Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Peter Barta odhaľuje v sochách poéziu kameňa

Výstava Nitrana v Prahe utužuje slovensko-české vzťahy. Bartove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek, ktorý by mal mať budúci rok výstavu aj v Nitre.

Pre Nitrana Petra Bartu (vľavo) bola pražská výstava jeho druhou samostatnou. V strede kurátorka Marta Šimo-Svrčeková.(Zdroj: MICHAELA HNATOVÁ)

Výstava Nitrana v Prahe utužuje slovensko-české vzťahy. Bartove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek, ktorý by mal mať budúci rok výstavu aj v Nitre.

NITRA. Prvú samostatnú výstavu mal nitriansky sochár a maliar Peter Barta vlani v Ideal Studiu v Nitre. Hneď druhou sa s veľkým úspechom prezentuje za hranicami – vo výstavnej sieni pražskej galérie Scarabeus. Návštevníci tu do 10. novembra môžu obdivovať 35 jeho diel.

Z alabastru a ónyxu

Výstava s názvom Sochy a obrazy predstavuje 29-ročného Bartu ako citlivého umelca, ktorý najmä vo svojich sochách odhaľuje poéziu kameňa. Výstavou chce autor divákom priblížiť svoju tvorbu a oboznámiť ich s klasickými sochárskymi materiálmi - mramorom, alabastrom a ónyxom, ktoré nie je tak často vidieť na našej domácej výtvarnej scéne.

„Návštevníkom chcem výstavou sprostredkovať nádhernú atmosféru plnú farieb a vyvolať v nich pocit predstavivosti a imaginárnosti. Inšpiráciou pre moje diela sú často figurálne a abstraktné motívy. Vo svojej tvorbe striedam realizmus s abstrakciou, dokumentujem v nej spolupatričnosť človeka a prírody. Abstraktnými maľbami vyjadrujem pestrosť a rozmanitosť života - motívmi aj výberom farieb chcem medzi ľudí vniesť optimistickejší pohľad na svet,“ hovorí Peter Barta.

„Dualita pokoj a pohyb, vnútorné napätie, dynamické tvary, to všetko sa objavuje v mojich dielach. Sochy a maľby pôsobia na človeka harmonicky. Okúzlenie tvarmi môže človek prežívať nielen vizuálne, ale aj dotykom. Častokrát skúšam dávať dielam nové tvary, pretváram ich do novej reči. Tvary hľadám všade okolo seba, najviac ma však oslovila príroda, jej premeny, vývojové fázy a ľudské telo. Kameň v mojom ponímaní už nie je neživým objektom, je už niečím,“ dodal Barta, ktorého sochy by mali koncom roka doplniť aj interiér zrenovovaného Oponického kaštieľa.

Jeho diela aj v kaštieli

Kurátorkou pražskej výstavy bola Marta Šimo-Svrčeková, riaditeľka Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch. Podľa nej sú Bartove sochárske práce vlastne lyrickými dielami s hladkým ukončením kameňa. Ide mu o priehľady, tvary, línie, odhaľuje pokožku tohto ušľachtilého materiálu.

„Z kameňa „vytiahol“ žilku, škvrnu a tá začína hovoriť svoj vlastný príbeh. Pri pohľade do svetla autor v kameni objavuje nové obrazy, prechádza do novej dimenzie, dá sa povedať, že v soche odhaľuje poéziu kameňa,“ hovorí Marta Šimo-Svrčeková. „Na otvorenie výstavy prišlo veľa významných ľudí – umelcov, sochárov, výtvarníkov. Až sme padli do kolien, keď sme sa tu stretli s českým národným umelcom Olbramom Zoubkom, ktorý snímal posmrtnú masku Janovi Palachovi. Tento 86-ročný umelec, ktorý stále patrí k európskej špičke, bude mať budúci rok výstavu aj v Nitre.“

Veľmi príjemné pocity z pražskej výstavy mala aj Petrova mama Margita Bartová. „Do polnoci sme sedeli a debatovali s českými umelcami, vymieňali sme si kontakty a utužovali česko-slovenské vzťahy. Výrazne k tomu dopomohli aj naše slovenské medovníky, pagáče, zákusky a nitrianske víno,“ pousmiala sa Bartová.

Nitranove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek (vpravo).

Dielo Spomienky z levického zlatého ónyxu. FOTKY: MICHAELA HNATOVÁ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Smútok v Alekšinciach, zomrel Ján Štajer st.

Ján Štajer odišiel vo veku 62 rokov. Potichu, nečakane, bez slovka rozlúčky s najbližšími. Smrť nemá spôsoby.

Futbalisti v príprave

Tímy z druhej a tretej ligy mali generálky. Pozrite si sumár futbalových výsledkov za minulý týždeň.

Pomôcť Nitre aj sebe

Nitriansky stred poľa vystužil Christián Steinhübel, jesenný špílmacher Serede s trnavskou minulosťou.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

Blízke regióny

Miesta na ktorých sa zastavil čas. Pozrite sa, ako to vyzerá v chátrajúcich pamiatkach nášho regiónu

Skupina nadšencov sa rozhodla zmapovať a spopularizovať priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné spustnuté objekty, ktoré sú zaujímavé. V spolupráci s webom ciernediery.sk vám priblížime miesta z nášho regiónu, na ktorých sa už dávno zastavil čas...

Objasňujú smrť 32-ročného Levičana

Telo muža našli dnes nadránom pod oknami paneláka v Bratislave.

V automobilke PSA zažehnali ďalší spor. V hre sú opäť mzdy

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením automobilky a odbormi prebiehalo už od septembra. V novembri ho však pozastavili. Obe strany nezhody doteraz nemedializovali.

Vodiči, pozor na zmenu dopravy

Počas výstavby novej kruhovej križovatky budú platiť obmedzenia.

ŠK Podlužany sa pripravujú na jarnú stíhaciu jazdu

Futbalisti ŠK Podlužany okupujú po jesennej časti Oblastných majstrovstiev druhé miesto a na jar by chceli potrápiť prvé Šahy.

Všetky správy

Boli hlavami chobotnice. Dnes podnikajú, poľujú a stavajú

Bývalí členovia vedenia štátnej poisťovne jej majú vrátiť 15-tisíc eur. Pretože to doteraz neurobili, dala ich na súd.

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Betónové mantinely, ktoré najmä pri personálnych nomináciách dal podľa odborníkov Smer Druckerovi, najlepšie vidno pri riaditeľoch nemocníc.

Kto je kto v zdravotníckej pyramíde vplyvu a prečo

Najsilnejším mužom zdravotníctva je premiér Robert Fico (Smer). Svoju silu naposledy ukázal pri úsporných opatreniach štátnej poisťovne.

Česká NOVA odchádza zo Slovenska a vyhráža sa žalobami

České stanice Novy by mali na Slovensku skončiť, Prima ešte rokuje.

Prípad Gáborík. Taký luxus si môže dovoliť málokto

Slovenský hokejista prežíva v Los Angeles jednu z bodovo najslabších sezón v kariére.

Kam vyraziť