Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Peter Barta odhaľuje v sochách poéziu kameňa

Výstava Nitrana v Prahe utužuje slovensko-české vzťahy. Bartove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek, ktorý by mal mať budúci rok výstavu aj v Nitre.

Pre Nitrana Petra Bartu (vľavo) bola pražská výstava jeho druhou samostatnou. V strede kurátorka Marta Šimo-Svrčeková.(Zdroj: MICHAELA HNATOVÁ)

Výstava Nitrana v Prahe utužuje slovensko-české vzťahy. Bartove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek, ktorý by mal mať budúci rok výstavu aj v Nitre.

NITRA. Prvú samostatnú výstavu mal nitriansky sochár a maliar Peter Barta vlani v Ideal Studiu v Nitre. Hneď druhou sa s veľkým úspechom prezentuje za hranicami – vo výstavnej sieni pražskej galérie Scarabeus. Návštevníci tu do 10. novembra môžu obdivovať 35 jeho diel.

Z alabastru a ónyxu

Výstava s názvom Sochy a obrazy predstavuje 29-ročného Bartu ako citlivého umelca, ktorý najmä vo svojich sochách odhaľuje poéziu kameňa. Výstavou chce autor divákom priblížiť svoju tvorbu a oboznámiť ich s klasickými sochárskymi materiálmi - mramorom, alabastrom a ónyxom, ktoré nie je tak často vidieť na našej domácej výtvarnej scéne.

„Návštevníkom chcem výstavou sprostredkovať nádhernú atmosféru plnú farieb a vyvolať v nich pocit predstavivosti a imaginárnosti. Inšpiráciou pre moje diela sú často figurálne a abstraktné motívy. Vo svojej tvorbe striedam realizmus s abstrakciou, dokumentujem v nej spolupatričnosť človeka a prírody. Abstraktnými maľbami vyjadrujem pestrosť a rozmanitosť života - motívmi aj výberom farieb chcem medzi ľudí vniesť optimistickejší pohľad na svet,“ hovorí Peter Barta.

„Dualita pokoj a pohyb, vnútorné napätie, dynamické tvary, to všetko sa objavuje v mojich dielach. Sochy a maľby pôsobia na človeka harmonicky. Okúzlenie tvarmi môže človek prežívať nielen vizuálne, ale aj dotykom. Častokrát skúšam dávať dielam nové tvary, pretváram ich do novej reči. Tvary hľadám všade okolo seba, najviac ma však oslovila príroda, jej premeny, vývojové fázy a ľudské telo. Kameň v mojom ponímaní už nie je neživým objektom, je už niečím,“ dodal Barta, ktorého sochy by mali koncom roka doplniť aj interiér zrenovovaného Oponického kaštieľa.

Jeho diela aj v kaštieli

Kurátorkou pražskej výstavy bola Marta Šimo-Svrčeková, riaditeľka Regionálneho osvetového strediska v Nových Zámkoch. Podľa nej sú Bartove sochárske práce vlastne lyrickými dielami s hladkým ukončením kameňa. Ide mu o priehľady, tvary, línie, odhaľuje pokožku tohto ušľachtilého materiálu.

„Z kameňa „vytiahol“ žilku, škvrnu a tá začína hovoriť svoj vlastný príbeh. Pri pohľade do svetla autor v kameni objavuje nové obrazy, prechádza do novej dimenzie, dá sa povedať, že v soche odhaľuje poéziu kameňa,“ hovorí Marta Šimo-Svrčeková. „Na otvorenie výstavy prišlo veľa významných ľudí – umelcov, sochárov, výtvarníkov. Až sme padli do kolien, keď sme sa tu stretli s českým národným umelcom Olbramom Zoubkom, ktorý snímal posmrtnú masku Janovi Palachovi. Tento 86-ročný umelec, ktorý stále patrí k európskej špičke, bude mať budúci rok výstavu aj v Nitre.“

Veľmi príjemné pocity z pražskej výstavy mala aj Petrova mama Margita Bartová. „Do polnoci sme sedeli a debatovali s českými umelcami, vymieňali sme si kontakty a utužovali česko-slovenské vzťahy. Výrazne k tomu dopomohli aj naše slovenské medovníky, pagáče, zákusky a nitrianske víno,“ pousmiala sa Bartová.

Nitranove diela obdivoval aj český národný umelec Olbram Zoubek (vpravo).

Dielo Spomienky z levického zlatého ónyxu. FOTKY: MICHAELA HNATOVÁ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 633
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 384
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 089
  4. Ivan Veľký 878
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 585
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 562
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 466
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 463
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 442
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 378

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Kam vyraziť