Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitriansky evanjelický spevokol oslavuje 15 rokov

Výročie spevokol oslávi jubilejným koncertom už tento piatok.

Členov Nitrianskeho evanjelického spevokolu celé roky spája láska k hudbe aj úprimné ľudské priateľstvo.(Zdroj: PETER RAFAJ)

NITRA. Malé ale významné jubileum si v týchto dňoch pripomína Nitriansky evanjelický spevokol. Oslavuje 15 rokov svojho fungovania, počas ktorých pôsobí pod dirigentským vedením Katiny Kűhnovej.

Počiatky speváckeho zboru siahajú do predvojnových rokov, kedy sa na poste jeho dirigentov vystriedalo mnoho významných osobností. Jedným z nich bol aj známy nitriansky školský inšpektor a vojnový odbojár Matej Miškóci.

Jubilejný koncert v piatok

„Nitriansky evanjelický zbor počas svojej histórie veľakrát prerušil svoju činnosť, v časoch socializmu účinkoval len sporadicky. Po novembrovej revolúcii sa o jeho oživenie postaral evanjelický kantor Juraj Štefánik,“ hovorí Ivan Eľko, zborový farár evanjelickej cirkvi a.v. v Nitre a tiež radový člen spevokolu. „Posledných 15 rokov – od roku 1997 - zbor intenzívne pracuje pod vedením dirigentky Katiny Kűhnovej. Na nácviky sa schádza pravidelne raz či dvakrát týždenne. Zbor spieva nielen na slávnostných Službách Božích v kostole, ale vystupuje aj na festivaloch a prehliadkach na cirkevnej i necirkevnej pôde.“

Mnohokrát sa spevokol predstavil na mestských podujatiach, je známy tiež v zahraničí – účinkoval v Česku, Maďarsku, Srbsku aj Nemecku. Mottom spevokolu je podľa Ivana Eľka zvestovať Slovo Božie spevom a spevom tiež ozdobiť príležitosti hodné oslávenia.

Jedným z takýchto podujatí bude aj jubilejný koncert Nitrianskeho evanjelického spevokolu – bude v piatok 26. októbra o 17.30 h v evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre, vstup je voľný. Hudobný sprievod bude mať na starosti korepetítor Dušan Kovarčík, koncert bude moderovať Ivan Kűhn.

Láska k hudbe aj priateľstvo

Štvorhlasný zmiešaný spevokol má 34 členov z Nitry a okolia, členovia sa oslovujú krstným menami. Spevákov celé roky spája láska k hudbe, ale aj úprimné ľudské priateľstvo, úcta a vzájomná pomoc. Spoločné skúšky či tréma pred koncertmi vie ľudí zblížiť.

„Spolu si pripomínajú oslavy okrúhlych jubileí, raz ročne, zvyčajne v januári, sa stretávajú aj so svojimi bývalými členmi a sympatizantmi. Prácu Katiny Kűhnovej si veľmi vážime. Keď má cirkevný zbor svoj spevokol, je to dobré znamenie, že je tu ešte stále viera a ochota ľudí nezištne robiť niečo naviac,“ dodal Ivan Eľko.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť