Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nitrianka natáčala s rómskym "Karlom Gottom a Darou Rolins"

Mariena a Roman napodobňujú dve spevácke hviezdy. Natočili videoklip hitu Zvonky šťastia a túžia, aby ich idoly v osade navštívili. Film o nich žne úspechy na festivaloch.

Dvaja z tvorcov filmu - scenáristi a režiséri Jana Bučka a Marek Šulík.(Zdroj: ARCHÍV TVORCOV)

Mariena a Roman napodobňujú dve spevácke hviezdy. Natočili videoklip hitu Zvonky šťastia a túžia, aby ich idoly v osade navštívili. Film o nich žne úspechy na festivaloch.

NITRA. Nitrianka Jana Bučka sa spolu s Marekom Šulíkom režijne a scenáristicky podpísali pod pôvodnú slovenskú drámu Zvonky šťastia. Ak vám je názov povedomý, nemýlite sa. Ide o hit Karla Gotta a Darinky Rolincovej, no pohľad tvorcov mu dáva trošku inú príchuť.

Pre ostatných exoti

Vyše hodinový film, ktorý v Nitrania môžu vidieť v Cinemexe 23. októbra, divákov zavedie do asi 300-člennej rómskej osady Víťaz – Dolina, asi 80 km od Prešova. Jeho obyvatelia Mariena a Roman - bratranec a sesternica – sú pre ostatných exotmi.

Každý z nich má svoju rodinu a deti, no niečo majú spoločné len oni dvaja. Spája ich obdiv ku Karlovi Gottovi a Dare Rolins.

Zbierajú a vymieňajú si výstrižky z časopisov, spolu nacvičujú pesničky z ich repertoáru a prepožičiavajú si ich identity. Napriek očakávaniam v opačnom garde – Mariena je Karel a Roman Darinka.

Jedného dňa sa rozhodnú, že pre nich naspievajú obľúbený hit Zvonky šťastia a spolu s vlastným videoklipom im ho pošlú na DVD.

Navštevovali osady

Projektom neobyčajnú dvojicu sprevádzali spomínaní dokumentaristi Marek Šulík a Jana Bučka. Ako sa k tvorcovia vôbec dostali k tejto téme?

„S producentkou Jankou Belišovou a Marekom Šulíkom sme navštevovali rómske osady po celom Slovensku. Janka pracovala na etnologicko-muzikologickom výskume a my sme to dokumentovali. To bola naša cesta k Rómom. Potom z toho veľmi spontánne vyplynul náš prvý film Cigarety a pesničky, ktorý dokumentuje nahrávanie hudobného CD Afterphurikane giľa vo Veľkom Slávkove,“ hovorí Jana Bučka.

„S Marekom sme v osadách stretávali rôznych ľudí. Rozhodli sme sa, že nakrútime film Príbehy strachu, malo ísť o štvorpoviedkový dokumentárny film. Vypovedá o ľuďoch, ktorí sú schopní prekročiť začarovaný kruh strachu a zobrať svoj osud do vlastných rúk. S dramaturgom Honzom Gogolom sme sa však rozhodli, že nakoniec budeme sledovať len jeden príbeh. Z toho napokon vzišli Zvonky šťastia.“

Natáčanie ich bavilo

Jana Bučka s Marekom Šulíkom už predtým absolvovali veľa návštev v rómskych osadách, takže boli zvyknutí na atmosféru a ľudí v nich. „Naši hlavní hrdinova Roman a Mariena boli veľmi otvorení a radi za pozornosť, ktorú sme im venovali, takže celé natáčanie v osade bolo veľmi pozitívne, bez veľkých komplikácií,“ pokračuje Jana Bučka.

„Roman i Mariena sa zhostili svojich rolí výborne, nadšene. Bavilo to ich aj nás. V konečnom dôsledku hrali samých seba. Nakrúcali sme asi 15-16 dní, najmä v lete minulého roka, poslednú sekvenciu sme dotáčali v októbri, keď Mariena porodila svoje posledné dieťa.“

Podľa Jany Bučky je Roman jednoduchší, akoby veľké dieťa, žijúci v prítomnosti, zlý hospodár. Mariena zas dokáže premýšľať ekonomickejšie.

Roman obdivuje Daru odmala, do detstva ju napodobňoval, spieval jej piesne, prezliekal sa do ženských šiat. Obaja túžia po stretnutí s nimi, túžia, aby ich idoly navštívili a oni im mohli ukázať, ako a kde žijú.

Prežívajú vďaka snom

Spievajúci Rómovia si k svojich skladbám nahrávajú videoklipy, ktoré potom vyvesia na youtube. Vo filme vystupuje Kajko, ktorý s Marienou nahráva piesne a tie potom napaľuju na CD a predávajú v osade. Vo filme je Kajko režisérom videoklipu, ktorý Mariena s Romanom natáčajú.

„Samozrejme, že sme im pri točení videoklipu trochu technicky pomáhali. Idea, ako ho nakrútiť, kde a čo v ňom budú robiť, však bola ich,“ vysvetľuje Nitrianka.

„Rómski speváci svojim idolom DVD neposlali, veď nepoznajú ich adresu. S Marekom sme sa preto snažili spojiť s Darou a Karlom, aby sme ich mohli natočiť, ako spätne nahrávajú videoodkaz Mariene a Romanovi. Dara súhlasila, ale s pánom Gottom to bolo veľmi komplikované pre jeho zaneprázdnenosť. Nakoniec nápad nevyšiel, ale je to tak vlastne dobre, pretože celé posolstvo ich odkazu tak zostáva v snovej rovine a to je oveľa silnejšie, ako keby sme im my spĺňali ich sen a tým pádom by sa z toho mohlo veľmi ľahko vykľuť akési „modré z neba". Karel Gott a Dara Rolins však DVD s filmom Zvonky šžstia dostali a my čakáme na ich reakcie.“

Film sa podľa Jany Bučky snaží poukázať na to, že človek v tak bezútešnej situácii, v akej sú aj Roman s Marienou, dokáže oveľa ľahšie prežívať prostredníctvom humoru a hry. V živote sú dôležité sny a túžby, bez nich je človek mŕtvy, či už sa sen naplní alebo nie.

„Zvonky“ na festivaloch

„Ešte keď film nebol dokončený, dostali sme zaň na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave cenu Zlatý lievik v rámci ExOriente workshopu. Nedávno bodoval aj na medzinárodnom festivale Cinematik v Piešťanoch, kde ako najlepší slovenský dokumentárny film roku dostal cenu Film Europe Award. A teraz je opäť na jihlavskom festivale nominovaný na cenu Silver Eye,“ dodala Jana Bučka.

Nitrianka pôvodne vyštudovala herectvo na pražskej DAMU, po ktorej pár rokov hrávala v pražských divadlách. Ťahalo ju to však k filmu, a tak po absolvovaní VŠMU pri réžii zostala.

V súčasnosti žije a pôsobí v Bratislave. Z jej filmografie sú pre ňu dôležité snímky Mamma who born me, Kľúčiar, Camino, Svet z gauča a v spoluréžii s Marekom Šulíkom Cigarety a pesničky a Zvonky šťastia.

Mariena a Roman, hlavní predstavitelia filmu Zvonky šťastia.

Zábery z natáčania v rómskej osade.

FOTKY: ARCHÍV TVORCOV

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť