Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Partizán, ktorého mali za mŕtveho, oslávil 90. narodeniny

Meno 'padlého' Kolomana Hamara bolo podľa niektorých aj na pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Potvrdiť sa to ale nedá, pamätník v roku 2004 rekonštruovali a Hamar tam teraz nefiguruje.

Úrady ho ešte za vojny označili za mŕtveho, on teraz oslávil deväťdesiatku. Koloman Hamar.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NOVÁ VES NAD ŽITAVOU. Usmievavého a urozprávaného Kolomana Hamara si celá dedina pamätá ako poštára Kalmanka. Štyridsať rokov robil poštového doručovateľa v obci, ktorú pomáhal oslobodzovať.

Bolo to práve pred koncom vojny, keď Kolomanovi kamaráti nevychádzali z úžasu pri stretnutí s ním. Mysleli si snáď, že vidia zjavenie. Meno Kolomana totiž figurovalo na zozname mŕtvych. Dokonca boli svedkovia, ktorí tvrdia, že na niektorom z cintorínov videli kameň s jeho vyrytým menom.

Divoká rieka

Človek, ktorý prežil svoju vlastnú smrť, pochádzal z roľníckej rodiny. S rodičmi chodil pracovať do Francúzska, kde sa po prvý raz dostal už ako dvojročný. Mama pestovala zeleninu, otec sa v krajine galského kohúta živil ako šofér. Koloman rodičom začal pomáhať v ich práci už ako trinásťročný.

V roku 1940 chcel vstúpiť do armády, ale keď Nemci napadli Paríž, odišiel domov. Tu v roku 1942 narukoval do armády. Absolvoval takmer ročný výcvik u radistov, v roku 1943 ho vyviezli na Krym. Po pol roku dezertoval a išiel k partizánom.

Osudným sa mu stal prechod cez Hron, Koloman sa v silnom prúde takmer utopil. „Boli tam aj mŕtvi a mnohí ďalší, ktorí kričali o pomoc. Ale čo pomôžem, keď sám nemôžem?“ spomína si na náročný prechod rozbúrenou riekou pán Hamar.

Nebavilo ma pozerať, či som mŕtvy

Život mu zachránila biela pláštenka ušitá z padáku, ktorá sa zachytila na konári. Ťažko raneného Kolomana vytiahli z rieky a uložili v gazdovskom dome. Tri dni bol v bezvedomí.

Jeho spolubojovníci sa nazdávali, že počas prechodu cez Hron sa utopil. Úrady ho preto vyhlásili za mŕtveho.

O to väčšie bolo prekvapenie jeho kamarátov a spolubojovníkov, keď sa Koloman zrazu zjavil. Mnohí nielenže na vlastné oči videli jeho úmrtný list, ale našli sa aj takí, čo tvrdia, že jeho meno bolo vyryté na jednom z cintorínov. Dnes už ale nikto nevie povedať, kde mal cintorín s Kolomanovým náhrobkom stáť.

A ako to s odstupom času vníma 'padlý' Koloman, ktorý sa cez víkend dožil okrúhlej deväťdesiatky? Svoj úmrtný list roztrhal, hoci to mu bolo málo platné - záznam o jeho smrti už mali aj na 'vyšších miestach'. S tým si však už partizán hlavu nelámal. „Nechodil som už pozerať, či som mŕtvy alebo nemŕtvy, to človeka nebaví akosi,“ povie so šibalským úsmevom oslávenec.

Oslobodzoval aj rodnú dedinu

Po zotavení sa Koloman znovu vrátil k partizánom. Zúčastnil sa bojov o Banskú Štiavnicu, Kalnú nad Hronom, Čajkov, Uhliská, Rudno nad Hronom, Voznicu, Nevidzany a 27. marca 1945 oslobodzoval aj svoju rodnú obec, Novú Ves nad Žitavou.

Pána Hamara pri príležitosti jeho 90. narodenín ocenil minister obrany. „Vzhľadom na to, že je aj vojnový veterán, ktorý sa v dobe národného oslobodzovacieho boja priamo zúčastnil bojov aj v SNP aj ďalej so sovietskou armádou, minister obrany sa rozhodol udeliť mu pamätnú medailu ministra tretieho stupňa,“ povedal Pavel Marko, vedúci oddelenia vojnových veteránov na ministerstve obrany. Veteránov, ktorí sa dožili takéhoto krásneho veku, podľa Marka paradoxne nie je mnoho.

Pavel Marko z ministerstva obrany odovzdáva pánovi Hamarovi ocenenie.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Dlhovekosť? Jedine pohybom

Dnes je z Kolomana čiperný deväťdesiatnik, ktorý sa teší z piatich vnúčat a piatich pravnúčat. Ku krásnemu veku mu možno napomohol aj predčasný úmrtný list, lebo ako sa hovorí, o kom tvrdia, že zomrel a pritom žije, dožije sa pekného veku. Koloman Hamar to ale berie o čosi prozaickejšie. Za svojou dlhovekosťou vidí hlavne aktívny život. „Pohyb, to je základ,“ tvrdí dodnes. A dokazuje to aj svojim životom – veď dodnes keď len môže, chytí do ruky klasickú ručnú kosu a poberie sa do záhrad pracovať.


FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kam vyraziť