Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ľudia na Pivovarskej ulicii žijú v obave, či na nich niečo nespadne

Opakované žiadosti na vyňatie budovy Pamiatkový úrad v Bratislave obyvateľom zamietol.

(Zdroj: (LAZ))

SEREĎ. Budova bývalého pivovaru na Pivovarskej ulici v Seredi potrebuje nevyhnutnú opravu fasády, a to nielen z estetického, ale najmä z bezpečnostného hľadiska, vravia jej obyvatelia. Zdevastovaná omietka totiž neustále padá a ohrozuje okoloidúcich.
Pristúpiť k rekonštrukcii zo dňa na deň je však nemožné. Na pohľad „barabizňa“ je totiž v skutočnosti národnou kultúrnou pamiatkou. Akékoľvek zásahy na nej musí najprv odsúhlasiť pamiatkový úrad.

Rekonštruovali strechu

Budova na Pivovarskej ulici má takmer dvesto rokov. V zozname kultúrnych pamiatok je zapísaná od roku 1986. Skladá sa z troch častí, pivovaru, sýpky a bytového domu. Keďže sú stavebne spojené, sú chránené ako celok.
V bytovke sú štyri súkromné byty, ktoré ich majitelia väčšinou zdedili. Už rok sa snažia svoju časť vyňať z pamiatkovej ochrany, aby si mohli opraviť fasádu. Tú totiž nemôžu rekonštruovať bez dodržania určitých pokynov pamiatkarov.

Opakované žiadosti na vyňatie však Pamiatkový úrad v Bratislave obyvateľom zamietol. Nevyhovujúci stavebno-technický stav objektu nie je podľa úradu dôvodom na zrušenie národnej kultúrnej pamiatky alebo jej časti, objekt stále preukazuje pamiatkové hodnoty.

„Nevedia nás pochopiť, my tu žijeme v obave, či na nás niekedy niečo nespadne. Niektoré kritické miesta sme museli pre našu bezpečnosť odraziť, predsa nebudeme čakať, že to niekomu spadne na hlavu,“ vraví Róbert Beluský.

Ich „naťahovačky“ s pamiatkarmi, ako vravia, začali už v roku 2004, keď chceli vymeniť strechu, pretože pôvodná zatekala. Strecha bola deravá aj na miestach, ktorých vtedajším vlastníkom boli Domáce potreby Bratislava, štátny podnik v likvidácii. Opravil ich sčasti až nový majiteľ, ktorým je v súčasnosti súkromná pod-nikateľka z Hlohovca. Jej zámerom je podľa našich informácií vybudovanie malometrážnych bytov.

Na rekonštrukciu strechy požiadali obyvatelia bytovky o grant z ministerstva kultúry, najprv v roku 2004, potom v roku 2006. Hoci im ministerstvo schválilo vyše 9-tisíc eur, nikdy ich nedostali. Dôvodom bolo „administratívne pochybenie na strane poskytovateľa dotácie“, čiže ministerstva kultúry. Podľa hovorcu Jozefa Bednára boli finančné prostriedky vrátené do štátneho rozpočtu.
Strechu si tak obyvatelia bytovky museli spraviť svojpomocne na vlastné náklady. Vyšla ich na zhruba 7-tisíc eur.

Obnova na etapy

K zámeru obnovy fasády vydal Krajský pamiatkový úrad v Trnave právoplatné rozhodnutie. Spolu s ním odsúhlasil aj návrh technologického postupu.
Obnova si podľa úradu vyžaduje práce umelecko-remeselného charakteru, ktoré je nutné vykonávať pod dohľadom zodpovedného reštaurátora. Predpokladá sa totiž, že na čelnej fasáde sa nájde nejaký historický nápis s letopočtom, preto je potrebný človek, ktorý vie, ako to fixovať.

Majitelia bytovky by nemali pri prácach povolené napríklad celoplošne odstrániť o-mietky, mohli by iba tie, ktoré sú poškodené a nesúdržné, museli by zachovať všetky plastické štukové prvky na fasádach či korunnú rímsu. Museli by dať vypracovať návrh na sanáciu proti zemnej vlhkosti „bytovky“ oprávnenej osobe, ktorá ho musí vopred prekonzultovať s pamiatkarmi.

„Tieto stanovené podmienky aj finančne a podľa nášho názoru aj zbytočne zvyšujú náklady súvisiace s fasádou bytovky a sú aj časovo náročné. Keby sme si to omietli sami a na vlastné náklady, stálo by nás to zhruba 15-tisíc eur, takto nás to vyjde možno až na 40-50-tisíc eur. Ak by sme sa chceli uchádzať o grant, musíme mať na účte 30 percent z hodnoty, ktorú pýtame. To, samozrejme, nemáme. A tiež nie je isté, či grant dostaneme, respektíve jeho plnú sumu,“ hovorí Zuzana Molnárová.

„Peniaze z grantu nemôžeme zaručiť, tie prideľuje ministerstvo, môžeme ho len odporučiť grantovej komisii, ktorá posudzuje podané projekty. Grantové kolá sa vyhlasujú každý rok, vlani túto možnosť nevyužili, podľa mňa mali veľkú šancu,“ vraví pamiatkar Rastislav Petrovič.
Obyvateľom bytovky odporúča postupnú obnovu fasády.

„Ak im praská a vlhne dom, najprv musia zavolať statika a odborníka na sanáciu vlhkosti. Predsa ani vy by ste si najprv nevymaľovali dom a až potom opravovali strechu, keď viete, že medzitým vám môže zatekať,“ argumentuje Petrovič.

Práce by mal podľa neho spraviť štukatér pod dohľadom reštaurátora, keďže nejde o žiadnu náročnú rokokovú či barokovú výzdobu, nemalo by to byť finančne ani časovo náročné.
„Ak odborník urobí odborné veci, ostatné si môžu spraviť svojpomocne.“

Možnosti obnovy

Obyvatelia sa vo veci obrátili aj na radnicu. „Finančná pomoc vlastníkom bytov v pamiatkovo chránenom objekte nie je zo zákona možná,“ vysvetľuje viceprimátor Ľubomír Veselický.
Dodal, že ak by Krajský pamiatkový úrad v Trnave požiadal o stanovisko mesta na vyňatie časti objektu s bytmi z evidencie pamiatkovo chránených objektov, k požiadavke vlastníkov bytov by bolo kladné.
Budovou bývalého pivovaru sa bude tento mesiac zaoberať aj ministerstvo kultúry.

„Na základe podnetu jedného z majiteľov bytov minister kultúry poveril pamiatkovú inšpekciu výkonom ústredného štátneho dohľadu vo veci kultúrnej pamiatky. Preveríme konanie krajského pamiatkového úradu a zistíme stav objektu a možnosti jeho obnovy,“ upresňuje hovorca.

FOTO: (LAZ)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 8 264
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 582
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 166
  4. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 787
  5. Vargová z Veselí do Šale 456
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 349
  7. Ivan Veľký 324
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 271
  9. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 260
  10. Neded s cenným víťazstvom 232

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Mladík narazil autom do plotu, zomrel pri prevoze + foto

Tragická nehoda sa stala okolo polnoci v obci Váhovce. Mladý šofér zomrel pri prevoze do nemocnice.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Kam vyraziť