Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hradný kopec zostáva zahltený autami, pešiu zónu cirkev nechce

Vjazd na hradný kopec by podľa cirkvi nemal byť obmedzený. Namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

Z historickej lokality sa stalo parkovisko. Platí tu pritom zákaz vjazdu, výnimku má len dopravná obsluha.(Zdroj: (JK))

NITRA. Dopravná situácia na hradnom kopci zrejme tak skoro vyriešená nebude. Vodiči naďalej porušujú zákaz vjazdu do historickej lokality a polícia to toleruje.

Mesto pritom už pred prázdninami avizovalo, že problém vyrieši. Na hradnom kopci chcelo zriadiť pešiu zónu, do ktorej má povolený vjazd nielen dopravná obsluha, ale aj veriaci počas bohoslužieb v hradnej katedrále.

„Nie je dohoda medzi zainteresovanými stranami. Keď nepríde ku kompromisu, nebudeme to tlačiť,“ povedal viceprimátor Ján Vančo (KDH), ktorý je zároveň predsedom výboru mestskej časti Staré Mesto.

Pri historických budovách na hradnom kopci, vzadu františkánsky kostol, parkujú autá. FOTO: (JK)

Tolerantní k priestupkom

Rokovanie, na ktorom sa má hľadať riešenie medzi zainteresovanými stranami, radnica avizuje už niekoľko týždňov.

„Nebudeme rokovať pod stresom,“ reagoval Ján Vančo, keď sme sa opakovane pýtali na termín. „Keď to má byť v stave, že má byť niekto nespokojný a nedohodneme sa, nebudem so zmenou súhlasiť,“ dodal.

Isté však je, že súčasný stav na hradnom kopci nie je normálny. So súhlasom mesta aj mestskej polície tu totiž vodiči ignorujú zákaz vjazdu. Navyše ohrozujú historickú lokalitu.

„K vodičom sme zaujali tolerantnejší postoj z dôvodov prebiehajúcich rokovaní o regulácii parkovania v tejto lokalite,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.

Dodal, že napriek tomu riešili od začiatku roka na hradnom kopci 31 priestupkov a uložili 22 pokút v celkovej výške 530 eur „V týchto prípadoch išlo o flagrantné porušenie zákona, v prevažnej miere o parkovanie na trávnatých plochách na Pribinovom námestí.“

Ľudia sú nahnevaní

Nemenovaný zdroj nám povedal, že hlavným dôvodom tolerantnosti mestskej polície je požiadavka cirkvi, aby jej veriaci, kňazi a zamestnanci mohli parkovať v hradnom areáli. Podľa súčasného dopravného značenia sem má povolený vjazd len dopravná obsluha.

„Ak sa to nedorieši, budem volať opakovane na linku 158, aby prišli policajti a pokutovali vodičov za priestupky. Ak to budú ignorovať, obrátim sa aj na policajné prezídium,“ zastrájal sa opakovane nespokojný obyvateľ Starého Mesta.

Na polícii tvrdia, že kontroly na hradnom kopci vykonávajú, miestni ale oponujú, že tam hliadky nevideli.

V lokalite sídlia viacerí inštitúcie, mnohé autá patria jej pracovníkom a klientom. Keďže nie sú dopravnou obsluhou, porušujú zákaz vjazdu. FOTO: (JK)

Navrhli pešiu zónu

Situácia na hradnom kopci sa zhoršila po tom, ako spoplatnili parkovanie na Župnom námestí. Jazdia sem odvtedy vodiči, ktorí chcú zadarmo zaparkovať. Pamiatkari kritizujú, že množstvo áut narúša atmosféru historicky najvzácnejších priestorov Nitry. Navyše, hradný kopec má dlhodobo problémy so statikou.

Radnica začala pred niekoľkými mesiacmi hľadať riešenie, ako počet áut na hradnom kopci znížiť. Navrhla zriadiť pešiu zónu, po ktorej volali aj pamiatkari. Okrem dopravnej obsluhy (ľudia, ktorí tu bývajú, a služobné autá firiem a inštitúcií, ktoré tu majú sídlo) sa mali do lokality dostať ešte veriaci, ktorí by išli na bohoslužby do hradnej katedrály. Mesto im sľúbilo výnimku. Domácim obyvateľom chcelo rozdať po jednej parkovacej kartičke pre návštevy.

Cirkev má vlastný návrh

Návrh mesta nenašiel podporu. Nepozdáva sa viacerým, oficiálne námietky podľa Vanča podal zatiaľ len biskupský úrad. Požaduje, aby sa na hradný kopec mohli bez obmedzení dostať autá veriacich, kňazov dochádzajúcich na podujatia organizované cirkvou, bohoslovcov, zamestnancov aj návštevníkov cirkevných inštitúcií, ktoré v lokalite sídlia.

„Nevieme si predstaviť parkovanie ich vozidiel mimo hradného kopca,“ povedal Martin Štofko, ekonóm biskupského úradu. Dodal, že model, ktorý predložilo mesto, je pre cirkev neprijateľný.

Biskupstvo vypracovalo vlastný návrh, ako situáciu riešiť: vjazd na hradný kopec by nemal byť obmedzený, namiesto toho navrhuje limitovať parkovanie v lokalite.

„Vychádzame z toho, že sem prídu len tí, ktorí to skutočne potrebujú, a v súčasnosti aj tí, ktorí tu môžu zadarmo zaparkovať. Tú druhú skupinu treba limitovať buď cenou, alebo vyhradeným parkovaním pre tých, ktorí majú v lokalite svoje nehnuteľnosti a ktorí by podľa stanoveného kľúča dostali istý počet voľných parkovacích kariet,“ vysvetlil Martin Štofko.

Polícia by v takom prípade kontrolovala, či majú odstavené vozidlá povolenie na parkovanie. „Potom by sa dali vyriešiť časové výnimky na bohoslužby.“

Cirkev sa obáva, že prílišné obmedzenie vjazdu áut na hradný kopec z neho vyženie posledné známky života, pretože sa firmy a inštitúcie postupne odsťahujú. „Turisti a návštevníci Starého Mesta nebudú investovať do opráv a údržby historických pamiatok, kvôli ktorým je táto zóna zaujímavá,“ poznamenal Štofko.

Vydajú viac kariet?

„Som presvedčená, že spoločne s mestom nájdeme definitívne riešenie, ktoré predovšetkým zabráni parkovaniu vodičom, ktorí neoprávnene využívajú na tento účel územie hradného kopca, ale súčasne neobmedzí potreby bývajúcich a taktiež úradov a inštitúcií, ktoré sídlia na tomto území,“ povedala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, ktorý tiež sídli na hradnom kopci.

„Teoreticky je možné dať výnimku aj pre súkromné autá pracovníkov inštitúcií a firiem, ktoré sídlia na hradnom kopci. Ale ak všetkým vydáme parkovacie karty, skončí to rovnako ako teraz, lokalita bude preplnená autami,“ poznamenal Andrej Sitkey z dopravného inšpektorátu.

Vôbec si nevie predstaviť, že by mali do lokality povolený vjazd aj klienti firiem a inštitúcií. Nedajú sa totiž odlíšiť od vodičov - neklientov.

„Sú len dve možnosti - buď nájdeme do konca roka riešenie, alebo začne polícia pokutovať vodičov, ktorí nerešpektujú dopravné značenie,“ povedal poslanec Ivan Gavalovič, ktorý býva na hradnom kopci. Dodal, že pevne dúfa v dohodu medzi zainteresovanými stranami.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť