Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Garáž komplikuje obyvateľom odbočovanie

Obyvatelia paneláka by privítali zrkadlo, ktorým by sa výjazd a vjazd do vnútrobloku sprehľadnil.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Novovzniknutá garáž pre nákladné auto medzi Budovateľskou a Vlčanskou ulicou je o pol metra vyššia ako ostatné. Poslancom prekáža výška, obyvateľom žijúcim v jej blízkosti skôr šírka. Spísali proti nej aj petíciu. Vlastníci garáže majú však všetky potrebné povolenia.

Stavba je povolená ako dočasná

Pozemok pri existujúcej radovej zástavbe garáží manželia Mokošovci odkúpili od mesta v roku 1998. Odpredaj nehnuteľnosti odsúhlasilo vtedajšie mestské zastupiteľstvo. Manželia sa po rokoch rozhodli vybudovať garáž, stavebný úrad im vydal stavebné povolenie v roku 2009. Stavba bola povolená ako dočasná, čiže do doby začatia užívania pozemku na účel určený v záväznej časti územného plánu mesta. Proti stavebnému povoleniu bolo podané aj odvolanie, ktoré riešil krajský stavebný úrad. Ten však potvrdil rozhodnutie stavebného úradu v Šali.

„Odkedy sa môžu v centre mesta stavať garáže pre nákladné autá? Toto je Kocúrkovo, zajtra si niekto zmyslí a postaví tam dvojposchodovú garáž alebo garáž s nejakou kanceláriou v strede mesta. Nemá mesto nejaké možnosti, aby postaveniu takýchto stavieb v centre zabránilo?“ spýtal sa na zastupiteľstve poslanec Jozef Varsányi, ktorý garáž nazval ohavou.

„Rozhoduje o tom stavebný úrad, ktorý je preneseným výkonom štátnej správy, nie mesto. Je to v súlade s územným plánom, ktorý hovorí, že garáže sú v budúcnosti určené na asanáciu. Čiže možno ich zbúrať po dohode s vlastníkmi, ale, samozrejme, za náhradu,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Garáž je vyššia o pol metra ako ostatné


Obyvatelia neďalekého paneláka spísali proti výstavbe garáže petíciu. Prekáža im totiž aj jej poloha, keďže po novom sa do vnútrobloku odbočuje s ťažkosťami. Problémy s tým majú vraj aj smetiari. Obyvatelia paneláka by privítali zrkadlo, ktorým by sa výjazd a vjazd ako-tak sprehľadnil.

„Zatiaľ neparkoval pred garážou, ale keď to raz spraví, bude sem vonkoncom nemožné odbočiť, lebo auto mu bude vyčnievať až do zákruty. Teraz mu auto stojí vedľa garáže, neviem si predstaviť, ako by sa sem dostali promptne hasiči, keby horelo,“ upozorňuje pán Norbert.
Spolumajiteľ garáže nazval celú záležitosť „kovbojkou“, „nie je to vraj nič v porovnaní s inými stavbami v meste.

„Túto jednoposchodovú budovu teraz domurovali, tamtú prízemnú posunuli o tri metre vyššie. Ja to mám iba o pol metra, aj ostatné garáže by sa mali tak vytiahnuť,“ povedal. Upresnil, že garáž pre nákladné vozidlo potrebujú preto, aby im ho neukradli, ako to predchádzajúce.

Drobná stavba

Poslanec Varsányi poukázal aj na novovytvorené oplotenie pri vstupe do psychiatrickej ambulancie oproti poliklinike. „Urobil tam také oplotenie, ako sa robí na Slovensku v osadách, kde ohradzujú Cigánov, a pre pacientov je spravený výbeh ako v cirkuse. To je niečo absurdné, v centre mesta povoliť takýto plot. To si v Šali môže urobiť každý, čo chce?“ interpeloval Varsányi. Paradoxné je, že bol jedným z poslancov, ktorí odpredaj pozemku za 20 971 eur odsúhlasili ako prípad hodný osobitného zreteľa.

„Mesto malo pripraviť podklady tak, že sa tam spraví nejaké vecné bremeno,“ argumentoval poslanec. Na drobnej stavbe, ktorá nevyžadovala stavebné povolenie, ale len ohlásenie stavebnému úradu, je v súčasnosti podľa Alföldiho zvolaný štátny stavebný dohľad.
„Plot je podľa nás postavený na našom pozemku, pretože je 30 centimetrov od chodníka. Ak sa to potvrdí, začne sa konanie o odstránení stavby.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť