Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Partizán, ktorého mali za mŕtveho, oslávil 90. narodeniny

Meno 'padlého' Kolomana Hamara bolo podľa niektorých aj na pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Potvrdiť sa to ale nedá, pamätník v roku 2004 rekonštruovali a Hamar tam teraz nefiguruje.

Úrady ho ešte za vojny označili za mŕtveho, on teraz oslávil deväťdesiatku. Koloman Hamar.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NOVÁ VES NAD ŽITAVOU. Usmievavého a urozprávaného Kolomana Hamara si celá dedina pamätá ako poštára Kalmanka. Štyridsať rokov robil poštového doručovateľa v obci, ktorú pomáhal oslobodzovať.

Bolo to práve pred koncom vojny, keď Kolomanovi kamaráti nevychádzali z úžasu pri stretnutí s ním. Mysleli si snáď, že vidia zjavenie. Meno Kolomana totiž figurovalo na zozname mŕtvych. Dokonca boli svedkovia, ktorí tvrdia, že na niektorom z cintorínov videli kameň s jeho vyrytým menom.

Divoká rieka

Človek, ktorý prežil svoju vlastnú smrť, pochádzal z roľníckej rodiny. S rodičmi chodil pracovať do Francúzska, kde sa po prvý raz dostal už ako dvojročný. Mama pestovala zeleninu, otec sa v krajine galského kohúta živil ako šofér. Koloman rodičom začal pomáhať v ich práci už ako trinásťročný.

V roku 1940 chcel vstúpiť do armády, ale keď Nemci napadli Paríž, odišiel domov. Tu v roku 1942 narukoval do armády. Absolvoval takmer ročný výcvik u radistov, v roku 1943 ho vyviezli na Krym. Po pol roku dezertoval a išiel k partizánom.

Osudným sa mu stal prechod cez Hron, Koloman sa v silnom prúde takmer utopil. „Boli tam aj mŕtvi a mnohí ďalší, ktorí kričali o pomoc. Ale čo pomôžem, keď sám nemôžem?“ spomína si na náročný prechod rozbúrenou riekou pán Hamar.

Nebavilo ma pozerať, či som mŕtvy

Život mu zachránila biela pláštenka ušitá z padáku, ktorá sa zachytila na konári. Ťažko raneného Kolomana vytiahli z rieky a uložili v gazdovskom dome. Tri dni bol v bezvedomí.

Jeho spolubojovníci sa nazdávali, že počas prechodu cez Hron sa utopil. Úrady ho preto vyhlásili za mŕtveho.

O to väčšie bolo prekvapenie jeho kamarátov a spolubojovníkov, keď sa Koloman zrazu zjavil. Mnohí nielenže na vlastné oči videli jeho úmrtný list, ale našli sa aj takí, čo tvrdia, že jeho meno bolo vyryté na jednom z cintorínov. Dnes už ale nikto nevie povedať, kde mal cintorín s Kolomanovým náhrobkom stáť.

A ako to s odstupom času vníma 'padlý' Koloman, ktorý sa cez víkend dožil okrúhlej deväťdesiatky? Svoj úmrtný list roztrhal, hoci to mu bolo málo platné - záznam o jeho smrti už mali aj na 'vyšších miestach'. S tým si však už partizán hlavu nelámal. „Nechodil som už pozerať, či som mŕtvy alebo nemŕtvy, to človeka nebaví akosi,“ povie so šibalským úsmevom oslávenec.

Oslobodzoval aj rodnú dedinu

Po zotavení sa Koloman znovu vrátil k partizánom. Zúčastnil sa bojov o Banskú Štiavnicu, Kalnú nad Hronom, Čajkov, Uhliská, Rudno nad Hronom, Voznicu, Nevidzany a 27. marca 1945 oslobodzoval aj svoju rodnú obec, Novú Ves nad Žitavou.

Pána Hamara pri príležitosti jeho 90. narodenín ocenil minister obrany. „Vzhľadom na to, že je aj vojnový veterán, ktorý sa v dobe národného oslobodzovacieho boja priamo zúčastnil bojov aj v SNP aj ďalej so sovietskou armádou, minister obrany sa rozhodol udeliť mu pamätnú medailu ministra tretieho stupňa,“ povedal Pavel Marko, vedúci oddelenia vojnových veteránov na ministerstve obrany. Veteránov, ktorí sa dožili takéhoto krásneho veku, podľa Marka paradoxne nie je mnoho.

Pavel Marko z ministerstva obrany odovzdáva pánovi Hamarovi ocenenie.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Dlhovekosť? Jedine pohybom

Dnes je z Kolomana čiperný deväťdesiatnik, ktorý sa teší z piatich vnúčat a piatich pravnúčat. Ku krásnemu veku mu možno napomohol aj predčasný úmrtný list, lebo ako sa hovorí, o kom tvrdia, že zomrel a pritom žije, dožije sa pekného veku. Koloman Hamar to ale berie o čosi prozaickejšie. Za svojou dlhovekosťou vidí hlavne aktívny život. „Pohyb, to je základ,“ tvrdí dodnes. A dokazuje to aj svojim životom – veď dodnes keď len môže, chytí do ruky klasickú ručnú kosu a poberie sa do záhrad pracovať.


FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 830
  2. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 444
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 443
  4. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 024
  5. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 910
  6. Liptákov zlomil Balaj 608
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 460
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 242
  9. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 225
  10. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 185

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kam vyraziť