Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cestu, kde sa dolámala žena, opravia len sčasti

Komunikáciu provizórne opravia len na úseku, ktorý patrí mestu. Viceprimátor opravu prisľúbil už pred mesiacmi, keď sa tu stal vážny úraz.

Cestu za autobusovou stanicou kedysi tvorili betónové panely. Počas desaťročí sa rozpadli.(Zdroj: (MH))

NITRA. Rozpadnutá cesta, ktorá spája autobusovú a železničnú stanicu, sa konečne dočká aspoň provizórnej opravy. Mestské služby na nej pomocou asfaltovej obalovej zmesi vyrovnajú nerovnosti. Upravia však iba približne tretinu komunikácie - zvyšná časť totiž nepatrí mestu, ale dopravcovi Veolia Transport a súkromníkovi.

Riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko povedal, že opravu urobia do konca októbra.

Veolia Transport na otázku, či neuvažuje nad opravou svojej časti cesty, neodpovedala. Nevyjadrila sa ani k rekonštrukcii autobusovej stanice, ktorú avizuje už niekoľko rokov.

Takáto cesta vedie za autobusovou stanicou v krajskom meste. Foto: (mh)

Chrenko: Cesta nie je prioritná

Komunikácia sa nachádza za autobusovou stanicou, v katastrofálnom stave je už dlhé roky. Kedysi ju tvorili betónové panely, ktoré sa rozpadli. Dnes je na ceste prach a štrk, na viacerých miestach sú doslova diery. Je zarážajúce, že to kompetentných netrápi, keďže cesta spája dve stanice a denne sa ňou premelie množstvo ľudí.

Na situáciu sme upozornili mesto aj Veoliu ešte vo februári, keď sa na komunikácii stal vážny úraz. Žena, ktorá v tme stúpila do hlbokého výmoľu, si zlomila nos aj ľavú ruku.

Mestské služby najskôr tvrdili, že úsek, kde žena spadla, patrí Veolii, tá ale oponovala, že ide o mestskú časť. Viceprimátor Štefan Štefek nakoniec potvrdil, že úraz sa stal na mestskom úseku cesty. Prisľúbil, že ho dajú opraviť.

„Rozbitá cesta bude opravená ihneď, nepovažujeme ju za prioritnú, a preto sa dostala do harmonogramu prác až teraz,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko, keď sme sa ho spýtali na termín. Dodal, že opravia iba časť, ktorá patrí mestu.

Chodník je opravený, cesta je v otrasnom stave. Foto: (mh)

Náhradu škody nežiadala, robí na radnici

„Ruku mi operovali, mám v nej klin, vytrpela som si ukrutné bolesti,“ povedala nám zranená žena. Keďže ide o pracovníčku mesta, ktorému patrí časť cesty, nárok na odškodnenie si neuplatnila.

Úraz sa stal 22. februára večer. Verejné osvetlenie nesvietilo. „Obchádzala som plastové nádoby na chodníku, musela som zísť na cestu. V tme som stúpila do hlbokého výmoľu. Letela som dolu, tvár som zaborila do ďalšieho výmoľu,“ opísala nám pred časom situáciu zranená Nitrianka. Nebyť tohto prípadu, cestu by nikto neriešil.

Chodník, ktorý ju lemuje, je od septembra v lepšom stave. Nitrianska teplárenská spoločnosť totiž robila na tomto úseku rekonštrukciu tepelných rozvodov. Po jej ukončení musela dať chodník do poriadku, čo v tomto prípade znamenalo jeho opravu.

Mali by ste mali signalizovať potrebu opravy

Cesta za autobusovou stanicou je rozbitá už dlhé roky. Možno práve tento fakt by využili vlastníci ako poľahčujúcu okolnosť, keby ich niekto žaloval za úraz. Bránili by sa, že ľudia o zlom stave cesty vedia už roky, a preto mu majú prispôsobiť svoju chôdzu.

Ak vám to pripadá absurdné, mýlite sa. S rovnakým argumentom už na nitrianskom súde tento rok čiastočne uspeli Mestské služby. O odškodné sa s nimi súdila žena, ktorá si v roku 2008 dolámala obe ruky na chodníku na Damborského ulici. Súd jej priznal len 75 percent z požadovaných 3747 eur práve preto, že o prepadline na chodníku vedela roky.

Súd konštatoval: „Prepadlina sa na chodníku nachádzala niekoľko rokov, navrhovateľka o nej vedela a odporcovi nesignalizovala potrebu vykonania opravy.“ V rozsudku sa ďalej píše, že k úrazu došlo za dobrej viditeľnosti, žena tadiaľ prechádzala niekoľkokrát do týždňa, „a preto mala pri chôdzi na tomto mieste venovať zvýšenú opatrnosť“.

Ľudia, ktorí pravidelne chodia po rozbitej ceste pri stanici, by teda tiež mali našľapovať opatrne a vlastníkom by mali pre každý prípad „signalizovať potrebu vykonania opravy“. My sme ju signalizovali už pred niekoľkými mesiacmi. 

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť