Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Izabelu II v divadle pokrstili ružencom

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

NITRA. K úspešným slovenským autorkám sa zaradila Nitrianka Eva Ava Šranková. Vlani v lete vydala svoj debut Izabela - Láskou spútaní a v týchto dňoch sa na knižné pulty dostáva pokračovanie tohto historicko-romantického príbehu.

V knihe Izabela II – V tieni Notre-Dame opäť sledujeme osudy krásnej Isabely de Vosges, ktoré sa odvíjajú na pozadí skutočných historických udalostí vo Francúzsku a Taliansku polovice 15. storočia.

Symbol lásky a odpustenia

Vyštudovaná chemička píše popri práci, ktorej sa venuje s manželom v ich spoločnej firme. Literatúra a história sú jej životnými koníčkami, a tak nečudo, že ľúbostné príbehy sú v jej knihách úzko späté so skutočnými dejinnými udalosťami.

Fascinuje ju najmä stredovek, ktorý – hoci s pozlátkou nádhery, bohatstva a pompéznosti - neprial ženám často ani z tých najbohatších vrstiev.

Pokračovanie príbehu vášne, lásky a zrady Eva Ava Šranková predstavila v Divadle Andreja Bagara. Knihu Izabela II do života uviedla Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice. „Knihu pokrstila ružencom - chcela som niečo netradičné, čo tu ešte nebolo, navyše to súvisí s knihou. Ruženec s krížom je symbolom Kristovej obety, lásky a odpustenia, rovnako aj Izabelin príbeh v sebe nesie toto posolstvo,“ vysvetlila spisovateľka.

Čitateľ sa v „dvojke“ zoznámi s ďalšími osudmi šľachtičnej Izabely, dcéry Filipa a Anny, ktorým osud a najmä Annin despotický otec nedopriali byť spolu. Na neľahkej ceste životom krásna Izabela stretáva mnohých ľudí - obdivovateľov i protivníkov. Nachádza lásku, vášeň, nezištné priateľstvo, obdiv, ale aj nenávisť a intrigy. Musí prekonať nejednu prekážku, kým nájde lásku, odpustenie a naplnenie svojho života.

V pozadíIzabelinho príbehu sa objavuje množstvo historických postáv ako napríklad René Lotrinský, Karol VII., Mária d´Anjou, Jolanda Aragónska či Jean „Bastard“ Orleánsky.

Každému, čo si zaslúži

„Izabeline osudy, ktorých dejiskom sú striedavo stredoveké Lotrinsko, Nancy, Orleans, Angres, Florencia a nakoniec Paríž, sa v tejto knihe uzavrú. Či šťastne? Myslím, že áno, aj keď pre mnohých bude možno vyvrcholenie prekvapením, no ja osobne nemám rada presladené happyendy. Každá postava dostane to, čo si zaslúži,“ pokračuje Eva Ava Šranková. „Moja kniha prináša jednu podstatnú myšlienku, že iba vášeň pre vzťah nestačí, dôležitá je aj vzájomná láska, úcta, dôvera a pochopenie, aby sa vzťah nezrútil ak domček z kariet.“

Okrem prózy je Nitrianka aj autorkou poézie a poviedok. Jedna z jej básní sa objavila aj v najnovšej knihe. „Ľuďom sa páčia moje verše, mám ich asi 30, ale knižne ich nechcem vydať. Necítim sa byť poetkou,“ vraví Šranková. „Na druhej strane, básňami si čistím dušu, je v nich to, čo ma trápi aj čo sa mi páči.“

Hriechy mocných ako srdcovka

Hoci Šrankovej druhá kniha vyšla len nedávno, spisovateľka už pracuje na ďalšom titule. Nebude to nijaké voľné pokračovanie Izabeliných osudov, ale pútavá beletria doplnená historickými faktami. Kniha s názvom Hriechy mocných už prešla redakčným čítaním a podľa edičného plánu vydavateľstva by mohla vyjsť najskôr na jar budúceho roka.

„Cítim, že tento román bude mojou srdcovkou. Zamerala som s v ňom na ženskú pocitovosť, knihu som písala, keď som bla šťastná a je to z nej aj cítiť,“ pokračuje autorka. „Pri jej čítaní si čitateľ bude môcť položiť otázku, čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku. Najmä v prípade, keď štátne či rodinné záujmy boli nadradené prirodzeným ľudským citom. Kniha popri ľudských osudoch ponúkne aj históriu komplikovaných vzťahov v časoch talianskych komún a bojov v severnom Taliansku, zachytáva aj priebeh storočnej vojny.“

V popredí spomínaných udalostí bude čitateľ sledovať ľúbostný príbeh Francescy di Valetta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyrana „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Krásna a zbožňovaná žena mnohých vznešených mužov napokon nachádza svoje najväčšie šťastie aj utrpenie v hlbokej láske k priateľovi z detstva Enzovi di Challant.

Nitrianska spisovateľka Eva Ava Šranková so svojou novinkou.

Pesničku o Izabele od Kataríny Hasprovej ako prekvapenie autorke zaspievali Kristína Karabínošová a Marek Muzika z krajskej knižnice. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Po stopách cukrárov - otca a syna Sacherovcov

Sacher neznamená iba tortu, ale tiež legendu. Pomenovanie nesie aj sieť hotelov.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Na Slovane hrali sovietsku hymnu, Kazaške spievali o prostitútkach

Pre športovca je to slávnostný moment. Niekedy si ale organizátori hymnu jednoducho zmýlia.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť