Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Archív má originál Štefánikovho pasu z roku 1906

Monarchia bránila bohatším vycestovať. Naopak, cestovanie chudoby za prácou ju odbremeňovalo, o odkázaných sa po ich odchode do cudziny aspoň nemusela starať.

V pase Štefánika je aj francúzsko-maďarský popis jeho postavy.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

IVANKA PRI NITRE. Štátny archív v Nitre v týchto dňoch dokončuje inventarizáciu podžupanských a pasových písomností Nitrianskej župy z druhej polovice 19. a zo začiatku 20. storočia. Bolo to obdobie vzdelanosti aj priemyselného rozletu, ale aj obdobie silného vysťahovalectva za prácou.

V tom čase sa teda cestovalo pomerne veľa. Bohatší chodili do zahraničia na dovolenky, zdravotné pobyty, navštevovali sa spríbuznené šľachtické rody, chudobnejší si za hranicami monarchie zháňali prácu.

Miesto fotky Štefánikov opis

V dokladoch z tohto obdobia sa celkom vyníma jeden nenápadný šedý pas. Patril totiž známemu slovenskému politikovi, generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Pas mu vydali, keď mal 26 rokov. Nie je v ňom žiadna fotka, zato ale nechýba francúzsko-maďarský popis postavy a tváre Štefánika. Podľa neho bol politik stredne vysokej postavy, mal trošku predĺženú tvár, plnú bradu a nosil fúzy. O jeho očiach vravia, že boli modré, no podľa pasu ich mal sivé. Zachovaný pas tiež hovorí o 'normálnych ústach' a 'riadnom' nose. Popisuje aj materinské znamienko, nie je však zrejmé, na ktorej časti jeho tela malo byť.

Do kolónky zamestnanie si Štefánik napísal astronóm. Za bydlisko označil Paríž, do miesta pôvodu napísal Brezovú. Pas vlastnoručne podpísal.

Mladého Štefánika lákal svet

Doklad umožňoval Štefánikovi vycestovať do ktorejkoľvek krajiny sveta. Je však zrejmé, že o pas si požiadal, aby mohol cestovať do Ruska, kde bol v rokoch 1906 a 1907 niekoľkokrát. S jeho cestami súhlasil podžupanský úrad – svedčí o tom potvrdenie, ktoré tiež majú v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre.

„Do Ruska sa Štefánik zrejme dostal cez niekoľko krajín, je tu napríklad pečiatka z ruského konzulátu v Berlíne. Už v mladom veku badať jeho sklony cestovať za vedeckými poznatkami tam, kde boli na vyššej úrovni,“ hovorí Šarlota Drahošová, riaditeľka archívu.

Pre cestovanie ale platili obmedzenia. V archíve majú dôkazy o tom, že zámožnejším bránila monarchia vo vycestovaní. Prečo? „Nechceli, aby nezostali v zahraničí a vyvážali kapitál von. Zdôvodňovali to tým, že bohatí nemajú dôvod cestovať za prácou von. Pre monarchiu bolo výhodnejšie, keď cestovali chudobnejší – nemuseli sa o nich starať,“ povedala Šarlota Drahošová. Štefánik ale evidentne cestoval za vzdelávaním a vedou.

Nehoda alebo atentát?

Milan Rastislav Štefánik bol generálom francúzskej armády, zakladateľom česko-slovenského štátu a prvým československým ministrom vojny.

Zahynul v roku 1919 pri páde lietadla počas návratu domov. Dodnes sa špekuluje, že išlo o atentát, na ktorom by mohlo mať záujem viac strán.

Riaditeľka archívu Šarlota Drahošová vyčítala informácie zo Štefánikovho pasu písaného francúzsko-maďarsky.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť