Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Festival Cithara aediculae by mal pokračovať

Tridsiaty jubilejný ročník Cithary aediculae bol koncipovaný ako posledný. Organizátori by však aj po smrti Pavla Siku chceli renomovaný gitarový festival zachovať.

V úvodnom koncerte sa predstavil dramaturg festivalu Ján Labant.(Zdroj: (ČE))

Tridsiaty jubilejný ročník Cithary aediculae bol koncipovaný ako posledný. Organizátori by však aj po smrti Pavla Siku chceli renomovaný gitarový festival zachovať.

NITRA. V synagóge v stredu otvorili jubilejný 30. ročník Cithary aediculae. V prvom koncerte sa predstavil dramaturg a spoluzakladateľ tohto medzinárodného gitarového festivalu Ján Labant.

Nevedel o úmrtí

V svetovej premiére v ňom uviedol skladbu Slováka žijúceho v Austrálii Mariána Budoša. Festivalu a jeho zakladateľom venoval skladbu s názvom Cithara aediculae, opus 30. Okrem nej odzneli diela Dilermana Reisa, Štěpána Raka, Leonarda Bernsteina, Ariela Ramíreza a ďalších autorov.

„Keď ju písal, ešte nevedel, že autor a riaditeľ festivalu Pavol Sika zomrel. Do poslednej chvíle som to tajil, lebo by to asi trocha ovplyvnilo skladbu. Dokončil ju len v nedeľu 7. októbra, takže je to dnes pre mňa trošku adrenalín. Poslednú časť som cvičil len 9 dní, čo je trochu málo,“ povedal Ján Labant.

Gitarový vdovec

Vzhľadom na úmrtie Pavla Siku sa vyjadril aj k budúcnosti festivalu: „Tento ročník, ktorý je z finančných dôvodov o dva koncerty kratší, je asi posledný. Z mojej strany by som v ňom rád pokračoval, ale ja som v Žiline a festival je tu, takže by to chcelo ľudí z Nitry, ktorí by v ňom pokračovali. A neviem, či to bez Paľa Siku vôbec pôjde. Pri prípravách podujatia som s ním strávil 30 rokov, teraz sa cítim ako taká gitarová sirota alebo vdovec. Myslím si, že festival bude mať minimálne prestávku, kým sa veci dajú do poriadku. Uvidíme, som z toho smutný, ale verím, že sa niečo ešte podarí.“

Festival každé 2-3 roky

Možnosť pokračovania festivalu v pozmenenej podobe načrtla vdova po Pavlovi Sikovi Gabriela Sika Ferleťáková z agentúry Originál, ktorá festival otvorila. „Samotný Pavol Sika festival koncipoval ako posledný, ja sa v podstate držím jeho vôle s tým, že nechceme urobiť úplný koniec. Každý rok by sme chceli v rámci citharového týždňa zorganizovať aspoň jeden koncert s podtitulom Cithara aediculae, ktorý by bol na počesť Pavla Siku. A s istou periodicitou možno každé dva-tri roky by sme festival organizovali aj naďalej. Dramaturgom by bol stále pán Labant, ak by, samozrejme, súhlasil, pričom koncepcia festivalu by bola v podstate rovnaká,“ vysvetlila Gabriela Sika Ferleťáková.

Spomínali...

Tento rok sa na festivale okrem Jána Labanta predstavil mimoriadny poľský talent – gitarista Mateusz Kowalski a slovensko-talianske gitarové duo - Labantov žiak Adam Marec a Fabrizio Ferraro, ktorí sa spoznali na štúdiách v Taliansku. V závere prekvapil thajský umelec Ekachai Jearakul, ktorý vyhral asi 15 medzinárodných súťaží. Je na štúdiu v Salzburgu, tak to mal do Nitry bližšie.

Posledný festivalový večer sa niesol v spomienkovom duchu na Pavla Siku – v Trafačke pri gitarovej hudbe a premietaní festivalových fotografií.

150 koncertov

Festival má za sebou tri desiatky úspešných ročníkov, na ktorých sa predstavili gitarové esá zo Slovenska a mnohých krajín sveta. Je to spolu asi 150 koncertov a minimálne 120 interpretov. „Ak má vyzdvihnúť niektoré ročníky, tak určite bol výnimočný festival v roku 1999. Mali sme tu kvarteto z Austrálie, ktorých účinkovanie v Nitre som pripravoval 2-3 roky. Čakali sme na sponzorský príspevok z austrálskej inštitúcie. Zaujímavý bol aj rok 2005, kedy tu vystúpili Warchalovci a uviedli sme tri premiéry Mariána Budoša z Austrálie,“ zhodnotil históriu festivalu Ján Labant.

Gabriela Sika Ferleťáková vyjadrila vôľu na zachovanie festivalu v trochu pozmenenej podobe. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Kam vyraziť