Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Roky chátrajúce dopravné ihrisko v Moravciach obnovili

Otvorením klasického dopravného ihriska padol projekt prenosného. Mesto to stálo dvetisíc eur.

Niekoľko desiatok detí testovalo dopravné ihrisko už v prvý deň jeho oficiálnej prevádzky.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Otvorením klasického dopravného ihriska padol projekt prenosného. Mesto to stálo dvetisíc eur.

ZLATÉ MORAVCE. Detské dopravné ihrisko v Zlatých Moravciach je po piatich rokoch opäť funkčné. Po piatich rokoch sa na ňom budú deti učiť ako sa majú správať na cestách.

Ihrisko mohlo fungovať už oveľa skôr. Majiteľ pozemku Milan Škorík oslovil aj bývalé vedenie mesta, to ale o ihrisko nejavilo záujem.

Mesto nemuselo ihrisko kupovať

Terén na dopravnom ihrisku upravilo mesto, dopravné značky zaplatila súkromná firma. Samospráva sa so Škoríkom dohodla, že ihrisko môže využívať zadarmo, jedinou podmienkou podnikateľa je, aby priestor udržiavalo mesto.

„To je cena, ktorá je postačujúca. Mne ten priestor nie je k ničomu potrebný,“ hovorí Milan Škorík. Podnikateľ v autodoprave dúfa, že vďaka ihrisku z dnešných detí vyrastú v budúcnosti zodpovední vodiči.

Mesto celá investícia do ihriska vyšla na približne 2000 eur. Informoval o tom primátor Peter Lednár.

Peniaze samospráva použila na opravu rozvodnej skrine a na úpravu pozemku, ktorý bol zarastený burinou.

„Chceme, aby sa toto mesto stalo bezpečnejšie, preto sme pre deti otvorili toto ihrisko. Bola by škoda, keby stálo nevyužívané ako doteraz,“ povedal primátor Lednár.

Podnikateľ poskytol aj bicykle

Zatiaľ ešte nie je určené, kedy môžu dopravné ihrisko využívať žiaci škôl a kedy verejnosť. Poplatky za ihrisko zrejme nebudú žiadne.

Podnikateľ Škorík mestu zadarmo poskytol zhruba 45 bicyklov a niekoľko kolobežiek. Tie mal ešte z dôb, kedy ihrisko fungovalo. Opravu niektorých bicyklov a výmenu opotrebovaných dielcov zabezpečia mestské Technické služby.

Ešte na jar radnica tvrdila, že na jeseň zakúpi prenosné dopravné ihrisko. Otvorením riadneho ihriska ale tento plán padol.

„Toto ihrisko je pre deti neporovnateľne lepšie ako prenosné ihrisko,“ povedal Marián Takáč, náčelník mestskej polície.

Pozemok patrí súkromníkovi, ktorý poskytol aj bicykle a kolobežky.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Učenie v praxi

Niekoľko desiatok detí testovalo dopravné ihrisko už v prvý deň jeho oficiálnej prevádzky. Skupinu rozjašených školákov aj ich spolužiakov na bicykloch zabrzdila červená. Keď naskočila zelená, všetci sa rozbehli a cyklisti takmer 'zoťali' deti na priechode pre chodcov.

„Ale veď som mal zelenú,“ nechápal chlapček na bicykli, prečo mu do dráhy vbehli chodci. „Mal si síce zelenú, ale aj chodci mali zelenú. A ty keď ako šofér odbočuješ doprava, musíš dať prednosť chodcom,“ vysvetlila mu policajtka.

Sitkey: Ihriská pribúdajú aj na vidieku

Otvorenie detského dopravného ihriska privítala aj polícia, zlatomoravské ihrisko otvorili krátko po tom, čo prevádzku obnovilo nitrianske ihrisko.

„Deti už vo štvrtom ročníku dosiahnu vek desať rokov a podľa zákona môžu odvtedy samostatne pôsobiť v cestnej premávke. Preto by už štvrtáci mali ovládať drvivú väčšinu pravidiel. Tie sa najlepšie naučia na dopravnom ihrisku, kde sú navodené niektoré bežné situácie z cestnej premávky. Na rozdiel od ciest si ich ale na ihriskách môžu vyskúšať v pokoji, nič sa tu deťom nestane,“ povedal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Pozitívne je podľa Sitkeya aj to, že menšie dopravné ihriská len so základným značením a bez semaforov vznikajú vo viacerých dedinách v okolí okresných miest. Dopravné ihriská najnovšie pripravujú v Podhoranoch a vo Výčapoch-Opatovciach. Dedinské ihriská majú svoj zmysel hlavne v koncových obciach, odkiaľ to majú miestne deti do okresných miest ďaleko.

História ihriska

Areál dopravného ihriska v Zlatých Moravciach nikdy neprešiel do vlastníctva mesta. Ihrisko bolo v správe štátneho podniku, ktorý bol v roku 1994 v likvidácii. Mesto požiadalo likvidátora aj ministerstvo dopravy o bezplatný prevod do svojho vlastníctva, k tomu ale nikdy nedošlo. Štátna organizácia areál v roku 1995 predala Milanovi Škoríkovi. Až do roku 2007 tu fungovalo dopravné ihrisko, potom však mesto o jeho prevádzku prestalo javiť záujem.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť