Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto tento rok hospodári lepšie, ako očakávalo

Šalianskej radnici sa tento rok darí hospodáriť lepšie, ako pôvodne plánovala.

ŠAĽA. V očakávaní napätej finančnej situácie zapracovalo mesto do tohtoročného rozpočtu balík opatrení, ktoré mali zvýšiť príjmy a zároveň znížiť výdavky. Podľa plánov magistrátu mali tieto kroky priniesť do mestskej pokladnice o 290.000 eur viac. Na nákladoch mali zároveň usporiť vyše 200.000 eur.

Celková bilancia bežného rozpočtu mesta sa tak mala zlepšiť o 500.000 eur v porovnaní s rozpočtom, ktorý by nepočítal so žiadnymi opatreniami. V polovici roka 2012 môžeme konštatovať, že tento cieľ bude prekročený a opatreniami sa bilancia bežného rozpočtu zlepší viac ako o 600.000 eur, uviedla vedúca oddelenia ekonomiky a podnikania na Mestskom úrade v Šali Daša Danadová.

Vďaka zvýšeným príjmom a úsporám kladná bilancia mestského rozpočtu vzrastie o 669.900 eur. Aj napriek tomu však podľa nej existujú riziká, ktoré môžu ekonomickú stabilitu mesta ohroziť. Stále sú nejasné prognózy vývoja slovenského hospodárstva, čo môže mať výrazný vplyv na výber daní z príjmov od fyzických osôb, a tým aj na príjem mesta z podielových daní. Rizikové sú aj príjmy z predaja majetku. Stále nebol predaný pozemok na ulici Kráľovská v cene 400.000 eur. Rizikový je aj príjem z grantu Materskej školy (MŠ) Hollého vo výške 314.548 eur, pri ktorom je veľký predpoklad, že peniaze prídu na účet mesta až v roku 2013. Prípadný výpadok príjmov môže výrazne ohroziť stabilitu rozpočtu a spôsobiť tak platobnú neschopnosť mesta, konštatovala Danadová.

Ako zdôraznila, v prípade, že sa kapitálové príjmy mesta nebudú vyvíjať pozitívne, bude nutné neprijímať úverové zdroje, ale ponechať záväzky po lehote splatnosti. Tým by sa mesto držalo dvoch dlhodobých cieľov, ktorými sú znižovanie istiny a úverovej zaťaženosti. Nepodarilo by sa dodržať plánovanú výšku záväzkov po lehote splatnosti ku koncu roka 2012, povedala Danadová. Podľa jej slov je dlhodobým cieľom Šale zdravá ekonomická situácia, včasné splácanie všetkých záväzkov, úverová zaťaženosť pod úrovňou 25 percent z bežného rozpočtu a výška splátok ročnej istiny pod úrovňou tri percentá z bežného rozpočtu. Mesto by tak investície financovalo z prebytku bežného rozpočtu a úverových zdrojov, a to za predpokladu dostatočných zdrojov na bežnú prevádzku. Vzhľadom na súčasnú situáciu je dosiahnutie tohto dlhodobého cieľa možné v roku 2020, dodala Danadová.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť