Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Práce v kazematoch bastiónu potrvajú ešte mesiac

Z bastiónu bude po novom koncertná a výstavná miestnosť.

(Zdroj: FOTO: ARCHÍV OZ VODNÝ HRAD)

SEREĎ. Reštaurátorské práce v renesančných kazematoch ba-stiónu seredského kaštieľa potrvajú ešte mesiac. Z týchto najstarších priestorov bývalého vodného hradu Šintava bude viacúčelová sála.

Reštaurátorský prieskum

Kazematy, hradné podzemné priestory, v minulosti slúžili pre vojsko. Na ich bokoch sú flankovacie strieľne pre delá, ktoré bránili hrad pred nájazdmi Turkov.
„Delá boli aj nad bastiónom, pretože vrch hradu bol pristavaný až neskôr. Bastión bol v prvom rade ubytovňa pre vojakov, skladisko zbraní a pušného prachu, z ktorého si v čase mieru spravil gróf pivnicu. Využívala sa neskôr aj na komerčné účely, napríklad vinárskymi závodmi na skladovanie vína, pamätám si tu aj sklad ovocia a zeleniny. Je tu totiž stála klíma 12 stupňov,“ vraví reštaurátor František Šmigrovský.

S obnovou bastiónu začal už v roku 2009, prácam predchádzal reštaurátorský prieskum. Na reštaurovanie získala radnica z dotačného systému ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom spolu 45-tisíc eur. Časť rekonštrukčných prác hradilo mesto.

Odborníci okrem iného vyčistili steny v bastióne, zatmelili ich a odsolili pomocou buničiny, obnovili aj časť oblúka nad vchodom do kazemát. Ten bol poškodený presekaním elektrického vedenia v 70. rokoch minulého storočia, narušila ho tiež zrážková voda. Práce im predvlani skomplikoval požiar, ktorý pravdepodobne spôsobili bezdomovci. Tí sa v areáli objektu zdržujú aj doteraz.

„V tejto poslednej, tretej etape retušujeme steny, farebne ich zjednocujeme, lebo niektoré omietky sú z roku 1590 a iné z roku 1600. Bastión by sa mal využívať ako koncertná a výstavná miestnosť, takže keď sa tam dajú exponáty, chceme, aby priestor pôsobil upokojujúco, ale aby nestratil svoj historický nádych minulosti,“ vysvetľuje reštaurátor. Kaštieľ už má za sebou prvú výstavu pod názvom Pocta sv. Cyrilovi a sv. Metodovi, ktorá bola podľa Šmigrovského prípravnou pre budúcoročné výročie príchodu solúnskych bratov.

Grantový systém

Reštaurovanie kazemát bas-tiónu potrvá do 30. novembra. V jeho interiéri pribudne aj nová drevená podlaha, ktorú by malo hradiť mesto. Stála by okolo 19-tisíc eur. V návrhu rozpočtu je zaradená, musia ju však schváliť poslanci. „Potom sú ešte naplánované ďalšie prístavby, ktoré v minulosti existovali ako altánok, ktorý si bývalý gróf postavil vonku. Chceme tiež sprístupniť pre verejnosť západné krídlo kaštieľa, z ktorého by sme spravili archeologické múzeum s expozíciou malého vodného hradu. Na budúci rok pripravíme projekt na žiadosti do grantového systému na reštaurátorské práce,“ dodáva odborník.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť