Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci otočili, mestské podniky nezlúčia

Návrh na zlúčenie kritizovali riaditelia podnikov, podľa nich bol absolútne nepripravený a šitý horúcou ihlou.

Poslanci opakovanie zmenili názor.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Zlúčiť, nezlúčiť, zlúčiť a zase nezlúčiť. Takto nejako vyzerá za posledných pár mesiacov 'koncepcia' toho, ako majú vyzerať mestské podniky v Zlatých Moravciach.

Len za posledných pár dní sa odhlasované zlučovanie podnikov dokázalo premeniť zase na nezlučovanie. Kým na septembrovom zastupiteľstve poslanci navrhli, aby sa z troch mestských podnikov stal jeden, minulý týždeň si to rozmysleli. Uznesenie o zlúčení podnikov plánované na koniec roka zrušili.

Tomajko: Návrh šitý horúcou ihlou

Podľa pôvodného návrhu sa mali zlučovať tri podniky – Záhradnícke služby, Technické služby a Mestské stredisko kultúry a športu. Skončiť mali 31. decembra. Od januára mala namiesto nich vzniknúť nová príspevková organizácia s názvom Mestské služby mesta Zlaté Moravce.

Návrh kritizovala radnica aj niektorí riaditelia súčasných mestských podnikov. „Je to nepripravené, šité horúcou ihlou,“ povedal Marián Tomajko, šéf Záhradníckych služieb a už dlhú dobu jediný riaditeľ mestského podniku, ktorý nie je iba povereným riaditeľom.

Primátor návrh nazval nesystémovým, poukazoval na to, že o prácu príde 90 ľudí, keďže formálne návrh rátal so zánikom všetkých troch podnikov ku koncu roka. „Materiál o zrušení podnikov predložil narýchlo a priamo na rokovaní zastupiteľstva poslanecký klub Smer a KDH a nikto iný nemal možnosť sa s ním vopred oboznámiť,“ kritizoval primátor Peter Lednár (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS).

Vozárová: Chýbalo prepojenie

Poslanci chceli podniky zrušiť z viacerých dôvodov. Argumentovali neúnosnou legislatívnou a právnou situáciou mestských podnikov ale aj tým, že vznikom iba jedného podniku sa ušetria náklady na manažment.

Zlučovanie tak, ako bolo navrhnuté, kritizovala na začiatku minulotýždňového mestského zastupiteľstva právnička mesta Mária Vozárová. Povedala, že poslanci síce schválili zrušenie troch podnikov a vznik nového, medzi nimi ale nespravili žiadne väzby. Nebolo teda jasné, čo bude so záväzkami existujúcich podnikov, ani to, ako dopadnú súčasní zamestnanci.

„Keďže ste sa rozhodli, že chcete jeden podnik, pripravili sme materiál, ktorý to celé sprecízni a vytvorí väzbu na novú nástupnícku organizáciu,“ povedala Vozárová zboru.

Ten to ale odmietol a na návrh poslankyne Evy Dubajovej (KDH) zrušil svoje predošlé uznesenie o zlúčení podnikov.

Poslanci otočili

Prekvapivý obrat v názore väčšiny poslancov dôvodila Dubajová napríklad tým, že materiál o zlúčení neprešiel komisiami ani mestskou radou. Prekážalo jej tiež to, že nebola preukázaná ekonomická výhodnosť zlúčenia podnikov.

„Všetky podniky vykonávajú špeciálne činnosti v prospech občanov, k ich činnosti neboli pripomienky. Nevidím dôvod rušiť niečo, čo funguje,“ zaskočila Dubajová Vozárovú aj Lednára.

„To ste minule nevedeli, keď ste zlúčenie podnikov navrhli?“ spýtal sa poslancov primátor.

„Teraz sú nové súvislosti, niektoré skutočnosti sú mne známejšie ako boli predtým,“ odvetil mu poslanec Dušan Husár (SDKÚ).

Primátor Lednár po rokovaní povedal, že poslancom v skutočnosti nešlo o zlepšenie fungovania mestských podnikov a ich zefektívnenie. „Ak by to tak bolo, určite by sa týmto problémom museli zaoberať podrobne a na odbornej úrovni, čo sa bohužiaľ neuskutočnilo,“ podotkol primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť