v stave, že má byť niekto nespokojný a nedohodneme sa, nebudem so zmenou súhlasiť,“ dodal.

Isté však je, že súčasný stav na hradnom kopci nie je normálny. So súhlasom mesta aj mestskej polície tu totiž vodiči ignorujú zákaz vjazdu. Navyše ohrozujú historickú lokalitu.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.

Dodal, že napriek tomu riešili od začiatku roka na hradnom kopci 31 priestupkov a uložili 22 pokút v celkovej výške 530 eur „V týchto prípadoch išlo o flagrantné porušenie zákona, v prevažnej miere o parkovanie na trávnatých plochách na Pribinovom námestí.“

Ľudia sú nahnevaní

Nemenovaný zdroj nám povedal, že hlavným dôvodom tolerantnosti mestskej polície je požiadavka cirkvi, aby jej veriaci, kňazi a zamestnanci mohli parkovať v hradnom areáli. Podľa súčasného dopravného značenia sem má povolený vjazd len dopravná obsluha.

„Ak sa to nedorieši, budem volať opakovane na linku 158, aby prišli policajti a pokutovali vodičov za priestupky. Ak to budú ignorovať, obrátim sa aj na policajné prezídium,“ zastrájal sa opakovane nespokojný obyvateľ Starého Mesta.

Na polícii tvrdia, že kontroly na hradnom kopci vykonávajú, miestni ale oponujú, že tam hliadky nevideli.

V lokalite sídlia viacerí inštitúcie, mnohé autá patria jej pracovníkom a klientom. Keďže nie sú dopravnou obsluhou, porušujú zákaz vjazdu. FOTO: (JK)

Navrhli pešiu zónu

Situácia na hradnom kopci sa zhoršila po tom, ako spoplatnili parkovanie na Župnom námestí. Jazdia sem odvtedy vodiči, ktorí chcú zadarmo zaparkovať. Pamiatkari kritizujú, že množstvo áut narúša atmosféru historicky najvzácnejších priestorov Nitry. Navyše, hradný kopec má dlhodobo problémy so statikou.

Radnica začala pred niekoľkými mesiacmi hľadať riešenie, ako počet áut na hradnom kopci znížiť. Navrhla zriadiť pešiu zónu, po ktorej volali aj pamiatkari. Okrem dopravnej obsluhy (ľudia, ktorí tu bývajú, a služobné autá firiem a inštitúcií, ktoré tu majú sídlo) sa mali do lokality dostať ešte veriaci, ktorí by išli na bohoslužby do hradnej katedrály. Mesto im sľúbilo výnimku. Domácim obyvateľom chcelo rozdať po jednej parkovacej kartičke pre návštevy.

Cirkev má vlastný návrh

Návrh mesta nenašiel podporu. Nepozdáva sa viacerým, oficiálne námietky podľa Vanča podal zatiaľ len biskupský úrad. Požaduje, aby sa na hradný kopec mohli bez obmedzení dostať autá veriacich, kňazov dochádzajúcich na podujatia organizované cirkvou, bohoslovcov, zamestnancov aj návštevníkov cirkevných inštitúcií, ktoré v lokalite sídlia.

„Nevieme si predstaviť parkovanie ich vozidiel mimo hradného kopca,“ povedal Martin Štofko, ekonóm biskupského úradu. Dodal, že model, ktorý predložilo mesto, je pre cirkev neprijateľný.

Biskupstvo vypracovalo vlastný návrh, ako situáciu riešiť: vjazd na hradný kopec by nemal byť obmedzený, namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

„Vychádzame z toho, že sem prídu len tí, ktorí to skutočne potrebujú, a v súčasnosti aj tí, ktorí tu môžu zadarmo zaparkovať. Tú druhú skupinu treba limitovať buď cenou, alebo vyhradeným parkovaním pre tých, ktorí majú v lokalite svoje nehnuteľnosti a ktorí by podľa stanoveného kľúča dostali istý počet voľných parkovacích kariet,“ vysvetlil Martin Štofko.

Polícia by v takom prípade kontrolovala, či majú odstavené vozidlá povolenie na parkovanie. „Potom by sa dali vyriešiť časové výnimky na bohoslužby.“

Cirkev sa obáva, že prílišné obmedzenie vjazdu áut na hradný kopec z neho vyženie posledné známky života, pretože sa firmy a inštitúcie postupne odsťahujú. „Turisti a návštevníci Starého Mesta nebudú investovať do opráv a údržby historických pamiatok, kvôli ktorým je táto zóna zaujímavá,“ poznamenal Štofko.

Vydajú viac kariet?

„Som presvedčená, že spoločne s mestom nájdeme definitívne riešenie, ktoré predovšetkým zabráni parkovaniu vodičom, ktorí neoprávnene využívajú na tento účel územie hradného kopca, ale súčasne neobmedzí potreby bývajúcich a taktiež úradov a inštitúcií, ktoré sídlia na tomto území,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, ktorý tiež sídli na hradnom kopci.

„Teoreticky je možné dať výnimku aj pre súkromné autá pracovníkov inštitúcií a firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ale ak všetkým vydáme parkovacie karty, skončí to rovnako ako teraz, lokalita bude preplnená autami,“ poznamenal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu.

Vôbec si nevie predstaviť, že by mali do lokality povolený vjazd aj klienti firiem a inštitúcií. Nedajú sa totiž odlíšiť od vodičov - neklientov.

„Sú len dve možnosti - buď nájdeme do konca roka riešenie, alebo začne polícia pokutovať vodičov, ktorí nerešpektujú dopravné značenie,“ povedal poslanec Ivan Gavalovič, ktorý býva na hradnom kopci. Dodal, že pevne dúfa v dohodu medzi zainteresovanými stranami.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 3 617
  2. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 792
  3. Vargová z Veselí do Šale 665
  4. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 620
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 442
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 373
  7. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 296
  8. Prvá výhra V. Zálužia vonku 188
  9. Neded s cenným víťazstvom 179
  10. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri pátraní

Filip Chudý sa pravdepodobne vyhýba nástupu do výkonu trestu.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Dominik Dán: Môj rukopis si do konca prečítalo len jedno vydavateľstvo

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

Kam vyraziť