Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Izabelu II v divadle pokrstili ružencom

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

NITRA. K úspešným slovenským autorkám sa zaradila Nitrianka Eva Ava Šranková. Vlani v lete vydala svoj debut Izabela - Láskou spútaní a v týchto dňoch sa na knižné pulty dostáva pokračovanie tohto historicko-romantického príbehu.

V knihe Izabela II – V tieni Notre-Dame opäť sledujeme osudy krásnej Isabely de Vosges, ktoré sa odvíjajú na pozadí skutočných historických udalostí vo Francúzsku a Taliansku polovice 15. storočia.

Symbol lásky a odpustenia

Vyštudovaná chemička píše popri práci, ktorej sa venuje s manželom v ich spoločnej firme. Literatúra a história sú jej životnými koníčkami, a tak nečudo, že ľúbostné príbehy sú v jej knihách úzko späté so skutočnými dejinnými udalosťami.

Fascinuje ju najmä stredovek, ktorý – hoci s pozlátkou nádhery, bohatstva a pompéznosti - neprial ženám často ani z tých najbohatších vrstiev.

Pokračovanie príbehu vášne, lásky a zrady Eva Ava Šranková predstavila v Divadle Andreja Bagara. Knihu Izabela II do života uviedla Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice. „Knihu pokrstila ružencom - chcela som niečo netradičné, čo tu ešte nebolo, navyše to súvisí s knihou. Ruženec s krížom je symbolom Kristovej obety, lásky a odpustenia, rovnako aj Izabelin príbeh v sebe nesie toto posolstvo,“ vysvetlila spisovateľka.

Čitateľ sa v „dvojke“ zoznámi s ďalšími osudmi šľachtičnej Izabely, dcéry Filipa a Anny, ktorým osud a najmä Annin despotický otec nedopriali byť spolu. Na neľahkej ceste životom krásna Izabela stretáva mnohých ľudí - obdivovateľov i protivníkov. Nachádza lásku, vášeň, nezištné priateľstvo, obdiv, ale aj nenávisť a intrigy. Musí prekonať nejednu prekážku, kým nájde lásku, odpustenie a naplnenie svojho života.

V pozadíIzabelinho príbehu sa objavuje množstvo historických postáv ako napríklad René Lotrinský, Karol VII., Mária d´Anjou, Jolanda Aragónska či Jean „Bastard“ Orleánsky.

Každému, čo si zaslúži

„Izabeline osudy, ktorých dejiskom sú striedavo stredoveké Lotrinsko, Nancy, Orleans, Angres, Florencia a nakoniec Paríž, sa v tejto knihe uzavrú. Či šťastne? Myslím, že áno, aj keď pre mnohých bude možno vyvrcholenie prekvapením, no ja osobne nemám rada presladené happyendy. Každá postava dostane to, čo si zaslúži,“ pokračuje Eva Ava Šranková. „Moja kniha prináša jednu podstatnú myšlienku, že iba vášeň pre vzťah nestačí, dôležitá je aj vzájomná láska, úcta, dôvera a pochopenie, aby sa vzťah nezrútil ak domček z kariet.“

Okrem prózy je Nitrianka aj autorkou poézie a poviedok. Jedna z jej básní sa objavila aj v najnovšej knihe. „Ľuďom sa páčia moje verše, mám ich asi 30, ale knižne ich nechcem vydať. Necítim sa byť poetkou,“ vraví Šranková. „Na druhej strane, básňami si čistím dušu, je v nich to, čo ma trápi aj čo sa mi páči.“

Hriechy mocných ako srdcovka

Hoci Šrankovej druhá kniha vyšla len nedávno, spisovateľka už pracuje na ďalšom titule. Nebude to nijaké voľné pokračovanie Izabeliných osudov, ale pútavá beletria doplnená historickými faktami. Kniha s názvom Hriechy mocných už prešla redakčným čítaním a podľa edičného plánu vydavateľstva by mohla vyjsť najskôr na jar budúceho roka.

„Cítim, že tento román bude mojou srdcovkou. Zamerala som s v ňom na ženskú pocitovosť, knihu som písala, keď som bla šťastná a je to z nej aj cítiť,“ pokračuje autorka. „Pri jej čítaní si čitateľ bude môcť položiť otázku, čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku. Najmä v prípade, keď štátne či rodinné záujmy boli nadradené prirodzeným ľudským citom. Kniha popri ľudských osudoch ponúkne aj históriu komplikovaných vzťahov v časoch talianskych komún a bojov v severnom Taliansku, zachytáva aj priebeh storočnej vojny.“

V popredí spomínaných udalostí bude čitateľ sledovať ľúbostný príbeh Francescy di Valetta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyrana „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Krásna a zbožňovaná žena mnohých vznešených mužov napokon nachádza svoje najväčšie šťastie aj utrpenie v hlbokej láske k priateľovi z detstva Enzovi di Challant.

Nitrianska spisovateľka Eva Ava Šranková so svojou novinkou.

Pesničku o Izabele od Kataríny Hasprovej ako prekvapenie autorke zaspievali Kristína Karabínošová a Marek Muzika z krajskej knižnice. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 988
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 824
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 575
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 567
  5. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 493
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 292
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 226
  10. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 189

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť