Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
PO ÚSPEŠNOM ABSOLVOVANÍ TROJTÝŽDŇOVÉHO CVIČENIA NA LEŠTI DOSIAHLA HODNOTENIE COMBAT READY

Práporová skupina z Nitry certifikovaná na pôsobenie v NATO

Nitrianska 12. mechanizovaná práporová skupina Ozbrojených síl SR bude od začiatku budúceho roka zaradená do zásobníka síl Severoatlantickej aliancie (NATO) a bude môcť byť nasadená v operáciách pod velením NATO.

Nitrianska 12. mechanizovaná práporová skupina Ozbrojených síl SR bude od začiatku budúceho roka zaradená do zásobníka síl Severoatlantickej aliancie (NATO) a bude môcť byť nasadená v operáciách pod velením NATO.

NITRA. Taký je výsledok certifikačného cvičenia Fort Pribina 2012, ktoré vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť prebieha od 4. do 26. októbra, pričom previerková fáza od pondelka 22. októbra. Po úspešnom absolvovaní cvičenia dosiahla 12. mechanizovaná práporová skupina hodnotenie Combat Ready, čo znamená operačnú pripravenosť a certifikáciu na pôsobenie v NATO.

Cvičenie Fort Pribina 2012 je tento rok najväčším vojenským cvičením, a to nielen počtom vojakov a techniky, ale hlavne jeho komplexnosťou. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 940 vojakov so 190 kusmi techniky, okrem jednotiek 12. mechanizovanej práporovej skupiny aj ďalšie jednotky bojovej podpory a bojového zabezpečenia a participujú na ňom všetky operačné veliteľstvá. Jeho program kopíruje reálne nasadenie jednotiek v krízovej oblasti, pričom najdôležitejšou fázou je obnova stabilného a bezpečného prostredia v oblasti, čo si vyžaduje reagovanie na rôzne incidenty. Po obnove bezpečnosti nastupuje fáza udržania dosiahnutého bezpečnostného prostredia až do odovzdania oblasti lokálnym bezpečnostným silám.

Ako uviedol veliteľ 12. mechanizovanej práporovej skupiny podplukovník Štefan Acsai, cvičenie skutočne simulovalo reálne podmienky mierových operácií NATO, ako ich pozná zo svojich skúseností, keďže osobne bol dvakrát nasadený v Kosove a dvakrát v Afganistane. „Plnili sme úlohy mierových operácií štandardne tak, ako ich plnia jednotky Aliancie vonku v zahraničí, napríklad v Afganistane alebo kdekoľvek vo svete. Konkrétne to bolo zaujímanie základne, obrana a ochrana týchto základní, sprevádzanie humanitárnych konvojov a práca vonku s verejnosťou. V záverečnej, útočnej operácii sme sa pripravovali na potlačenie povstalcov,“ povedal Ascai. Na cvičenie sa dnes prišli pozrieť aj prezident Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč.

SITA k správe vydá zvukovú správu

SITA k správe vydá video

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť