Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V jame ich schovávali rok, chránili ju včelie úle

Riskovali životy seba i svojich detí, aby zachránili deväť židov. V synagóge sa stretli potomkovia záchrancov i zachránených.

Ocenenie prevzali bratia Ernest a Milan Šokovci (vpravo), zľava bratia Veselí - Samuel a Dan.(Zdroj: (ČE))

Riskovali životy seba i svojich detí, aby zachránili deväť židov. V synagóge sa stretli potomkovia záchrancov i zachránených.

NITRA. Slávnostný ceremoniál odovzdania najvyššieho izraelského vyznamenania Spravodlivý medzi národmi sa konal v nitrianskej synagóge. Pamätnú medailu a diplom prevzali Ernest a Milan Šokovci z Nitry, vnuci Františka a Angely Melovcov z Párovských Hájov, ktorí počas vojny zachránili deväť židov.

Za životy svojich rodičov Edit (Lamm) Veselej a Martina (Weissa) Veselého potomkom záchrancov vyjadrili úctu a vďaku ich dvaja synovia Samuel a Dan Veselý. So Samuelom prišla do Nitry aj manželka Ziki a deti Noa, Eitan, Yotam a Hagai.

Duch ľudskosti

Nebyť statočnosti manželov Melovcov, neboli by na svete ani tí, ktorí im dodnes v mene zachránených ďakujú za životy. Stačilo málo, a ich rodičia by skončili vo vyhladzovacích táboroch ako väčšina slovenských židov.

„Stretli sme sa tu preto, aby sme si pripomenuli obrovskú odvahu a obetu jednej slovenskej rodiny - preukázala veľké morálne hodnoty, ktorými aj žila. Je členovia nezištne riskovali vlastné životy a v nebezpečnej situácii prejavili ducha ľudskosti,“ povedal Samuel Veselý.

„Prišli sme sem 5 rokov potom, ako nás opustila naša mamička Edit a 30 rokov potom, čo zosnul náš otec Martin, aby sme vyjadrili naše obrovské uznanie obyčajným ľuďom, ktorí sa svojím hrdinským konaním stali vzorom prejavovania ľudskosti,“ pokračoval Dan Veselý. „Buďte hrdí na svojich starých rodičov, my sme na nich hrdí spolu s vami. Ďakujeme a prijmite ocenenie v mene rodín Lamm, Veselých aj v mene celého židovského národa.“

Bratia Ernest a Milan Šokovci len ťažko nachádzali slová. „Obdivujeme našich starých rodičov, bolo to nebezpečné. Ťažko povedať, čo by som spravil ja na ich mieste,“ povedal pán Milan. Brat Ernest doplnil: „Starí rodičia o tom veľa nerozprávali, brali to ako niečo samozrejmé, akoby zachraňovali svoju rodinu.“

Z rodiny prežil len jediný

Neobyčajný príbeh ľudskosti a odvahy sa začal odvíjať v roku 1942 v Párovských Hájoch neďaleko Nitry. Mal tu statok Vojtech (Baruch) Lamm so svojou rodinou – manželkou Rozáliou a dcérami Edit, Klárou a Elvírou. Na prácu si najímali dedinčanov a práve Melovci, ktorí mali syna Františka a dcéru Valériu, sa stali predákmi počas poľnohospodárskych prác.

V tomto roku sa začali deportácie židov z oblasti Nitry. Rodine Martina Veselého sa nepodarilo zachrániť – v Majdanku zomreli jeho rodičia, starí rodičia aj päť súrodencov. Prežil len on jediný. Mračná sa začali sťahovať aj nad rodinou Lammovcov, ktorým arizovali majetok, ale zatiaľ ich nechali bývať v sklade na ich farme.

Martin Veselý bol členom židovskej pracovnej sily 6. práporu Slovenskej armády. Keď prišiel domov na dovolenku, František Melo ako pracovník farmy mu oznámil, že je pripravený schovať jeho i rodinu Lammovcov. Vtedy to vraj Martin Veselý ešte nebral príliš vážne, ale keď Nitru v roku 1944 obsadili Nemci a videl, ako na okraji mesta strieľajú židov, vedel, že je zle.

Úkryt neprezradili

Ako vo svojich spomienkach popisuje, spolu s Františkom Melom vykopali pod skladom úkryt, pred ktorého vchod postavili včelie úle. Bolo treba byť nanajvýš obozretný, ani brat pána Mela, s ktorým spolu bývali v jednom dvore, nič netušil.

V úkryte 2x2x3 metre Melovci schovali rodinu Lammovcov s tromi dcérami, Martina Veselého, neskôr Etelu Meierovú, sesternicu Rozálie Lamm a Lily Krosbachovú so 6-ročným synom Tomim, ktorých našli v lese. Zostali tu zhruba rok, počas ktorého ich Melovci živili a starali sa o ich potreby. Martin niekedy v noci vychádzal von a pridával sa k partizánom. Napriek neustálym prehliadkam Gestapa a trojdňovému vypočúvaniu a mučeniu vtedy 22-ročného Františka Mela ml. sa Nemci o úkryte nedozvedeli. Tajomstvo udržala aj jeho 8-ročná sestra Valéria.

V jame po 60 rokoch

Po vojne v roku 1949 sa rodina Lammovcov a Edit a Martin Veselí vysťahovali do Izraela, no na svojich záchrancov nezabudli. V roku 1964 ich tu na ich pozvanie navštívila pani Angela, strávila tu tri mesiace. O príbehu záchrany počas vojny vtedy napísali aj izraelské noviny. V roku 1992 prišla aj dcéra Melovcov – Valéria Šoková.

V auguste 2004 prišla naopak na Slovensko rodina Veselých – mama Edit, synovia Samuel, Dan, jeho manželka Lior a šesť zo siedmich vnukov. Pozreli si miesta, kde zachránení i záchrancovia prežili toľko strachu – jama pod skladom bola rovnaká ako pred 60 rokmi.

Pred piatimi rokmi pani Edit zomrela, je pochovaná pri svojim manželovi Martinovi, ktorý zomrel v roku 1979. Usiloval sa o to, aby boli František a Angela Melovci a ich syn prehlásení za Spravodlivých medzi národmi. Od roku 1979 sú ich mená na pamätnej tabuli Múzea Jad Vašem v Jeruzaleme.

Sprava potomkovia záchrancov aj zachránených, druhý a tretí sprava bratia Ernest a Milan, v strede veľvyslanec Izraela v SR Alexander Ben Zvi. Zľava tretí a štvrtý (v pozadí ) bratia Samuel a Dan, vedľa Samuela jeho manželka a deti. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 920
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 957
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 810
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 323
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 321
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 256
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 193
  8. Iuventa využila prvý mečbal, Šaľa má striebro (+FOTO) 187
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 163
  10. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 105

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

Kam vyraziť