Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Z dvoch mostov má byť len jeden. Za dvojnásobnú cenu

Krajskí poslanci si iba vypočuli maďarskú stranu. Čo spravia s mostom cez Ipeľ, nie je ešte jasné, čakajú na zmluvu z Maďarska.

Na mieste bývalej colnice v obci Pastovce mal stáť jeden z dvojice ipeľských mostov.(Zdroj: JANA NÉMETHOVÁ)

Krajskí poslanci si iba vypočuli maďarskú stranu. Čo spravia s mostom cez Ipeľ, nie je ešte jasné, čakajú na zmluvu z Maďarska.

NITRA. Mosty cez rieku Ipeľ na juhu Slovenska, ktoré mali spájať náš kraj s Maďarskom, sú vo hviezdach. Zatiaľ nie je jasné, či ich vôbec niekedy postavia.

Pôvodný projekt počítal s dvoma mostami – jeden mal stáť medzi obcou Pastovce v Levickom okrese a maďarskou dedinou Vámosmikola, druhý medzi obcou Chľaba v Novozámockom okrese a maďarskou dedinou Ipolydamásd. Každý most vychádzal na približne päť miliónov eur. Až 85 % sumy mala hradiť Európska únia, 10 % mali poskytnúť rozpočty oboch štátov a zvyšných 5 % mali platiť dotknuté regióny. Na slovenskej strane je tým regiónom nitrianska župa, keďže oba mosty by viedli na jej územie.

Predražený

Maďarská strana, ktorá je lídrom v tomto projekte, však zrazu prišla so zámerom postaviť iba jeden most, aj ten predražený – má stáť až 11,7 milióna eur, čo je viac ako dvojnásobok toho, za čo pôvodne chceli postaviť oba mosty.

Nápad ignorovať Pastovce a postaviť premostenie len neďaleko Chľaby vzbudil na poslednom rokovaní krajského parlamentu búrlivú diskusiu. „Dnes je situácia taká, že z dvoch mostov je odrazu jeden a aj ten je drahší ako mali byť oba pôvodné mosty dokopy. Pritom som vyslovene žiadal, aby to nepredražovali, a teda aby to aj poslanci mali vôľu schváliť,“ povedal nitriansky župan Milan Belica (Smer-SDKÚ-KDH).

Predraženie projektu podľa Belicu vysvetlili teritóriom vtákov v oblasti plánovanej výstavby mosta. Župan to ale ako argument neberie, podľa neho je v lokalite vtáčie údolie „tisíc rokov“.

Belica: Hrozí, že Brusel most nepreplatí

Viacerí župní poslanci apelovali na to, aby kraj od projektu neodskočil a aby sa prepojenie medzi maďarskou a slovenskou stranou dotiahlo do konca. Most počíta s vozidlami do dvanásť ton, okrem dopravy tovarov by mal uľahčiť aj dochádzanie ľudí z regiónov za prácou.

„Sú tam technické a administratívne problémy, ale to nás neoprávňuje, aby sme tento projekt nedorobili,“ povedal Imrich Hugyivár (SMK).

Pred odstúpením od projektu varoval aj poslanec László Fekete (SMK). Podľa neho by v takom prípade kraj posudzovali ako neschopný realizovať podobné projekty. „Nebol by som za odstúpenie od projektu, keď už peniaze naň boli schválené,“ povedal.

Župan Belica poslancov ubezpečil, že nie je proti mostu, nechce si však na krk zavesiť riziko, že niekde nastane chyba, Brusel peniaze na most nedá a kraj tak bude musieť zaplatiť plnú sumu.

Podľa upravenej verzie projektu by slovenská strana za most v Chľabe zaplatila až 4,11 milióna eur, čo je suma, ktorá by podľa Belicu mohla náš kraj položiť. Túto cifru však župa platiť nebude musieť, ak sa podarí získať peniaze z Európskej únie. V takom prípade by kraj za most v Chľabe platil 'len' päťpercentné spolufinancovanie, čo predstavuje 205-tisíc eur.

Most môže ešte padnúť

Most prináša pre Nitriansky samosprávny kraj viacero rizík. Okrem evidentnej predraženosti plánovaného mosta prekáža župe aj to, že na maďarskej strane nie sú doteraz vysporiadané pozemky.

Maďarská strana ako líder projektu navyše doteraz nepredložila nitrianskej župe zmluvu o partnerstve. Belica upozornil, že kraj nepodpíše „hocičo“, o zmluve sa podľa neho musí vyjednávať.

Návrh zmluvy by mal na kraj doraziť ešte v priebehu tohto týždňa. Následne bude musieť krajský parlament mimoriadne zasadnúť a k zmluve sa vyjadriť.

Pre krátkosť času je ohrozený celý projekt výstavby mosta. Ťahanice o definitívnu podobu mosta môžu spôsobiť, že prostriedky určené na programovacie obdobie 2007-2013 prepasieme.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť